Ako sa darilo PEPP.SK stratégiám v roku 2023

Konečne máme za sebou jeden normálny rok. Normálny v tom, že najrizikovejšie stratégie zarobili najviac, stredne rizikové stredne a najmenej rizikové zarobili tiež. Normálny aj v tom, vysoko koncentrované stratégie zarobili viac a široko diverzifikované menej. Stratégiám z dielne PEPP.SK za darilo. Výsledky sú od +7,2 % na dlhopisovej stratégii až po +51,1 % na blockchain stratégii. Možno povedať, že po ťažkom roku 2022 máme za sebou rok, kedy nikto neprerobil.

 

PEPP.SK investičné stratégie

Priebežné výsledky za rok 2024

PEPP.SK investičné stratégie

Výsledky za rok 2023 s komentárom

 

Výkonnosť investičných stratégiíVýnos za rok 2023Volatilita 1 rok
Stratégia Blockchain51,1%23,85%
Globálne Megatrendy27,3%16,56%
Americké akcie bez daní a v Euro19,1%13,27%
Tactical Asset Allocation19,2%11,56%
Dôchodok 204015,5%10,10%
Európske akcie lacno a bez daní14,3%11,07%
Na 7 Rokov Reality, Infraštruktúra, Akcie13,5%8,55%
Progresívne portfólio na 10-15 rokov13,2%9,10%
Dôchodok 205013,1%9,80%
Do Zlata plus"7,9%14,25%
Na 3 roky Solídna Dlhopisová7,2%3,13%

*Volatilitu chápme ako ukazovateľ rizika. Vyššia volatilita = vyššie riziko.

Pri pohľade na akékoľvek výnosy z investovania je dôležité sa pýtať, aké bolo podstúpené riziko, ktoré viedlo k dosiahnutému výnosu. Riziko môžeme merať volatilitou. Na riziko možno pozerať aj z pohľadu diverzifikácie. Investície rozložené naprieč viacerými regiónmi, krajinami či ekonomickými odvetviami, by mali byť menej rizikové ako investície do úzkych segmentov alebo jednotlivých akcií, či jednotlivých dlhopisov.

S investovaním sú spojené viaceré riziká. Hodnota investície môže stúpať aj klesať. Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcej.

Komentár k výsledkom

Rok 2023 sa niesol v znamení návratu techologií a znovuzrodenia blockchainu. Aj dlhopisy vymazali časť strát z roku 2022.

Stratégia Blockchain a Globálne Megatrendy

+ 51 percentný výnos Stratégie Blockchain samozrejme udrie do oka ako prvý. Podobne aj 27 percentný výnos Globálnych Megatrendov. Prečo priniesli investorom tieto dve stratégie také skvelé výsledky? Dôvody sú tri:

  1. Po prvé v roku 2023 prišlo očakávanie poklesu úrokových sadzieb. Spoločnosti podnikajúce v segmente technológii budúcnosti často majú zatiaľ nízke príjmy, prípadne sú stratové a ich zisk sa očakáva až budúcnosti. Čím nižšie sú úrokové sadzby, tým vyššia je súčasná hodnota budúcich očakávaných ziskov (a naopak).
  2. Po druhé, nemalý vplyv na technologické akcie mal fenomén umelej inteligencie, ktorý sa postupne dostáva do fázy praktického každodenného využitia.
  3. Špecificky pre Stratégiu Blockchain zohralo pozitívnu rolu očakávanie schválenia ETF na Bitcoin americkou komisiou pre cenné papiere.

Obe stratégie sú vysoko rizikové. Rizikovosť vidno jednak podľa historickej volatility. Zároveň, Stratégia Blockchain je najmenej diverzifikovaná, keďže investuje len do jednej úzkej investičnej témy. Globálne Megatrendy sú o niečo diverzifikovanejšie, keďže riziko rozkladá do 10 investičných tém.

Minulý rok sa tak stretli tri pozitívne vplyvy. V roku 2024 bude vplyv poklesu úrokových sadzieb naďalej pozitívny. Vplyv AI a "legalizácie" blockchain ETF bude tiež pokračovať, no je už zarátaný v cenách aktív. Od týchto dvoch stratégií očakávam preto nižšie, no stále pozitívne výdśledky aj v roku 2024.

Tactical asset allocation (TAA)

Ďalšia stratégia, ktorá mňa osobne veľmi teší je TAA, Taktické alokácia aktív. Je to stratégia, pri ktorej sa usilujem raz za kvartál vyhodnotiť globálne makroekonomické geopolitické vplyvy na investovanie a prispôsobiť im zloženie portfólia. Stratégia ma potešila tým, že pri nižšej volatilite (teda pri nižšom riziku), ako americké akcie, dosiahla rovnaký výnos. Stratégia bola posledné štvrťroky nastavená tak, aby benefitovala z očakávania, že recesia v USA nebude a ekonomika zažije mäkké pristátie a opätovný rast. Toto očakávanie sa zatiaľ plní, z čoho investori profitujú.

TAA je zatiaľ ponúkaná individuálne. Podrobnejšie info nájdete tu alebo je k dispozícii na opýtanie.

Harmonické portfólio na 7 rokov v EUR: Akcie, Infraštruktúra a Nehnuteľnosti

"Sedemročná" stratégia mi tiež robí radosť. Pri druhej najnižšej volatilite táto stratégia priniesla 13,5% výnos. Túto stratégiu si vyberajú investori, ktorí nemajú jasný investičný horizont. Majú voľné peniaze, ktoré aktuálne nepotrebujú, ale ich horizont nie je dôchodok. Chcú byť zainvestovaní a nechcú, aby im peniaze žrala inflácia a zároveň chcú nižšie ako 100% akciové riziko.

Harmonické portfólio je zmesou dlhopisov, nehnuteľností, infraštruktúry a globálnych akcií. Všetko o stratégii nájdete tu: Harmonické portfólio na 7 rokov

Solídne dlhopisové portfólio na 3 roky

7,2%-ný plus z dlhopisov naozaj potešil. Najmä v porovnaní s rokom 2022, ktorý bol najhorším rokom pre dlhopisy za posledných 100 rokov. V roku 2023 začal trh očakávať od centrálnych bánk znižovanie úrokových sadzieb, čo sa pozitívne prejavilo na cenách dlhopisov. V roku 2024 sa začne tento scenár napĺňať a centrálne banky začnú sadzby znižovať, rok 2024 by tak mal opäť byť pozitívny pre dlhové cenné papiere.

Trend poklesu úrokových sadzieb sa stane skutočnosťou v roku 2024. Ak sa nestane niečo nečakané, dlhopisy nám doručia pozitívny výsledok pri nízkom riziku aj v roku 2024. Očakávam 5 - 6 % plus.

Všetko o dlhopisovej stratégii nájdete tu: Solídne dlhopisové portfólio s investičným horizontom 3 roky

Life cycle, dôchodkové stratégie a progresívne portfólio.

Široká diverzifikácia znížila riziko aj výnos.

Dôchodok 2040, 2050 a progresívne portfólio na 10 - 15 rokov

Minulý rok stačilo všetko vsadiť na jednu kartu, a to na americké akcie, najlepšie technologické. Stratégie životného cyklu Dôchodok 2040 a 2050, spolu s progresívnym portfóliom na 10 - 15 rokov zdanlivo zaostali na koncentrovanými dynamickými stratégiami. Sú diverzifikované naprieč celým investovateľným svetom. Ich výkonnosť mierne stiahli investície do rozvíjajúcich sa trhov, vrátane Číny, ktorým sa minulý rok darilo menej ako USA. Každopádne s dvojcifernými výnosmi a miernou volatilitou, prekonali očakávané ciele.

Ako vznikol nápad založiť tieto investičné stratégie a prečo do nich investovať

Komentár zakladateľa a správcu stratégií

25 rokov sa venujem finančným trhom a investovaniu. Dlho som hľadal spôsob ako zorganizovať sporenie a investovanie pre seba, svojich blízkych a priateľov. Vďaka exkluzívnej dohode s EIC, sme dosiahli poplatky výrazne nižšie ako v inde, nulové zdanenie a potenciánlne vyššie výnosy.

Vytvorili sme investičné stratégie, do ktorých investujem svoje osobné a rodinné peniaze a do rovnakých investičných stratégií môžete investovať aj vy. Máte záruku, že o Vaše peniaze sa postarám rovnako ako sa starám o svoje vlastné.  Všetky naše portfóliá v EIC nájdete tu.

Máte otázku? Super!

Spojte sa so mnou spojte cez LinkedIn alebo Facebook, prípadne využite kontaktný formulár. Ďakujem, Roland Vízner

Kontaktný formulár 🙂

Prihlásenie sa na odber noviniek

Potvrdte prosím formu komunikácie: email

Odber môžete kedykoľvek zrušiť kliknutím na odkaz v päte našich e-mailov.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.