Realitný Crowdfunding na Slovensku

Preklad slova "crowdfunding" pekne vystihuje jeho zmysel a význam. Skladá sa zo slov "crowd", teda veľká skupina alebo dav a "funding" teda financovanie. Crowdfunding je hromadné financovanie podnikateľského nápadu, poskytnuté masou ľudí, investorov. Rozšírenou podkategóriou crowdfundingu je "realitný crowdfunding". Pri ňom získavajú developeri financovanie na projekty investujúce do nehnuteľností. V medzinárodnom meradle je crowdfunding pomerne rozšírený spôsob financovania a investovania do realitných projektov. Na našom malom Slovensku sa spolu pozrieme na platformu Invest in Slovakia, ktorú prevádzkuje spoločnosť Ci investment, s.r.o. Dočítate sa aj na čo by ste si mali dať ako investor pri crowdfundingu pozor, ako vyhodnotiť atraktívnosť a riziko realitného crowdfundingu.

Obsah článku:

 1. Ako funguje crowdfunding
 2. Realitný crowdfunding, alias ako sa financujú realitné projekty. Vzrušujúce počty realitného developera.
 3. Na čo by ste si mali dať ako investor pozor. Ako vyhodnotiť atraktívnosť a riziko realitného crowdfunding projektu?
  - zábezpeka, ukazovateľ loan to value, seniorita veriteľa
  - poloha, -fáza developmentu, track-record
  - bonita a kredibilita developera
 4. Realitný Crowdfunding ako private equity nástroj.
 5. Crowdfunding aj jeho regulácia v EÚ a na Slovensku
 6. Realitný crowdfunding po Slovensky - recenzia platformy Invest In Slovakia
  - ponuka projektov
  - bezpečnosť investície
  - riziko
 7. Zdaňovanie výnosov z crowdfundingu
 8. Porovnanie výnosov, volatility a likvidita alternatívnych investícií do nehnuteľností
Prečo je realitný crowdfunding zaujímavý? Ponúkané výnosy sa bežne pohybujú okolo 10-12% p.a. Ale pozor: ak chcete dosiahnuť takéto výnosy, musíte podstúpiť aj adekvátne riziko.
Horúca novinka - Získajte o celé percento viac

 

Alternatívne spôsoby investovania do nehnuteľností

Investovanie do nehnuteľností sa teší mimoriadnej obľube Slovákov. Nehnuteľnosti sú hmatateľná a každému zrozumiteľná forma investície. Okrem priameho nákupu bytov či domov, existujú 4 formy investovania do nehnuteľností nepriamo: Crowd Funding, Realitné fondy, REITs a ETF zamerané na reality, plus Peer to peer pôžičky. Aké má výhody investovať do nehnuteľností nepriamo rozoberám v článku tu: 4 alternatívy investovania do nehnuteľností.

 

Ako funguje crowdfunding?

Vďaka technológiám sa zjednodušili a zrýchlili transakcie medzi podnikateľmi s dobrým nápadom a investormi s voľnými peniazmi. Crowdfunding je platforma, na ktorej si vytvoríte svoju prezentáciu budúceho produktu a investori, ktorých zaujmete, sa vám poskladajú na jeho vývoj.

S pomocou crowdfundingu možno financovať nielen podnikateľské nápady, ale akýkoľvek projekt. Stačí presvedčiť investora, ako perspektívneho zákazníka a predáte mu budúcu knihu, hudbu či charitatívnu činnosť.

Autor nápadu získava okrem investorov aj budúcich čitateľov, poslucháčov či hráčov novej počítačovej hry. Crowdfunding tak vie byť pre autorov aj priamym spojením medzi ním a spotrebiteľom. Zároveň je príležitosťou získať spätnú väzbu na produkt, ešte pred jeho uvedením na trh.

Na Slovensku za zmienku stojí Crowdberry a v realitách Invest in Slovakia. Crowdfunding však nie je žiadna charita, ale tvrdý biznis. Crowdfundingové platformy si z peňazí získaných od investorov nechajú bežne 4 až 11% a zvyšok posunú na financovanie projektu.

HB Reavis realitný fond Investovanie

Realitný crowdfunding

Ak Vás neláka financovanie niečoho virtuálneho a vzdialeného, ale uprednostňujete hmatateľné investície, dávam do pozornosti Crowdfunding Realitný.

Realitný crowdfunding, alias ako sa financujú realitné projekty. Vzrušujúce počty realitného developera.

Predstavte si, že ste realitný developer a chcete postaviť bytovku. Pre jednoduchosť v bytovke bude 10 bytov, každý plánujete predať za 100.000€. Aby ste postavili bytovku, musíte najprv kúpiť pozemok za 100.000€. Projekt na stavbu bytovky počíta s nákladmi 550.000€. Počítate teda s nákladmi spolu 650.000€ a predajnou cenou 1.000.000€. Plánovaný zisk je tak 350.000€ alebo 53,8%.

Očakávate, že bytovku postavíte a byty predáte za dva roky. Výnos p.a. z projektu je tak 24% p.a. (druhá odmocnina z 1,538 mínus jedna). No máte ako developer práve k dispozícii iba 40.000€ a banka Vám na kúpu pozemku nepožičia. Obrátite sa preto na Crowd (masu ľudí), aby Vám poskytla Funding (financovanie).

Sľúbite 26% za dva roky, to je 12,25% p.a. investorom, ktorí vám požičajú na kúpu pozemku. Do zálohy im ochotne ponúknete kupovaný pozemok.

Pre investorov je to fair ponuka. Požičajú vám 60.000, získajú do zálohy pozemok za 100,000€ a ešte aj 12,25% p.a. zhodnotenie. Dvojročná viazanosť nie je problém. Investori chápu riziko, že ak bytovku nedostaviate načas a nepredáte byty na čas, oneskorí sa ich výplata. Za 12,25% p.a. sú to ochotní s Vami risknúť. Vás to stojí 26% za tie dva roky, no len pre čiastku 60.000 eur a projekt má plánovanú návratnosť 53,8%. Tak "draho" si požičiavate len na menej ako 1/10 celkových nákladov.

Za 40.000 vlastných a 60.000 požičaných € kúpite pozemok.

S pozemkom na svojom LV-čku vybavíte stavebné povolenie. Môžete začať podpisovať zmluvy a vyberať zálohy na byty. Záloha je povedzme 20% a Vaša ponuka je atraktívna ...

a tak buďme optimisti, Váš projekt sa úspešne rozpredá a vy zinkasujete 10 x 20% zálohu z ceny bytu, teda máte 200.000€.

To už môžu prísť bagre a začať sa stavať základy a hrubá stavba. Tých 200.000 od kupujúcich miniete na základy a hrubú stavbu a na dostavanie stále chýba 350.000€. S ponukou investovania sa opäť obrátite na crowdfundingových investorov s požiadavkov na ďalších 150.000€ a ponúknete im 11% p.a. Prečo menej ako predtým? Nuž po prvé, peniaze chcete iba na 18 mesiacov. Po druhé, projekt už je menej rizikový, ako bol na začiatku. Už máte pozemok, vykopané základy a taháťe hrubú stavbu.

Predpokladajme, že stavba je už pod strechou, má okná a je pripojená na všetky siete. Byty sú skoro v štádiu holobytu. Zostalo zohnať 200.000 na dokončenie. V tejto fáze rozostavanosti už môžete ísť do banky. Byty máte predané, stavba stojí a banka už nebude považovať projekt za neprimerane rizikový a požiča Vám na dokončenie za 4% p.a. Alternatívne si v tejto fáze môžete nastaviť druhú splátku ceny bytu od kupujúcich. Vo výške 20.000 na každý byt.

Skolaudované byty odovzdáte kupujúcim a na účet Vám natečie 350.000€, ktoré už sú Vaše. Zostala príjemná starosť spočítať IRR, teda výnosnosť z projektu.

P.S. Nie som stavbár ani realitka. Povedzme, že hovoríme o 2-izbovom byte o veľkosti 50m2, niekde ďalej od Bratislavy. Za 1200-1300 na m2 by ste ho mali byť schopní postaviť a za 2000€/m2 predať. Samozrejme sú tu náklady na architektov, náklady na vyvolané investície, poplatok za rozvoj odvedený mestu a pod. Opravte ma ak sa mýlim, v komentári pod článkom.

(Príklad bol počítaný koncom roku 2020. Pri dnešnej inflácii ho vnímajte ako orientačný. Podstatná je pointa crowdfundingového financovania, formovania marže a jej delenia medzi developerom a investorom.)

 1. Vložili ste 40.000€ Svojich peňazí. Požičali ste si 60.000€ za 26% na dva roky. Zaplatili 15.600€ úrokových nákladov.
 2. Požičali ste si 150.000€ za 11% p.a. na 18 mesiacov. Zaplatili 25.400€ úrokových nákladov.
 3. Crowdfunding platforme ste zaplatili 4% poplatok z požičaných súm, t.j. 8.400€.
 4. Požičali ste si 200.000€ v banke za 4% p.a. na (povedzme) 12 mesiacov. Zaplatili 8.000€ úrokových nákladov.
 5. Váš zisk je tak 350.000€ mínus úrokové náklady 15.600€ - 25.400€ - 8.000€ - 8400€ = 292.600€
 6. Čo je však ešte krajšie, na začiatku ste mali dobrý nápad a iba 40.000 vlastných peňazí.

Preto Váš výnos z investície za 2 roky je ... whoa ... 731.5% ... to je cca 270% p.a. A všetci sú happy. Ľudia majú byty, zarobili crowdfunding investori, ktorých dôveru ste si získali a aj banke sa niečo ušlo 🙂

 

Našli ste tu užitočné informácie? Poďakujete nám kliknutím na reklamu.

(Pepp.sk nezodpovedá za obsah reklám. Vyberá ich Google.)

Realitný Crowdfunding ako dlhový nástroj

Hore popísaný crowdfunding má charakter dlhového nástroja. Ako investor tak dávate developerovi pôžičku. Existuje aj realitný crowdfunding ako private equity nástroj. O ňom nižšie.

Na čo by ste si mali dať, ako investor pozor alebo ako vyhodnotiť atraktívnosť realitného crowdfunding projektu?

Rozdelím to na kategórie "mali by ste" a "bolo by fajn". Mali by ste posúdiť nasledovné parametre:

Zábezpeka

Ako je váš úver zabezpečený? Máte záložné právo na pozemok? Na rozostavanú stavbu? Alebo požičiavate len na "dobré slovo". Pozor! Ak Vám tvrdia, že developer garantuje dlh celým svojim majetkom je to pravdivé, no zradné tvrdenie. Ak sa jedná o SPV, teda s.r.o.-čku založenú za účelom projektu, obvykle tam žiadny majetok nie je. Občas sa stáva, že developer poskytne osobnú garanciu, teda, že za dlh sa zaručí akcionár alebo majiteľ developera ako fyzická osoba. To je dobré znamenie, no čítajte zmluvu dôsledne. Diabol je v detailoch.

LTV - loan to value

LTV je pomer hodnoty zábezpeky v porovnaní so sumou, ktorú si developer požičiava. Samozrejme čím je LTV nižšie, tým lepšie pre vás ako pre investora. Rovnaký princíp uplatňujú banky, keď vám požičiavajú na kúpu nehnuteľnosti. Na kúpu nehnuteľnosť v hodnote 100.000 € vám banka dnes viac ako 80% (teda 80.000€) vo forme hypotéky nepožičia.

Pri financovaní realít si však treba dávať pozor už pri LTV, ktoré presahuje 65%.
Takisto treba logicky uvažovať nad likviditou zabezpečenia, teda či sa dá pozemok alebo rozostavaná stavba v prípade krachu developera rýchlo a za férovú cenu predať. To priamo súvisí s ďalším faktorom.

Poloha = Likvidita

Mali by ste použiť sedliacky rozum na vyhodnotenie zmysluplnosti ponúkaného projektu. Bytovka na kraji hlavného mesta je istejšia ako apartmány na vidieku. Bytovka v Bukurešti je istejšia ako bytovka v Rimavskej Sobote. Finacovať radovku 10 malých rodinných domov je bezpečnejšie, ako financovať stavbu luxusnej vily. (Predpokladajúc, že ostatné parametre sú rovnaké.) Likvidné, teda ľahko predateľné projekty sú menej rizikové ako nelikvidné.

Seniorita

Mali by ste presne vedieť, na koľko "seniorné", je to vaše financovanie voči ostatným zdrojom financovania projektu. Teda koľko % financovania je vašemu financovaniu nadradené a koľko podradené. Vysvetlím.

Predstavte si, že sa projekt financuje z troch zdrojov: 30% vlastné peniaze developera (equity), 30% bankový dlh zabezpečený záložným právom a 40% pôžičky od investorov bez zabezpečenia (crowdfunding alebo dlhopis).

Bankový dlh zabezpečený záložným právom je nadradený pôžičkám / dlhopisom a tie sú nadradené equity developera. V prípade krachu projektového SPV-čka o peniaze príde developer, banka má v zálohe reálny majetok, tá si uplatní záložné právo a nám, ako nezabezpečeným investorom, sa pravdepodobne nevráti celý vklad.

Ak vlastník použije equitu 30%, Crowdfunding financuje napr. ďalších 40% a banka dofinancuje projekt 30%, existuje hodnota 100% + marža z predaja = 120%. Ak projekt stratí na hodnote napr. 30% v dôsledku krízy, vždy ostáva pre veriteľov 90%. Preto je celkom dôležité vedieť, koľko má v projekte vlastných peňazí developer, teda vlastník projektu. Malo by to byť aspoň 20%, lepšie 30%.

Pozrite sa na väčšinu realitne vyzerajúcich dlhopisov, čo si viete na Slovensku kúpiť. Nesú iba okolo 5% p.a. no sú nezabezpečené záložným právom a tak podriadené bankovému financovaniu. Kupujúc dlhopisy realitných developerov, bez zabezpečenia záložným právom, požičiavate developerom len na "dobré slovo".

Fáza developmentu

Nachádza sa projekt vo fáze "Pre-planning" (plánovania), "Ground up" (už je niečo postavené) alebo už generuje cashflow? Z uvedeného príkladu rozumiete, že ak si požičiava developer na kúpu pozemku, projekt má pred sebou viac úskalí, ako keď už stojí hrubá stavba. Ak by to bola stavba nájomných bytov, stavba by bola dokončená a všetky byty prenajaté, riziko by bolo najnižšie, pretože nehnuteľnosť by už generovala peňažný tok.

Ak je v radovke z 10 domov už 8 predaných a zaplatená záloha je riziko menšie, ako ak sú predané iba dva.  Čistý sedliacky rozum, však?

Track-record alias skúsenosti developera

Je to developerov prvý projekt alebo už má za sebou 10-ročnú históriu a sériu úspešne dokončených projektov so splatenými dlhmi investorom?

Bolo by fajn

Bolo by fajn preveriť si bonitu a kredibilitu developera. Avšak. Na development bude často použité SPV, teda special purpose vehicle. Ľudskou rečou s.r.o.-čka založená len za týmto účelom. Teda firma bez histórie. Ak investujete do zahraničných projektov, firma mimo Slovenska nemusí mať povinnosť zverejňovať svoje výsledky tak, ako je to u nás. Na Slovensku máme register účtovných závierok. V zahraničí ho väčšinou nenájdete. Zistenie bonity a kredibility zahraničnej firmy je tak náročnejšie. Dá sa to spraviť, no obvykle za peniaze. Ak investujete desaťtisíce Eur, dať 50-100€ za preverenie kreditnej kvality má zmysel. Ak investujete v drobnom, zmierte sa s týmto rizikom.

Aké sú typické výnosy pri realitnom crowdfundingu vo forme pôžičiek.

Najmenej rizikové projekty začínajú od 8-9% p.a. Rizikovejšie idú k 11-14% p.a.

Realitný Crowdfunding ako private equity nástroj.

Pokiaľ Vám v ponuke na investovanie ponúkaju podiel na zisku a nie vopred známy fixný výnos, pôjde pravdepodobne o rizikovejšiu investíciu bez zabezpečenia, no s vyšším potenciálnym výnosom. Pri realitách sa dá budúci výnos celkom dobre odhadnúť a developer by mal byť schopný sa podeliť o výnos okolo 13-16% p.a.

Preverené a aktívne riadené investície do kapitálu rastúcich súkromných firiem boli v minulosti dostupné iba veľkým hráčom. Dnes je tu Crowded Hero

Crowdfunding aj jeho regulácia v EÚ a na Slovensku

Crowdfunding stál dlho mimo regulácie a bol tak spojený so zvýšeným rizikom pri investovaní.

Dnes už v EÚ platí nariadenie o crowdfundingu, ktoré sa uplatňuje od 10. 11. 2021. Spoločnosti, ktoré chcú začať podnikať v oblasti crowdfundingu musia požiadať Národnú Banku Slovenska o licenciu. Spoločnosti, ktoré už sú aktívne v crowdfundingu môžu využiť prechodné obdobie dva roky a o licenciu môžu požiadať až na jeseň 2023.

Príkladmi úspešných crowdfundingových platforiem zo zahraničia sú napríklad:

Mintos - Topka spomedzi crowdfundingových platforiem. Pol milióna užívateľov. 8,4 miliardy prefinancovaných Euro. Priemerný výnos 12.54%. Ako jediná ktorú poznám, spadá pod Lotyšský Garančný Fond s ochranov vkladov do výšky 20.000€. Do konca novembra ponúka 50€ bonus pre nových klientov. Pre viac info a vstup do platformy kliknite sem.

EstateGuru - investície do pôžičiek zabezpečených nehnuteľnosťami a pôžičiek na rozvoj malých a stredných firiem

BulkEstate - investície do pôžičiek zabezpečených nehnuteľnosťami a veľmi zaujímavý "Group Buying". Skupinové nákupy bytov za znížené veľkoobchodné ceny.

Crowded Hero - Vodíkový autobus, Internet of Things alebo trhovisko služieb stavebných profesionálov a firiem, sú v ponuke na investovanie prostredníctvom rizikového kapitálu.

Našli ste tu užitočné informácie? Poďakujete nám kliknutím na reklamu.

(Pepp.sk nezodpovedá za obsah reklám. Vyberá ich Google.)

Realitný crowdfunding po Slovensky - Invest In Slovakia

Najviditeľnejším hráčom na Slovenskom crowfundingovom trhu je webová platforma Invest in Slovakia, ktorú prevádzkuje spoločnosť Ci investment, s.r.o, z Popradu.

Pozreli sme sa na ich ponuku spoluinvestovania do realitných projektov a prinášame čitateľom nasledovnú recenziu:

Invest in Slovakia / Ci investment a regulácia

Spoločnosť sa na svojej webstránke aktívne víta snahu EU o reguláciu odvetvia a chce sa aktívne sa podieľať na implementácii Nariadenia na Slovensku.

V rámci svojho podnikania Invest in Slovakia využíva horeuvedené prechodné obdobie a zo vzájomnej komunikácie s nimi rozumiem, že sa aktívne pripravujú na podanie žiadosti o licenciu.

Pozícia na trhu a ponuka projektov Invest in Slovakia / Ci investment

Invest in Slovakia je síce viditeľným hráčom v rámci Slovenska, no v Európskom meradle je to malý poskytovateľ crowdfundingových projektov. Môj osobný dojem je taký, že na Slovensku je ťažšie nájsť relevantné projekty na financovanie ako získať investorov. Želajúcich investovať do realít s 10%+ výnosom je dosť, projektov je málo. Niekedy sa stáva, že na platforme  Invest in Slovakia nie je v ponuke žiadny projekt.
Spoločnosť poskytuje financovanie najmä na projekty v krajských alebo väčších okresných mestách. Financované sú najmä rezidenčné projekty v Prešove, Zvolene, Poprade a pod Tatrami. V okolí hlavného mesta som zachytil len jeden projekt v Stupave.

Invest in Slovakia - Bezpečnosť investície: LTV

LTV - loan to value - pomer dlhu k hodnote . Čím nižšie tým lepšie.

LTV v prípade developerských projektov financovaných na platforme Invest in Slovakia je podmienená etapou realizácie projektu, štruktúrou plánovaného financovania (vlastné zdroje; crowdfunding; predpredaj, bankové financovanie) a typom developerského projektu (stavebné pozemky, výstavba KBV, rekonštrukcia).

Na začiatku developerského projektu sa LTV pohybuje medzi 60% - 80%. Počas realizácie projektu táto hodnotu dostáva viac na 55% - 70% vďaka použitiu vlastných zdrojov majiteľov platformi a financiami získanými z predpredaja projektov konečným zákazníkom.

Výšku LTV je potrebné skúmať v poskytovaných dokumentoch alebo sa na ňu dopytovať cez chat / email priamo v platforme. S rýchlosťou a kvalitou ich odpovedí som mal doteraz dobré skúsenosti.

Invest in Slovakia - Bezpečnosť investície: zabezpečenie veriteľov

Pri väčšine projektov Invest in Slovakia sú investori v pozícii seniorných, nezabezpečených veriteľov.

Či sa v projektoch využíva bankové financovanie, či sú nehnuteľnosti založené v prospech tretích strán a nakoľko je investor v pozícii podriadeného veriteľa sú otázky, ktoré je potrebné sa pýtať pri každej podobnej investícii.

Ak by napríklad pozemok alebo nehnuteľnosť bola založená v banke, my ako investori by sme boli nezabezpečení veritelia, podriadení bankovému finacovaniu. Pokiaľ chcete dosiahnuť výnos vyšší ako 10%, musíte sa s takýmto rizikom zmieriť. Je však potredné byť si ho jasne vedomý a rozumieť mu. V prípade krachu projektu si banka zoberie pozemok alebo budovu a nezabezpečeným investorom nemusí zostať dostatok prostriedkov na vyplatenie ich pôžičiek.

Skutočnosť, že je banka seniorným zabezpečeným veriteľom, je pre ostatných veriteľov na jednej strane zlá správa. Na druhej strane , banky pri schvaľovaní financovania (analýze finančnej situácie žiadateľa) zohľadňujú všetky cudzie aj vlastné zdroje vlastníka projektu. Schválenie bankového financovania je tak, do určitej miery, potvrdením ekonomickej zmysluplnosti projektu aj zdravého pomeru cudzích a vlastných zdrojov developera.

Chcete poradiť s investovaním? Pošlite nám správu, radi pomôžeme 🙂

Riziko konfliktu záujmov Invest in Slovakia

Jedným v výrazných rizík investovania prostredníctvom crowdfundingových platforiem je riziko konfliktu záujmov. Toto riziko je prítomné pri väčšine projektov financovaných prostredníctvom platformy Invest in Slovakia. O čo ide:

Developerom väčšiny projektov v ponuke Ci investment s.r.o. (prevádzkovateľa Invest in Slovakia) je ich sesterská spoločnosť Ci development group, s.r.o. Inak povedané: platforma primárne financuje vlastné projekty rovnakej skupiny. Regulácia crowdfundingu upozorňuje na takéto riziká a vyžaduje prijať adekvátne mechanizmy proti konfliktom záujmov.

Riziko je však vždy niečo, čo je hrozbou aj príležitosťou zároveň. Možno vnímať pozitívne, že prevádzkovateľ crowdfundingovej platformy má dlhoročné skúsenosti v projektovom manažmente, jednak s dôkladnou právno-finančnou a technickou analýzou (due dilligence) projektu a zároveň skúsenosťami s kontrolou vo fáze realizácie prostredníctvom v oblasti projektového – stavebného manažmentu.

Mať developerské projekty pod vlastnou kontrolou aj vo fáze realizácie je možno mimo pravidiel želanej regulácie, avšak má to svoje výhody. Investovanie prostredníctvom Invest in Slovakia tak osobne vnímam skôr ako spoluinvestovanie so skupinou firiem CI, než ako investovanie cez nezávislú crowdfundingovú platformu do projektov tretích strán.

Zároveň, pozrime sa na väčších hráčov. J&T banka predáva dlhopisy firiem z vlastnej skupiny, Privatbanka detto. Je to riziko, ktorého si, ako investori musíme byť vedomí. Avšak nie je to KO kritérium, ktoré by nám bránilo investovať.

Uživateľský zážitok a informačná hodnota poskytovaná na webstránke a v aplikácii Invest in Slovakia

Aplikácia a webstránka Invest in Slovakia je spracovaná veľmi profesionálne a na úrovni iných platforiem Európskej úrovne. Investori dostávajú pravidelné notifikácie o svojej investícii a majú pekný a zrozumiteľný prehľad o investíciách vo svojej osobnej zóne. Informácia sú podrobné a rozumne zakategorizované.

Čo mi chýba je jasné a zrozumiteľné informovanie o aktuálnom LTV projektov a o LTV, ktoré projekt dosiahne v budúcnosti po naplnení zamýšľaných tranší financovania.

Takisto by som privítal informáciu o prípadnom bankovom financovaní a založení alebo nezaložení nehnuteľností v prospech tretích strán.

 

Neprehliadnite

Invest in Slovakia aktuálne ponúka uvítací bonus vo výške 1% z Vašej investície. Stačí sa zaregistrovať kliknutím na túto marketingovú linku: app.investinslovakia.eu a 1% z prvej investíce získate ako bonus.

 

Finančné výsledky Ci development group, s.r.o.

Za kalendárny rok 2021 vykázala spoločnosť Ci development group, s.r.o. vysokú stratu (221.938€), čo výrazne negatívne ovplyvnilo ukazovatele zadlžnosti aj rentability. Tým pádom aj ukazovatele kreditného scoringu ako Altmanovo Z-skóre a Index Bonity svietia na červeno.

Obrátil som sa preto priamo na Ci development group, s.r.o. s požiadavkou na vysvetelnie hospodárskych výsledkov za rok 2021 a krokov, ktoré plánujú prijať. Odpoveď citujem v plnom znení.

Spoločnosť v účtovnej závierke za rok 2021 vykázala výnosy len zo služieb nakoľko ani jeden z developerských projektov, ktoré má spoločnosť vo svojom majetku, nebol v roku 2021 ukončený a predaný.

Spoločnosť plánuje prvý predaj projektu v 4Q 2022 a následne niekoľko ďalších projektov v roku 2023.

Náklady vykázané v roku 2021 v účtovnej závierke Spoločnosti predstavujú výdavky Spoločnosti na realizované developerské projekty, ktoré v zmysle platných účtovných predpisov nemôžu byť kapitalizované – účtované do obstarávacej ceny projektov. Spoločnosť v zmysle platných účtovných predpisov vykazuje hodnotu developerských projektov v majetku spoločnosti v obstarávacej cene a nie v trhovej cene. Aktuálne zhodnotenie developerských projektov z pohľadu trhových cien sa prejaví v účtovnej závierke spoločnosti až v momente ukončenia a predaja jednotlivých projektov, nie počas ich realizácie.

Zjednodušene tak počas realizácie vzniká nesúlad medzi účtovnou hodnotou projektu (náklady na obstaranie a realizáciu) a trhovou hodnotou projektu, ktorá nie je predmetom účtovnej závierky (precenenie projektu). V prípade ak by Spoločnosť zostavovalo účtovnú závierku podľa Medzinárodných štandardov finančného výkazníctva (IFRS) precenenie projektov na trhovú hodnotu by bolo vykázané ako výnos spoločnosti, čo by znamenalo, že spoločnosť by nevykazovala stratu.

zdaňovanie výnosov z pôžičiek

Crowdfunding - zdaňovanie výnosov

Žiaľ crowdfunding, vo forme pôžičiek, nie je daňovo optimálna forma investovania.

Príjem musíte priznať v daňovom priznaní a z výnosov musíte zaplatiť 19% daň z príjmu a k tomu ešte 14% zdravotné poistenie. Čo je ešte horšie, nemôžete zarátať zisky zo stratami. Ak zarobíte na 5 pôžičkách 100€ na úrokoch, ale jedna pôžička vo výške 100€ sa vám nevráti, zarobili ste síce nulu, no zo 100€ úrokových výnosov zaplatíte 19+14% dane a odvody. Kapitálovú stratu -100€ si neviete zarátať voči úrokovému príjmu +100€.

Výnosy a zdanenie crowdfunding vo forme pôžičiek - konkrétne čísla

Crowdfunding ponúka atraktívny výnos. Napríklad 11% hrubý výnos znamená 7,37% čistý výnos po zaplatení daní a odvodov. To je stále atraktívne a konkurencie schopné voči iným možnostiam  s podobným rizikovým profilom. Ich porovnanie nájdete nižšie.

 

Chcete odoberať užitočné informácie zo sveta investovania a dôchodkov emailom?
Marketingové povolenie (GDPR). Potvrdte prosím formu komunikácie: email

Odber môžete kedykoľvek zrušiť kliknutím na odkaz v päte našich e-mailov. Používame Mailchimp. Kliknutím na subscribe súhlasíte, že vaša informácia bude posunutá do Mailchimpu na spracovanie. Pravidlá ochrany súkromia Mailchimp nájdete tu.

Porovnanie základných charakteristík alternatívnych spôsobov investovania do nehnuteľností

 Čisté výnosy p.a.VolatilitaLikviditaMinimálna investícia
Realitné podielové fondy (pre drobných investorov)2,5-4%NízkaVysoká, do 14 dní20-50€
Realitné fondy pre kvalifikovaných investorov7-8%Nízka až strednáNízka, 3-6 mesiacov50 000 €
REIT a Realitné ETF8,5-11,4%VysokáVysoká, do 14 dní20-50€
Realitný Crowdfunding7-11% -Nízka, 6 a viac mesiacovod 100€
P2P pôžičky zabezpečené nehnuteľnosťou4-5% -Nízka, 6 a viac mesiacovod 1000€

Máte otázku? Super!

Spojte sa so mnou spojte cez LinkedIn alebo Facebook, prípadne využite kontaktný formulár. Ďakujem, Roland Vízner

FAQ - Najčastejšie kladené otázky

Čo je crowdfunding

Crowdfunding je hromadné financovanie podnikateľského nápadu, poskytnuté masou ľudí, investorov. Rozšírenou podkategóriou crowdfundingu je realitný crowdfunding. Pri ňom získavajú developeri financovanie na projekty investujúce do nehnuteľností.

Je crowdfunding bezpečný pre investorov?

Crowdfunding patrí k rizikovým formám investície. Investor je však za podstúpené riziko odmenený adekvátnym výnosom, často 10-12% p.a. Každý crowdfundingový projekt a jeho riziko treba posudzovať individuálne.


2 Comments

BTC · 17. novembra 2022 at 21:11

spicka komentar a analyza….Investujem uz 2 roky ale teraz peniaze z Invest in Slovakia pri skoncenych projektoch vyberam, lebo ten dohlad zo strany NBS mi chyba.Podla info z INS mam byt dohlad do konca 1Q 2023. Ak bude nainvestujem viac. Inak nesuhlasim s tou ponukou projektov..podla mna maju projektov vela ale coho sa skor obavam ze projekty kt. koncia refinancuju a vyplacaju z penazi kt ziskaju refinacovanim, to mi osobne dost vadi a preto radsej som vybral. Inak komunikuju kultivovane a mnohe veci kt. mi povedali som konfrontoval z NBS a vsetko sedelo cize nezavadzali co hodnotim ako plus. Nepaci sa mi tiez zmluva o pozicke , kde su niektore veci pre mna nepochopitelne ale vysveltili mi ze to nemaju ako inak urobit…mylsim ze ta zmluva NBS neprejde…cavio

  Roland Vízner · 18. novembra 2022 at 12:34

  Výborný komentár. Ďakujem pekne.
  Som optimista a chcem veriť, že regulácia je pre podobné spoločnosti pozitívna a že oni majú záujem byť regulovaný. Regulácia zvyšuje dôveryhodnosť a potenciálne prinesie viac klientov.
  Veľa veľkých zahraničných hráčov už je regulovaných. Preto si myslím, že byť regulovaný je „must have“ a nie „nice to have“.

Pridaj komentár

Avatar placeholder

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.