Aké výnosy môžete očakávať ak investujete na kapitálovom trhu?

Mnohí finanční agenti, keď sa vám snažia predať investičný produkt, vám nakreslia ružovú budúcnosť na základe úspešnej minulosti. Často počujem, ako niekto láka klientov na 10 percentné zhodnotenie a ukazuje mu krásny Graf sľubujúci takéto vysoké zhodnotenie na 30 rokov dopredu. Je pravda, že minulá dekáda akciovému trhu prijala a zhodnotenia na úrovni 12% p.a. boli realitou. Od budúcnosti však majme triezvejšie očakávania.

Obsah článku

 1. Aké výnosy očakávam od investovania a prečo
 2. Aké výnosy z investovania očakávajú najvýznamnejší hráči na trhu
 3. Prečo investovať do akciových trhov?
 4. Dlhopisy sú opäť atraktívne
 5. Investovať aktívne či pasívne? Investovať samostatne, alebo zveriť starostlivosť o investície niekomu inému?
 6. OK, chcem investovať. Aké sú ďalšie kroky?

Prečo sa zmenili očakávania budúcich výnosov z investovania?

Oproti minulej dekáde došlo k masívnej tektonickej zmene. Inflácia je späť, úrokové sadzby už nie sú nulové a pravdepodobne nikdy nebudú alebo nie tak skoro. Zároveň, masívny nárast používania mobilných telefónov a rozšírenie internetu do celého sveta v minulom desaťročí, spôsobili výrazné zmeny správaní spotrebiteľov. Do popredia sa dostali nové giganty v podobe firiem ako Google, Netflix, Meta či Amazon. Úspech internetových firiem sa samozrejme prejavil aj na cenách akcii a tým pádom na výnosoch celkového kapitálového trhu. Toto je však za nami a nová revolúcia v nedohľadne. (Môže ňou byť umelá inteligencia?)

Je to jeden z dôvodov prečo ja osobne komunikujem klientom očakávané výnosy okolo 6 až 7%. Pozrel som sa, čo si o tom myslia, ľudia ktorí majú do investovania čo povedať. Nižšie sa posdelím o svoje očakávania a očakávania Vanguard Group.

Prečo investovať?

Ak si čítate článok, ako investovať pravdepodobne ste rozhodnutí, že investovať chcete alebo minimálne túto možnosť zvažujete. Možno ste už aj investovali v minulosti, no nie ste nadšení výsledkami a chceli by ste konečne nájsť spôsob, ako investovať rozumne, výnosne a bez zbytočných poplatkov. Preto to nebudem naťahovať:

Hlavný dôvod investovania je budovanie majetku, ochrana vybudovaného majetku pred infláciou a zabezpečenie sa na penziu.

Aké výnosy očakávam od investovania ja:

Čisté výnosy p.a.VolatilitaLikviditaMinimálna investícia
Akciový trh Globálne7,4 - 9,4%VysokáVysoká, do 14 dní50€
Akciový trh Globálne v € (zaistené menové riziko)6 - 8%VysokáVysoká, do 14 dní50€
Dlhopisový trh, investičný rating, v € (zaistené menové riziko)4 - 5%StrednáVysoká, do 14 dní50€
Dlhopisový trh, NE-investičný rating, v € (zaistené menové riziko)6 - 7%Nízka až strednáVysoká, do 14 dní50€
Realitné podielové fondy (pre drobných investorov)2,5-4%NízkaVysoká, do 14 dní20-50€
Realitné fondy pre kvalifikovaných investorov a HBR CE REIF7-8%Nízka až strednáNízka, 3-12 mesiacov5 000€
REIT a Realitné ETF8,5 - 11,4%VysokáVysoká, do 14 dní20-50€
Realitný Crowdfunding7 - 11%-Nízka, 6 a viac mesiacovod 100€
P2P pôžičky zabezpečené nehnuteľnosťou5 - 6%-Nízka, 6 a viac mesiacovod 1000€

Čo je volatilita? Je to "odmerka" rizika.

Volatilita akcií či dlhopisov je, jednoducho povedané, kolísanie cien akcií/dlhopisov na trhu. Ceny akcií aj dlhopisov sa neustále menia. Volatilita meria, ako veľmi sa tieto ceny menia v čase.

Ak je akcia veľmi volatilná, znamená to, že jej cena sa rýchlo mení a môže sa pohybovať hore a dole vo veľkých krokoch. To môže byť riskantné, pretože neviete presne, koľko vaša investícia bude stáť v blízkej bud[cnosti.

Naopak, akcia alebo dlhopis s nízkou volatilitou má stabilnejšie ceny, ktoré sa menia len málo. To je menej riskantné, ale môže znamenať, že budete mať menšie zisky.

Takže, volatilita akcií je jednoducho miera, ako rýchlo a veľmi sa menia ceny akcií na trhu. Je to dôležitý faktor pre investorov, ktorí chcú vedieť, ako rizikové sú ich investície.

Čo je likvidita investície? Je to rýchlosť speňaženia investície za férovú cenu.

Likvidita investície jeto, ako rýchlo môžete premeniť svoje investície na peniaze, keď ich potrebujete. Je to podobné, ako keď máte hotovosť v peňaženke, ktorú môžete kedykoľvek minúť.

Ak máte likvidnú investíciu, môžete ju ľahko predať alebo zmeniť na peniaze bez toho, aby ste stratili veľa na jej hodnote. Na druhej strane, ak máte investíciu s nízkou likviditou, môže byť ťažké ju rýchlo predať, a môže sa stať, že za ňu dostanete menej peňazí, ako by ste chceli.

Pretože likvidita znamená, ako rýchlo môžete získať peniaze zo svojich investícií, je to dôležitý faktor pre investorov, ktorí potrebujú mať istotu, že môžu peniaze získať, keď ich budú potrebovať.

Menej likvidné investície často ponúkajú lepší výnos a pri dlhodobom investovaní vysokú likviditu nepotrebujete. Oplatí sa vymeniť nižšiu likviditu za vyšší výnos.

Našli ste tu užitočné informácie? Poďakujete nám kliknutím na reklamu.

(Pepp.sk nezodpovedá za obsah reklám. Vyberá ich Google.)

Aké výnosy z investovania očakávajú najvýznamnejší hráči na trhu?

Odpoveď na túto otázku som našiel u tých najpovolanejších. Vanguard Group spravuje aktíva vo výške 7,2 biliónov USD. Patrí medzi najväčšie spoločnosti na svete v oblasti správy investícií. Jej zakladateľom je John C. Bogle "otec" pasívneho indexového investovania.

Celú predikciu nájdete na Our investment and economic forecasts 2023 | Vanguard

Aké výnosy očakáva Vanguard na najbližších 10 rokov?

Hodnotové akcie budú naďalej porážať rastové

Ak čakáte, že rastové akcie v indexe S&P 500 opäť predbehnú hodnotové, možno by ste to mali prehodnotiť, tvrdí Vanguard.

Rastové akcie v USA budú v nasledujúcich 10 rokoch rásť len o nevýrazných 3,1 % až 5,1 % ročne, tvrdí Vanguard. To je oveľa menej ako 4,7 % až 6,7 % ročných výnosov, ktoré sa očakávajú od amerických hodnotových akcií.

A ak si myslíte, že s malými akciami dosiahnete veľký nárast, podľa Vanguard sa mýlite aj v tomto prípade. Americké akcie s malou kapitalizáciou budú mať ročný výnos len 5,0 % až 7,0 %, predpovedá Vanguard.

Medzinárodné akcie budú lepšie
Spoločnosť Vanguard môže byť v prípade amerických akcií optimistická. Tento obrovský správca peňazí je však optimistickejší, pokiaľ ide o akcie spoločností mimo USA.

Podľa spoločnosti Vanguard budú svetové akcie, s výnimkou amerických, v nasledujúcich 10 rokoch rásť o 7,4 % až 9,4 % ročne. Na hornej hranici tohto rozpätia to znamená, že akcie mimo USA prekonajú americké akcie o viac ako 40 %. Akcie rozvíjajúcich sa trhov pritom podľa odhadov porastú o 7 % až 9 % ročne.

Dlhopisy prekonávajú rastové akcie?
A tu je tiež šokujúce odhalenie. Spoločnosť Vanguard si myslí, že americké agregované dlhopisy, podobne ako v prípade fondu iShares Core U.S. Aggregate Bond ETF (AGG), budú mať ročný výnos od 4,1 % do 5,1 %.

Ak je to pravda, znamená to, že na koši štátnych a podnikových dlhopisov v nasledujúcich 10 rokoch pravdepodobne zarobíte viac ako na rastových akciách v indexe S&P 500.

A ešte toto. Ak ste ochotní podstúpiť väčšie riziko zlyhania v dlhopisoch, pravdepodobne by ste mohli zarobiť ešte viac ako na amerických akciách. Vanguard si myslí, že americké high yield korporátne dlhopisy prinesú ročný výnos 6,6 % až 7,6 %. A dlhopisy rozvíjajúcich sa trhov by mali ročne vzrásť o 6,4 % až 7,4 %.

Vanguard môže byť najväčším  správcom biliónov dolárov, môže sa však mýliť. Napríklad si myslí, že inflácia v USA bude v nasledujúcich 10 rokoch len 2 % až 3 % ročne. Ceny v súčasnosti rastú rýchlejšie.

Osobne som mierne optimistickejší

Predikcia Vanguardu vychádza z 90% pravdepodobnosti recesie v USA. Začiatkom roku 2023 boli analytici vcelku presvedčený o nevyhnutnosti recesie. Medzičasom pracvdepodobnosti recesie klesli a Americká ekonomika šlape nad očakávania. Preto sú moje očakávania mierne optimistickejšie v porovnaní s americkým gigantom

Očakávania sa v čase menia. Prihláste sa na odber noviniek emailom a v roku 2024 dostanete aktualizovanú prognózu.

Marketingové povolenie (GDPR), potvrdte prosím formu komunikácie: email

Odber môžete kedykoľvek zrušiť kliknutím na odkaz v päte našich e-mailov. Používame Mailchimp. Kliknutím na subscribe súhlasíte, že vaša informácia bude posunutá do Mailchimpu na spracovanie. Pravidlá ochrany súkromia Mailchimp nájdete tu.

Prečo investovať do akciových trhov?

Ako majiteľ akcii vlastníte svoj malý kúsok úspešnej firmy. Pokiaľ sa rastie, zvyšuje obraty a zisky rastie aj hodnota jej akcií a tým rastie hodnota vašej investície. Investície do nových technológií, expanzia na nové trhy, to všetko pomáha firmám rásť a vy z toho môžte benefitovať ako akcionár.

Akcie sú aj dobrou ochranou proti inflácii. Ak sa zvyšuje cena tovarov a služieb, rastú aj tržby firiem, ktoré ich vyrábajú či poskytujú.

Ako investovať v roku 2021

Dlhopisy sú opäť atraktívne

Po desaťročia sú dlhopisy menej rizikovou alternatívou investovania ako akcie. Ponúkajú vopred známy fixný výnos, majú menšie cenové výkyvy ako akcie a  tak stabilizujú portfólio (Vy môžete lepšie spávať). Obdobie nulových úrokov sa skončilo a dlhopisy opäť ponúkajú slušný pomer výnosu k riziku.

Ak je váš investičný horizont krátky, povedzme trojročný, tak dlhopisy sú na investovanie ideálne. Pozrite sa na túto stratégiu: Pepp.sk Solídne dlhopisové portfólio s investičným horizontom 3 roky v EUR

Články na tému dlhopisov nájdete tu:

Dlhopisy sú stále atraktívne. Je dobrý čas mať dlhopisy a dlhopisové ETF v portfóliu

Korporátne dlhopisy na Slovensku. Ako sa vyhnúť ďalšej Arca capital. Kreditné riziko a Scoring

Dlhopisy skupiny Penta. Recenzia investičnej príležitosti

Ako investovať? Aktívne či pasívne?Investovať samostatne, alebo zveriť starostlivosť o investície niekomu inému?

Odpovede nielen na tieto otázky nájdete v článku tu: Ako investovať v roku 2023

 

Vedeli ste, že ...

Ak budete investovať 100 € mesačne podobu 30 rokov priemerný výnos z Vašeho portfólia dosiahne 6% ročne, odídete do dôchodku s balíkom 100 000 €. To znie dobre, však? 36 000 € sú vaše vklady a 64 000 € je zhodnotenie. A čo je najlepšie, ak na to využijete doleuvedený 4. piler, z toho zhodnotenia neplatíte dane.

 

OK, chcem investovať. Aké sú ďalšie kroky?

Tak si to zhrňme priatelia:

 1. Zamyslite sa, na koľko rokov peniaze nebudete potrebovať. To je váš "investičný horizont". Bude niekde medzi 3 rokmi a odchodom do dôchodku.
 2. Kliknite si na nami vytvorené vzorové portfóliá
  na 3 roky
  na 7 rokov
  na 10 až 15 rokov
  4. pilier dôchodku 2040
  4. pilier dôchodku 2050
 3. Ak chcete investovať samostatne, prečítajte si spomínaný článok "Ako vybrať ETF" a otvorte si účet u brokra a skopírujte tam vami vybrané vzorové portfólio. 
 4. Ak chete s investovaním pomôcť a starostlivosť o investície zveriť niekomu inému, napíšte mi.
  - Rád Vám otvorím účet u najväčšieho slovenského obchodníka s cennými papiermi EIC o.c.p., a.s.,
  - nastavím Vám tento účet na automatické a bezstarostné investovanie a
  - budem sa o Vás osobne každoročne starať

Prečítajte si aj: Ako si otvoriť účet v EIC a začať investovať bez starostí 

Chcete poradiť s investovaním? Pošlite nám správu, radi pomôžeme 🙂

Ako investovať ak máte voľných 100.000€ a ak máte voľný milión

Všetky pravidlá spísané v tomto článku platia bez ohľadu na to či si sporíte 50€ mesačne, alebo investujete milión. Aj pri veľkých peniazoch musíte dodržať časový horizont, zvážiť či budete investovať aktívne, pasívne alebo si vytvoríte vlastnú taktickú alokácia aktív. Rozhodnete, či investovať samostatne alebo zveriť starostlivosť o investície niekomu inému. A pri väčších sumách už poplatky a dane začínajú byť kľúčové.

Investovanie "veľkých" súm otvára nové možnosti

Čím viac peňazí na investovanie máte, tým viac obchodníkov bude "ochotných sa s Vami baviť" a budete mať k dispozícii širšie portfólio produktov. A to je dobre, pretože:

hlavná výhoda investovania veľkých súm je lepšia diverzifikácia.

"Diverzifikácia" je to známe nedať všetky vajíčka do jedného košíka. S rastúcou sumou rastú Vaše možnosti diverzifikácie. Môžete do portfólia pridávať:

 1. Priamy nákup dlhopisov
 2. Alternatívne investície
  Peer-to-peer pôžičky
  Crowdfunding
  Algoritmický trading
 3. Nehnuteľnosti priamo, alebo prostredníctvom realitných fondov (spomínané portfólio na 7 rokov počíta s nehnuteľnosťami).
 4. Private Equity - teda investície do firiem čo nie sú na burze
 5. Hedžové fondy
 6. Okrajové investície, napr kryptomeny.

Ak máte záujem o zostavenie portfólia pre Vás osobne, kontaktujte ma prosím. Dáme do kopy zaujímavé portfólio.

Máte otázku? Super!

Spojte sa so mnou spojte cez LinkedIn alebo Facebook, prípadne využite kontaktný formulár. Ďakujem, Roland Vízner

FAQ - Najčastejšie kladené otázky

Čo je volatilita investície?

Volatilita akcií či dlhopisov je kolísanie is cien na trhu. Ceny akcií aj dlhopisov sa neustále menia. Volatilita meria, ako veľmi sa tieto ceny menia v čase. Takže, volatilita akcií je jednoducho miera, ako rýchlo a veľmi sa menia ceny akcií na trhu. Je to dôležitý faktor pre investorov, ktorí chcú vedieť, ako rizikové sú ich investície.

Čo je likvidita investície?

Je to rýchlosť speňaženia investície za férovú cenu. Ak máte likvidnú investíciu, môžete ju ľahko predať alebo zmeniť na peniaze bez toho, aby ste stratili veľa na jej hodnote. Na druhej strane, ak máte investíciu s nízkou likviditou, môže byť ťažké ju rýchlo predať, a môže sa stať, že za ňu dostanete menej peňazí, ako by ste chceli.

Čo je investičný horizont investície?

Investičný horizont je obdobie, na ktoré viete, že peniaze nebudete potrebovať. Investičný horizont je často spojený s nejakou životnou situáciou. Štúdium na vysokej škole, jednorázové splatenie hypotéku, alebo dôchodok.


0 Comments

Pridaj komentár

Avatar placeholder

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.