Kedy má zmysel investičné zlato a investičné striebro? Ako vybrať férové sporenie a investovanie do zlata?

Investovanie do zlata  je téma, ktorá často rezonuje v laických diskusiách. Investičné zlato aj investičné striebro láka ľudí pre svoj lesk a ľudia chcú mať pocit bohatstva a pocit, že to bohatstvo fyzicky držia vo svojich rukách. Na tejto túžbe sa však priživujú obchodníci, ktorí pod maskou výhodnej investície, predávajú neférové produkty, teda investičné zlato aj investičné striebro za predražené ceny. Ako má vyzerať férové investovanie do zlata? Kedy je vhodný čas nakúpiť investičné zlato? Má zmysel sporenie do zlata? A nebolo by lepšie investovať do zlatého biznisu, teda do firiem, čo zlato hľadajú a ťažia?

Na tieto a ďalšie otázky nájdete odpoveď v našom komplexnom článku o investovaní do zlata.

 1. Investovanie do fyzického zlata: Určite sa vyhnite ponukám na sporenie do zlata.
 2. Wiener Philharmoniker - zlatá investičná minca #1
 3. Najčastejšie argumenty prečo investovať do zlata (a môj názor na ne):
  - Zlato si udržiava hodnotu v čase
  - Zlata je obmedzené množstvo, ťažko ho vyťažiť, a preto je vzácne
  - Zlato je vysoko likvidné aktívum, a preto ho môžete veľmi rýchlo predať
 4. Dva hlavné dôvody prečo do zlata neinvestovať
 5. Prečo a za akých okolností môže byť investícia do zlata zmysluplná
 6. Ak investovať do zlata alebo striebra tak jedine takto
 7. Štyri základné ETF, z ktorých si zostavíte zmysluplné zlaté portfólio
  - iShares Gold EUR Hedged ETF
  - iShares Gold ETF
  - VanEck Vectors Gold Miners UCITS ETF
  - VanEck Vectors Junior Gold Miners UCITS ETF
 8. Poplatky spojené s investovaním do "Zlatých" ETF
 9. Historická výkonnosť stratégie "Investovanie do Zlata plus"


K napísaniu tohto článku ma motivovali viacerí moji priatelia a známi, ktorým ich blízky predali "výhodné" zlaté mince alebo sporenie do zlata. Pri bližšom pohľade na tieto produkty sme spoločne zistili, že preplatili do 10% do 30% nad férovú cenu zlata.

Pritom do zlata sa dá investovať inteligentne a s minimálnymi nákladmi.

 

Investovanie do fyzického zlata: Určite sa vyhnite ponukám na sporenie do zlata.

Mal by som článok štruktúrovať inak. Začať aké sú výhody, nevýhody, možnosti a najlepšie časy na investovanie do zlata. No zistené ma núti začať týmto upozornením.

Pozor na predražené produkty: Investovanie a najmä sporenie do fyzického zlata a zlatých mincí je najčastejšie veľmi nevýhodné!

A rovno uvádzam ako aktuálny príklad screenshot z webu predajcu:

Investovanie do fyzického zlata

Náklady investovania do fyzického zlata

62,25 € cena 1 gramu zlata ponúkaná v rovnakom čase pomerne známym predajcom na Slovensku
47,73 € burzová cena 1 gramu zlata v EUR 2.11.2021 o 07:30
Marža predajcu 30,4% !!!
390€ zarobí predajca na predaji jednej mince! To je neskutočná marža. Mincu v hodnote 1546€ Vám predajú za 1936€ a presvedčia Vás, aká je to výhodná investícia. Výhodná áno, ale iba pre predajcu, nie pre Vás.

 

Kúpiť fyzické zlato predražené o 30,4% je ako investovať do fondu či ETF s 30,4% vstupným poplatkom. Takú zlodejinu pri investovaní dnes už nikto neponúka. Predaj a najmä sporenie do fyzického zlata však zostáva netransparentné.

Prečo je to tak?

Slovenská legislatíva považuje fyzické zlato za tovar. Investície do fyzického zlata a zlatých mincí nie sú regulovaným finančným produktom, nepodlieha žiadnym reguláciám ani požiadavkám. Zlaté tehly a mince môže predávať každý a akýmkoľvek spôsobom. Chýbajúca regulácia sa tak prispieva k nízkej miere transparentnosti predaja investičného zlata a k vysokým skrytým maržiam predajcov.

 

Kedy má zmysel investičné zlato a investičné striebro
Kedy má zmysel investičné zlato a investičné striebro?

Pokiaľ hovoríme o investovaní do zlata, musíme rozdeliť investovanie na dva základné prístupy: investovanie do fyzického zlata a investovanie do zlata prostredníctvom cenných papierov.

Pokiaľ investujete do fyzického zlata mám len jednu radu: Použite internet kalkulačku a porovnajte si ceny. Aktuálnu cenu zlatá nájdete na desiatkach stránok napríklad v dolároch tu alebo v Eurách tu.

Ak potrebujete prerátať cenu na 1 g vedzte, že jedna trójska unca  je 31.1 gramov, presne 31,1034768.

Wiener Philharmoniker - zlatá investičná minca #1

Ak žijete na Slovensku najlikvidnejšia zlatá minca v našom regióne (do ktorej ako tak odporúčam investovať) sú Viedenskí Filharmonici s hmotnosťou jedna unca. Stačí krátky výlet do pár kilometrov vzdialeného Hainburgu a Filharmonikov si kúpite takmer v ktorejkoľvek banke za najférovejšie ceny na trhu. Raiffeisen banka ich predáva s minimálnou maržou okolo 2%, čo už je naozaj fér. Raiffeisen má vždy aktuálny cenník zlatých, strieborných a platinových mincí na webe: https://www.raiffeisen.at/resources/noew/noew/goldkurse/Goldkurse,%20Platin,%20Silber.pdf

alebo https://www.raiffeisen.at/resources/sbg/sbg/dokumente_-gold--und-valutenkurse/KURS-MZ1.pdf

Keby tá linka nefungovala, ťuknite si do googlu "raiffeisenbank gold munzen preisliste" a otvorte nájdenú linku na cenník v pdf.

Určite sa vyhnite ponukám takzvaného sporenia do zlata či zlatých mincí. Ponúk je hodne a princíp vyzerá lákavo. Sporíte si povedzme 50€ mesačne a po uplynutí necelých troch rokov Vám spoločnosť pošle zlatú mincu. Znie to sympaticky, no práve sporenie do zlata je spojené s nekresťanskými maržami od 10% do 30%. Na sporení do fyzického zlata či zlatých mincí tak pravdepodobne nikdy nezarobíte.

To by som rád tému investovania do zlata fyzického uzavrel a sústredili sa skôr na dôvody prečo a kedy do zlata (ne)investovať a samozrejme na inteligentné  investovanie do zlata v podobe cenného papiera.

Máte otázku? Super!

Spojte sa so mnou spojte cez LinkedIn alebo Facebook, prípadne využite kontaktný formulár. Ďakujem, Roland Vízner

Najčastejšie argumenty prečo investovať do zlata (a môj názor na ne).

1. Tvrdenie: Zlato si udržiava hodnotu v čase.

Predajci zlata argumentujú, že zlato predstavuje dlhodobú a bezpečnú investíciu. Jeho kúpna sila sa po storočia takmer nemení a slúži ako ideálny uchovávateľ hodnoty.

Môj názor: Vo svete rozvíjajúcich sa technológií už podľa mňa neplatí to, čo platilo po stáročia. Áno zlato bolo uchovávateľ hodnoty. Je chemicky a fyzikálne stále, nehrdzavie, má vysokú hustotu, a tak do pomerne malej kôpky zlata viete uložiť pomerne vysokú hodnotu, dlhodobo a trvale.

Dnes však hrubá zlatá retiazka alebo zlatý prsteň nie sú prejavom vysokého statusu. Či ste v Nigérii, Thajsku alebo na Slovensku status symbol je skôr nový iPhone ako kus zlata na krku.

Zároveň, pozrite si grafy vývoja ceny zlata za posledných 100 a ešte lepšie posledných 50 rokov. Nájdete tam veľmi ľahko obdobia, kedy cena zlata klesala alebo stagnovala a celé desaťročia a zlato nebolo dobrou investíciou.

2. Tvrdenie: Zlata je obmedzené množstvo, ťažko ho vyťažiť, preto je vzácne.

Môj názor: Je to pravda iba čiastočne. Fanúšikovia zlata akosi zabúdajú na to, že zlato je v skutočnosti málo použiteľné. Priemyselná spotreba zlata je ešte menšia ako tá nízka ťažba. Takže jediné, na čo ľudstvo primárne zlato používa je, aby sme ho za vysokých environmentálnych a ľudských nákladov vyťažili, spravili z neho tehličku a odložili do sejfu. Prípadne kopec zlata ešte skončí v šperkoch, najmä v Indii a v arabských krajinách, kde zlatý náramok je akási poistka pre ženu, keď ju muž z domu vyhodí. Priemyselné využitie zlata je minimálne. Prikladám graf z obľúbenej stránky gold.org, kde o zlate nájdete takmer všetko:

Využitie zlata. Zdroj: ICE Benchmark Administration, Metals Focus, Refinitiv GFMS, World Gold Council. Grafika gold.org

Ďalšia vec, na ktorú predajcovia zlata zabúdajú poukazovať je, že zlata máme obrovské množstvo. Len leží v tých sejfoch centrálnych bánk. Keď v deväťdesiatych rokoch a začiatkom milénia centrálne banky z roka na rok predávali viac a viac zlata zo svojich rezerv, cena zlata nielenže stagnovala, ale ešte aj klesala.

Po globálnej finančnej kríze začali centrálne banky zlato opäť nakupovať do svojich rezerv. Jedná sa však najmä o nákupy z krajín Emerging Markets, teda z rozvíjajúcich sa krajín.

Predaje a nákupy centrálnych bánk v tonách zlata. Zdroje: Amundi, Metals Focus, GFMS, Thomson Reuters, World Gold Council, U.S. Global Investors.

3. Tvrdenie: Zlato je vysoko likvidné aktívum, a preto ho môžete veľmi rýchlo predať.

Môj názor: Áno, toto je pravda. Zlato v podobe cenného papiera má vysokú likviditu. Aj fyzické zlato je pomerne likvidné. No akcie alebo ETF, investičné fondy majú ešte vyššiu likviditu. Keď sa rozhodnete odpredať svoj investičný fond alebo akcie Tesly, spravíte tak za pár minút. Hľadať niekoho, kto odkúpi zlatú mincu, bude trvať dlhšie...

Dva hlavné dôvody prečo do zlata neinvestovať.

Investičné zlato neprináša žiadny výnos. Naopak s jeho držaním sú spojené náklady.

1. Fyzické investičné zlato musíte niekde uskladniť a ideálne aj poistiť. Bezpečnostná schránka v banke niečo stojí, rovnako ako domáci sejf a poistenie.

2. Zlato neplatí dividendy ani úroky. Z dlhodobého hľadiska len nečinne leží a nič neprodukuje. To je hlavný dôvod prečo do zlata investujem len v špecifických prípadoch a situáciách.

Môj názor prečo a za akých okolností môže byť investícia do zlata zmysluplná.

Zlato je vhodný nástroj na diverzifikáciu portfólia.

Diverzifikácie portfólia. Princíp diverzifikácie spočíva v tom, že nedávame všetky vajíčka do jedného košíka. Teda neinvestujeme všetky prostriedky iba do jednej investície. Zlato má vlastnosť byť "bezpečným prístavom". V krízových situáciách majú investori tendenciu utekať do bezpečia. Ak v krízových situáciách akcie klesajú, zlato či americké štátne dlhopisy rastú na hodnote.

Zlato v portfóliu tak tlmí "stres" a vy v kríze spíte lepšie. No stojí to za stratu na výnose? Zlato totiž neprináša žiadny výnos a s jeho držaním sú spojené náklady.

Kedy je vhodný čas investovať do zlata?

Kedy do zlata investujú profesionálni investori? Obdobie, kedy má zlato význam ako investičné aktívum sú časy, keď sú na trhu negatívne reálne úrokové sadzby. Má sa na mysli najmä americký trh štátnych dlhopisov. Reálne úrokové sadzby sú negatívne vtedy, keď inflácia je vyššia ako výnosy zo štátnych dlhopisov. V takýchto prípadoch je zlato atraktívne, aj keď nenesie žiadny výnos. Aj "nulový" výnos je totiž viac ako záporný.

Ďalšie dva dôvody, ktoré zvažujú profesionálni investori pri investovaní do zlata sú, že: Zlato nemôže skrachovať ani defaultnúť a so zlatom nie je spojené politické riziko.

Investovanie do zlatých baní a geologických prieskumov

Ako doplnok investovania do zlata určite zvážte aj investovanie do akcií/ETF spoločností, ktoré sú aktívne v biznise so zlatom. Ide najmä o spoločnosti, ktoré zlato ťažia a vyhľadávajú budúce ložiská zlata.

Ak investovať do zlata alebo striebra tak jedine takto:

Dnes aj profesionáli investujú do zlatých ETF a nie do fyzického zlata.  "Zlaté" ETF sú fondy obchodované na burzách, ktoré to zlato nakúpili za Vás. Vy si kupujete podiel vo fonde, ktorého jediným majetkom je zlato.

Investovanie do zlata prostredníctvom ETF má jednoznačné výhody:

 1. Zlaté ETF vždy kúpite za cenu, ktorá je identická s burzovou trhovou cenou zlata. Nikdy nepreplatíte. Odchýlky sú ojedinelé a minimálne.
 2. Najnižšie možné (takmer nulové) náklady na obstaranie a držanie zlata formou ETF,
 3. ideálne na postupné nakupovanie / sporenie do zlatých ETF. Aj pri nákupoch v malých čiastkach platíte stále férovú cenu,
 4. vysoká každodenná likvidita
 5. možnosť zaistenia rizika zmeny kurzu dolára voči Euro
 6. nulová daň z príjmu v zmysle par. 9, ods. 1 zákona o dani z príjmov

 

  Investičné zlato. Investovanie do zlata.

  4 základné ETF z ktorých si zostavíte zmysluplné zlaté portfólio

  iShares Gold EUR Hedged ETF

  Základný kameň Vašeho zlatého portfólia. Investuje do zlata a zároveň chhráni pred zmenou kurzu EUR voči doláru.

  iShares Gold ETF

  Investuje do zlata. Investor je vystavený riziku zmeny kurzu EUR voči USD. T.j. profituje z posilnenia dolára, alebo ztráca na jeho oslabovaní.

  VanEck Vectors Gold Miners UCITS ETF

  Investuje do najväčších spoločností, ktoré ťažia zlato a striebro. Nasleduje NYSE Arca Gold Miners Index.

  Investor je vystavený riziku zmeny kurzu EUR voči USD. T.j. profituje z posilnenia dolára, alebo ztráca na jeho oslabovaní.

  VanEck Vectors Junior Gold Miners UCITS ETF

  Investuje do menších spoločností, ktoré zlato hľadajú alebo sú v ranných štádiách jeho tažby. Nasleduje MVIS Global Junior Gold Miners Index.

  Investor je vystavený riziku zmeny kurzu EUR voči USD. T.j. profituje z posilnenia dolára, alebo ztráca na jeho oslabovaní.

  Ak máte záujem o investovanie do zlata prostredníctvom ETF budete potrebovať účet v spoločnosti European Investment Centre, o.c.p., a.s. (ďalej len EIC).

  Podrobný popis, ako si otvoriť účet v EIC, kto je EIC, aké má licencie, akej podlieha regulácii a či je účastníkom Garančného fondu investícií nájdete v nasledovnom článku: Ako si otvoriť účet v EIC a začať investovať bez starostí.

  S otvorením účtu Vám rád pomôžem.

  Poplatky za služby EIC, o.c.p., a.s. spojené s investovaním do "Zlatých" ETF

  0€ za vedenie účtu

  Áno, učet v EIC je zdarma.

  0,64% správcovský poplatok

  Poplatok správu stratégie je 0,64% p.a. Ak máte na účte cenné papiere v hodnote 1000€, zaplatíte za správu stratégie 6,40€ ročne.

  Žiadna viazanosť a 0% odplata za predčasné skončenie investície (exit fee)

  PEPP.SK portfóliá vytvorené na platforme EIC nemajú žiadnu viazanosť. Portfólio môžete predať a peniaze vybrať kedykoľvek. Určite však dodržte odstup jeden rok od nákupu po predaj investície, aby bol váš zisk oslobodený od dane z príjmu.

  0,2% z objemu transakcie (vykonanie pokynu nákup alebo predaj) a žiadne minimum

  Nákup alebo predaj cenných papierov na svetových burzách niečo stojí. V EIC zaplatíte za nákup alebo predaj cenných papierov do vašeho portfólia 0,2% z objemu obchodu. Na túto službu sa nevzťahuje DPH.

  Napríklad:
  Pri sporení 100€ zaplatíte za nákup cenných papierov 0,20€.
  Pri jednorazovej investícii 1000€ zaplatíte za nákup cenných papierov 2€.

  Pre porovnanie s konkurenciou: Napríklad má FIO banka minimálny poplatok za nákup/predaj v USA poplatok od $7,95, za nákup na Deusche Börse AG 0,15 % z objemu, minimálne 9,95€ (Zdroj: www.fio.sk, 29. Január 2021)

  Poplatok za úschovu a správu cenných papierov (Custody fee) 0,06% ročne

  Poplatok za úschovu a správu cenných papierov v EIC je 0,06% p.a. Ak máte na účte cenné papiere v hodnote 1000€, zaplatíte za úschovu a správu 0,60€ ročne.

  Vstupný poplatok

  Vstupný poplatok závisí od cenníka samostatného/viazaného finančného agenta. Pokiaľ využijete moje služby na otvorenie účtu a investovanie do tejto stratégie, vstupný poplatok bude 0,5%.

  Historická výkonnosť ETF v stratégii "Investovanie do Zlata plus"

  Investičná stratégia "Investovanie do Zlata plus" je zložená z nasledovných ETF:

  70% iShares Gold ETF
  20% VanEck Vectors Gold Miners UCITS ETF
  10% VanEck Vectors Junior Gold Miners UCITS ETF

  Výkonnosť stratégie môžete sledovať v reálnom čase v linke tu:

  Investovanie do zlata výnos
  Investovanie do zlata výnos

  Našli ste tu užitočné informácie? Objednajte si odber noviniek emailom.

  Potvrdte prosím formu komunikácie: email

  Odber môžete kedykoľvek zrušiť kliknutím na odkaz v päte našich e-mailov.

  Používame Mailchimp. Kliknutím na subscribe súhlasíte, že vaša informácia bude posunutá do Mailchimpu na spracovanie. Pravidlá ochrany súkromia Mailchimp nájdete tu.

  Chcete poradiť s investovaním? Pošlite nám správu, radi pomôžeme 🙂

  FAQ - Najčastejšie kladené otázky


  0 Comments

  Pridaj komentár

  Avatar placeholder

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.