EIC Fondy, ETF a investovanie - recenzia investičnej platformy

EIC je skratka názvu spoločnosti European Investment Centre, o.c.p., a.s., ktorá ponúka investorom najširší výber podielových fondov a ETF na Slovensku.  EIC fondy ponúka tak klasické podielové ako aj v súčasnosti žiadané ETF. EIC funguje ako “platforma”  na členskom princípe. Členmi EIC sú poisťovne, obchodníci s cennými papiermi a samostatní finanční agenti. Vďaka tomuto B2B princípu, EIC ponúka pre nákup fondov a ETF bezkonkurenčne nízke poplatky.

Obsahom tohto článku je 

 1. Legislatíva, regulácia a ochrana investora pri investovaní prostredníctvom EIC
 2. ETF, Fondy a správcovské spoločnosti v ponuke EIC
 3. Spolupráca s finančným agentom pri otvorení a správe účtu v EIC
 4. Ako si môžete otvoriť účet v EIC
 5. Typy účtov a možnosti investovania
 6. Ako si môžem vybrať peniaze z účtu v EIC?
 7. Päť portfólií na každú životnú situáciu
 8. Poplatky, cenník a kontakt na EIC 
 9. Webová a mobilná aplikácia EIC
 10. Osobné skúsenosti s EIC
 11. Čo s účtom v EIC v prípade úmrtia či vážneho úrazu (kóma) majiteľa účtu?
 12. FAQ - Časté otázky a odpovede o investovaní prostredníctvom EIC

Spoločnosť European Investment Centre o.c.p., a.s. patrí medzi najstaršie spoločnosti na Slovenskom finančnom trhu. Svoju fondovú platformu ponúka už od roku 2009. Ako naznačuje jej názov má od NBS licenciu o.c.p, čo je skratka pre “obchodník s cennými papiermi”. Z toho vyplýva niekoľko podstatných skutočností:

Regulácia a mechanizmy ochrany investora

Základom každej investície je jej bezpečnosť z hľadiska licencovania a regulácie subjektu, prostredníctvom ktorého máte svoje ťažko zarobené peniaze investované. Na spoločnosť European Investment Centre, o.c.p., a.s. sa vzťahuje licencovanie a dohľad Národnej banky Slovenska, podmienky Garančného fondu investícií a povinnosť oddeleného účtovania majetku.

Licencovanie a dohľad

Obchodníci s cennými papiermi (o.c.p.) na Slovensku potrebujú splniť prísne podmienky na udelenie licencie, ktorú im vydáva Národná banka Slovenska. NBS zároveň permanentne vykonáva dohľad nad fungovaním obchodníkov cennými papiermi.

V oblasti investovania podliehajú obchodníci s cennými papiermi rovnakému dohľadu, ako banky. Ich licencia na fungovanie je veľmi podobná ako licencia banková, s tým, že sa venujú len investovaniu, teda napríklad neposkytujú úvery alebo nevykonajú zmenárenskú činnosť.

Garančný fond investícií

Garančný fond investícií tak trochu pripomína fond ochrany vkladov, no jedna sa o inú schému ochrany investora. Garančný fond investícií vás neochráni pred poklesom cien nakúpených aktív. Fond vám však garantuje náhradu do 50000 € "za nedostupný klientsky majetok prijatým osobami zúčastnenými na ochrane klientov na vykonanie investičnej služby". Inými slovami, ak by došlo ku krádeži, defraudácii, technickému zlyhaniu alebo podobným dôvodom, ktoré by spôsobili stratu, zmiznutie vašich aktív.

Oddelené účtovanie majetku

Obchodníci s cennými papiermi účtujú majetok svojich klientov oddelenie od majetku vlastného. V prípade úpadku obchodníka, u ktorého máte svoje investície vám, teda nehrozí, že exekútor pokryje nároky veriteľov voči obchodníkovi z vášho majetku.

EIC fondy a správcovské spoločnosti v ponuke

V ponuke EIC nájdete fondy každého druhu – akciové, peňažné, realitné, alternatívne, zmiešané, dlhopisové, komoditné, dividendové, indexové, ETF, ETC, inštitucionálne fondy. Celkový počet fondov v ponuke EIC presahuje 1500, z toho je vyše 400 ETF/indexových.

Výber správcovských spoločností a emitentov zahŕňa to najlepšie, čo na globálnom trhu existuje. Okrem najznámejších mien ako Berkshire Hathaway, BlackRock iShares, BNP Paribas, DWS Xtrackers, Fidelity, Franklin Templeton, Invesco, JP Morgan Chase, Lyxor, Pimco, VanEck, Vanguard or Wisdom Tree tu nájde ešte tri desiatky ďalších.

Pre porovnanie, za podobných alebo drahších poplatkových podmienok máte v Patrii v ponuke 14 ETF a vo Finaxe tuším 10. Ak chcete širší výber ako v EIC, musíte ísť napríklad do Interactive Brokers alebo Lynx.

EIC fondy

Výhody a nevýhody investovania cez EIC

Začnem výhodami. Tie jasne nad nevýhodami prevažujú.

Výhody investovania prostredníctvom EIC

 1. Veľmi atraktívna štruktúra poplatkov. Tým chcem povedať, že poplatky sú skutočne nízke.
 2. Vysoká variabilita produktov. V EIC si môžete z 1400 fondov a nakonfigurovať ich kombináciu podľa seba. Účty v EIC sa hodia aj na pravidelné drobné sporenie, aj na väčšie jednorazové investície, aj na vyplácanie pravidelnej renty z investovania.
 3. Účty pripravené na akumulačnú, stabilizačnú aj výplatnú fázu dlhodobého sporenia robia z EIC platformou č. 1 pre zriadenie súkromného 4. piliera dôchodku.

Štandard

Niektoré veci sú už dnes štandard, preto ich nepovažujem za "výhody":

 1. Vedenie investičného účtu bez poplatkov a minimálnych zostatkov
 2. Online aplikácia aj mobilná aplikácia k dispozícii
 3. Zasielanie notifikačných emailov o pohyboch na účte

Nevýhody investovania prostredníctvom EIC

 1. EIC je vhodná na dlhodobé budovanie majetku, nie na frekventovane obchodovanie.  Ak chcete nielen nakupovať, ale aj často a aktívne predávať, potrebujete čistého online brokra ako Interactive Brokers alebo Lynx.
 2. Prostredníctvom EIC nakúpite iba fondy a ETF. European Investment Centre o.c.p., a.s. je tak určené na pasívne investovanie alebo na taktickú alokáciu aktív. (Ak si kladiete otázku "a to je zas čo?", odpoveď nájdete v článku tu: Aktívne vs. Pasívne investovanie vs. Taktická alokácia aktív). Ak si chcete kupovať Teslu a Bitcoiny, EIC nie je pre Vás.
 3. Nevýhodou pre niekoho môže byť, že nie je možné napochodovať do EIC a otvoriť si účet priamo u nich. Účet Vám otvorí iba člen EIC, teda poisťovňa, iný obchodník alebo najčastejšie samostatný finančný agent. Tento fakt má však rovnako výhody aj nevýhody, ktoré rozoberiem nižšie.

Spolupráca s finančným agentom pri otvorení a správe účtu v EIC

Pokiaľ ste skúsený investor, môžete mať pocit, že nepotrebujete tretiu osobu, aby vám otvárala účet v EIC. Koniec koncov, žijeme vo svete, kde už existuje aj plne online otváranie účtu (viď napr. Revolut).

No fakt je ten, že keď raz účet otvoríte a namixujete si požadované ETF, ďalej už s investovaním nemáte starosti. Aj pre skúseného investora je tak EIC skvelá voľba pre dlhodobé budovanie majetku, bez námahy. Nemusíte sa každý mesiac do účtu nalogovať, nemusíte zadávať príkazy na nákup a kontrolovať ich exekúciu.

Ak ste menej skúsený investor/investorka, kontakt s dobrým investičným poradcom Vám pomôže vyhnúť sa chybám, ktoré môžu spôsobiť napríklad zbytočné zdanenie vašich výnosov. Dať si poradiť v tak dôležitej veci, ako je dlhodobé budovanie majetku či zabezpečenie na dôchodku, mi dáva zmysel.

Trochu nepraktickou fičurkou spolupráce s EIC je potreba vykonať väčšinu zmien v spolupráci s Vašim investičným poradcom. Otvorenie nového účtu, pridanie nového ETF či zmena stratégie vyžaduje kooperáciu poradcu a neviete si ju spraviť sami. Preto na aktívne obchodovanie je lepšie zvoliť si iného obchodníka s cennými papiermi (IB, Lynx). Na druhej strane poradcovia majú k dispozícii online prístup, kde Vám nový účet otvoria či zmeny nastavia na pár klikov a Vy ich následne len kontrolujete a potvrdzujete. A  môžete využiť túto príležitosť zdarma sa poradiť a pokecať na tému "čo nové na trhu" 🙂

 

Vedeli ste, že...

V roku 2040 bude na jedného človeka vo veku nad 64 rokov pripadať iba 2.38 človeka v ekonomicky produktívnom veku. V roku 2020 nás bolo 3.77 produktívnych na jedného post-produktívneho.

 

Ako otvoriť účet v EIC?

EIC má 76 spolupracujúcich členov, pre ktorých pracujú stovky finančných agentov (investičných poradcov). Účet v EIC vám tak otvorí takmer každý finančný agent na Slovensku. Zoznam členov EIC nájdete tu

Otvorenie účtu online vs. "na papieri"

V prvom kroku oslovíte svojho investičného poradcu. (Ak takého nemáte, napíšte mi. Rád Vám pomôžem.) Sú 2 možnosti – otvorí vám účet prostredníctvom papierovej žiadosti, čo je časovo náročné na spracovanie v EIC alebo online. Ten online spôsob je samozrejme rýchlejší, trvá okolo dvoch pracovných dní. Napriek pokračujúcej elektronizácii nie každý SFA vie otvoriť všetky typy účtov online. Otvorenie účtu cez papierovú žiadosť môže trvať týždeň, keďže vyžaduje viac "ručnej práce".

Otvorením prvého účtu získavate prístup do vám aplikácie EIC. Desktop aplikácia má viacej funkcií a použijete ju napríklad na potvrdzovanie príkazov. Mobilná apka pre iOS a Android je skôr na sledovanie stavu účtu a vývoja vaši investícií.

Výber fondov a nastavenie pokynu na nákup

Pri jednorazovom pokyne na nákup Vám Váš poradca nastaví vybraný fond/ETF, vy v aplikácii EIC potvrdíte príkaz, pošlete peniaze ... a nakúpite.

Väčšina investorov však využíva komfort služieb EIC na pravidelné investovanie/sporenie. Na každý účet v EIC možno nastaviť "predpis sporenia", teda  opakovaný pokyn na nákup. Predstavte si ho ako sadu dlhodobých pravidiel, ktoré sa spustia vždy, keď na účet prídu peniaze.

Príklad 1. Keď na účet prídu peniaze, nakúp ETF, ktoré sú v aktuálnom zložení stratégie "Portfólio životného cyklu a penzijného zabezpečenia Pepp.sk 2040". Spomínam ju preto, že ja osobne,  ako dnes štyridsiatnik túto stratégiu používam ako svoj IV. pilier dôchodku. Tých preddefinovaných stratégií je v EIC pár viacero a pokryjú väčšinu potrieb dnešných investorov.

Príklad 2. Ak ste sami spravili rozhodnutie a viete aké ETF chcete nakupovať, pravidlo môže znieť: Keď na účet prídu peniaze, nakúp za 30% peňazí iShares Gold a za 70% Xtrackers MSCI World.

Raz nastavený účet už funguje bez potreby ďalšieho Vašeho kontaktu s EIC alebo s poradcom.

Chcete poradiť s investovaním? Pošlite nám správu, radi pomôžeme 🙂

 

Vedeli ste, že...

Ak budete investovať 100 € mesačne podobu 30 rokov priemerný výnos z Vášho portfólia dosiahne 6% ročne, odídete do dôchodku s balíkom 100 000 €. To znie dobre, však? 36 000 € sú vaše vklady a 64 000 € je zhodnotenie. Ak na dlhodobé investovanie využijete niektoré zo vzorových portfólií 4. piliera, z toho zhodnotenia neplatíte dane.

 

Typy investičných účtov v EIC

EIC vedie 7 typov účtov vhodných na pokrytie všetkých potrieb investora: investovať jednorazovo, pravidelne sporiť alebo poberať rentu (už od 100 EUR). EIC vedie účty nielen v EUR, ale aj v USD, CZK, HUF, CHF, AUD a JPY.

Aktívne riadený účet (č.7) je najmodernejší účet pre dlhodobú starostlivosť o peniaze investora

Účet č. 7 umožňuje investovanie alebo sporenie podľa vopred zvolenej "Stratégie". Stratégia je mix  konkrétnych ETF, ktoré sa nakupujú na účet investora. Stratégia je tak portfóliom fondov alebo častejšie portfóliom ETF-iek. Stratégie pre  EIC dodávajú a spravujú správcovia majetku, investiční poradcovia alebo iné osoby. (Disclaimer: V EIC nájdete aj 5 stratégií pod značkou PEPP.SK vytvorených na základe dlhoročných skúseností autora. )

Na účte funguje automatické investovanie. Účet raz nastavíte a následne akákoľvek platbu na účet pošlete, bude zainvestovaná. Je jedno či sporíte pravidelne alebo zainvestujete z času na čas. Prijatá platba sa investuje v deň, keď dorazí na účet. Poplatok za vykonanie pokynu je atraktívnych 0.2% z objemu transakcie. Poradca si s klientom môže dohodnúť ďalšie poplatky.

Na účte sa dá nastaviť rebalancing, ktorý môže byť buď časový (kvartálne, polročne, ročne) alebo odchýlkový, kde sa zadefinuje absolútna odchýlka medzi fondami v portfóliu voči aktuálnemu zloženiu Stratégie. Šikovné, no s rebalancingom opatrne. Rebalancing prediskutujte a dajte si ho nastaviť skúsenému poradcovi. Aby ste si zbytočne nevyrobii daňové povinnosti.

Cieľový účet (č.2) a Manažovaný cieľový účet (č.6)

Účty číslo 2 a 6 sú veľmi praktické a dobre vymyslené účty. Viete si vybrať vlastné kombinácie fondov alebo nakupovať na každý účet jedno obľúbené ETF-ko. Na účtoch funguje automatické investovanie. Účet raz nastavíte a následne akákoľvek platbu na účet pošlete, bude zainvestovaná. Je jedno či sporíte pravidelne alebo investujete z času na čas. Prijatá platba sa zainvestuje v deň, keď dorazí na účet. Poplatok za vykonanie pokynu je 0.3% z objemu transakcie.

Na účtoch 2 a 6 sa investuje iba 2x do mesiaca.

Rentový účet (č.5)

Rentový účet číslo 5 je ďalší praktický účet z dielne EIC. Ako názov naznačuje, je určený na pravidelné zasielanie mesačnej renty klientovi. Rentou môže byť dôchodok alebo akákoľvek iná pravidelná platba. Aj rentový účet Vám môže poradca nastaviť tak, aby ste z výnosov neplatili dane. Ak chcete vedieť ako na to, kontaktujte ma.

Fondy na Rentový účet možno nadobudnúť kúpou alebo presunom cenných papierov z iných účtov klienta v EIC. Účet číslo 2, 6 alebo 7 využijete na budovanie majetku, alias "akumulačnú fázu" dôchodkového sporenia. Rentový účet je logickým pokračovaním investovania, kde si výsledky vašej práce a zhodnotenie peňazí začnete užívať.

Stabilizačná fáza dlhodobého sporenia

Na účtoch 2, 6 a 7 môže na akumulačnú fázu sporenia nadviazať fáza stabilizačná. V stabilizačnej fáze sa rizikovejšie investície postupne presúvajú do bezpečnejších, napríklad dlhopisových fondov, aby pred koncom sporenia investora menej ohrozovali možné výkyvy finančných trhov.

Podstatný rozdiel je v tom, že pri účtoch 2 a 6 sa stabilizačná fáza nastaví na začiatku. Teda Vy alebo Váš poradca Vám dnes nastaví, čo sa bude diať napr. o 10 rokov. Ak má stratégia na účte číslo 7 stabilizačnú fázu, nastaví ju správca stratégie, keď na ňu nadíde čas. Teda napr. o 10 rokov. Ak nemáte krištáľovú guľu, je lepšie robiť rozhodnutie na základe aktuálnej situácie na trhu v budúcnosti a nie dnes. Preto som zástancom účtu číslo 7 ako formy 4. dôchodkového piliera. Ja osobne si sporím na dôchodok v tejto stratégii: Portfólio životného cyklu a penzijného zabezpečenia 2040. IV pilier Vášho dôchodku.

Účty číslo 1, 3 a 4

Účty číslo 1, 3 a 4 nebudem podrobne rozoberať. Nepovažujem ich za praktické, v porovnaní so spomínanými účtami a odporúčam využívať horeuvedené účty 2, 5, 6 a 7. Ak by ste o nich, predsa len chceli vedieť viac, kliknite si tu.

Ako často sa nakupujú fondy na účty investorov v EIC - zhrnutie

Účty (1, 4 a 7) - každý pracovný deň
Účty (2 a 6) - 2x mesačne a to prvý pracovný deň v mesiaci a prvý pracovný deň po 15.

Ako môžem predať v EIC fondy a vybrať peniaze z účtu?

Voľné EUR alebo USD na účte viete previesť zadaním jednoduchého príkazu na prevod  cez aplikáciu. Podobne ako v internetovom bankovníctve. Toto si viete zrealizovať aj bez poradcu.

V prípade, že chcete najprv predať vaše fondy v EIC, je potrebné zadať pokyn na predaj konkrétnych ETF fondov. Toto už riešite so svojim poradcom. Poradca vám pokyn  na predaj nastaví a Vy ho cez svoj online prístup potvrdíte jedným kliknutím.

Našli ste tu užitočné informácie? Objednajte si odber noviniek emailom.

Potvrdte prosím formu komunikácie: email

Odber môžete kedykoľvek zrušiť kliknutím na odkaz v päte našich e-mailov.

Používame Mailchimp. Kliknutím na subscribe súhlasíte, že vaša informácia bude posunutá do Mailchimpu na spracovanie. Pravidlá ochrany súkromia Mailchimp nájdete tu.

EIC fondy a 5 vzorových portfólií na každú životnú situáciu

Aby som vyhovel najrozšírenejším životným situáciám a investičným horizontom, použil som najlepšie EIC fondy a vytvoril nasledovných 5 stratégií / portfólií. Do každého z týchto stratégií investujem svoje vlastné peniaze a peniaze priateľov a známych a starám sa o tieto portfólia osobne. Ak do nich investujete aj vy budete mať istotu, že sa o vaše peniaze postarám rovnako ako svoje vlastné.

Poplatky sú nižšie, ako v druhom či treťom dôchodkovom pilieri a dokonca sú nižšie, ako majú polo-profesionálni investori na špičkových platformách typu Interactive Brokers. Hľadal som riešenie pre seba osobne a dnes ho môžem smelo ponúknuť širšej verejnosti.

Tieto stratégie nájdete kliknutím tu:
Portfólio na 3 roky
Portfólio na 7 rokov
Portfólio na 10 až 15 rokov
4. pilier dôchodku 2040
4. pilier dôchodku 2050

Do týchto portfólií môžete investovať prostredníctvom EIC alebo, ak investujete samostatne, môžete sa nimi inšpirovať a skopírovať ich u svojho brokera.

Poplatky a cenník EIC

Aktuálny a podrobný cenník poplatkov EIC nájdete v linke tu. Vypichnem a vysvetlím tie kľúčové poplatky:

 1. Poplatok za vykonanie pokynu nákup alebo predaj je pri ETF obvykle 0,2% alebo 0,3% z objemu transakcie. Spomínaný účet číslo 7 je zvýhodnený nižším, 0.2% poplatkom. Najlepšie na tom poplatku je, že nemá minimum. To znamená, že ak nakupujete ETF za 100€ zaplatíte naozaj iba 20 centov za vykonanie pokynu.
 2. Poplatok za úschovu ETF je medzi 0,05 až 0,2% p.a. z objemu majetku na účte. Nájdete ho u iných poskytovateľov uvedený aj pod anglickým výrazom "custody". Príklad: Za ročnú úschovu cenných papierov v hodnote 1000€ tak zaplatíte maximálne 2€ za celý rok.
 3. Poplatok za menovú konverziu platiť nemusíte, ak si budete vyberať cenné papiere denominované v EUR. AK by ste však chceli kúpiť niečo v dolároch a máte na účte eurá, poplatok za konverziu je vo výške od 0,2% až 1,2% prirážky k stredovému kurzu. Veľkým pozitívom je, že EIC robí tieto operácie hromadne a s rozumom.  Spája všetky pokynov od jednotlivých klientov do jedného, aby veľkým objemom dosiahol čo najnižší poplatok.
 4. Najčastejším poplatkom pre Vášho poradcu je vstupný poplatok. Osobne považujem vstupný poplatok väčší ako 1% za príliš vysoký a v dnešnom svete nekonkurenčný.
 5. Poplatok za správu je vyjadrený v desatinách percenta p.a. a počíta sa z celkovej hodnoty portfólia. Je to typický poplatok "za starostlivosť o portfólio" účtovaný v podielových fondoch aj v druhom a treťom pilieri.
 6. Výkonnostná prémia je lepšou alternatívou ako poplatok za správu. Správcovi poplatok zaplatíte len v prípade ak vám zarobil peniaze. V druhom a treťom pilieri sa výkonnostnej prémii hovorí "koeficient pre určenie výšky odplaty za zhodnotenie". Ak je prémia 10%, znamená to, že zo zhodnotenia 7% zaplatíte 0,7% výkonnostnú prémiu. EIC používa metódu High-water mark. To znamená, že hodnota vašej investície musí najprv prekonať predchádzajúcu najvyššiu hodnotu, aby bolo možné zo strany správcu nárokovať si odplatu za zhodnotenie.
EIC web a mobilná aplikácia recenzia investičnej platformy

Stav účtu vo webovej aplikácii EIC

Webová a mobilná aplikácia EIC

Webová aplikácia EIC slúži na dva účely. Poprvé na potvrdzovanie príkazov na nákup, predaj či zmenu stratégie a takisto na zadávanie príkazov na prevod peňažných prostriedkov z Vášho osobného účtu v EIC na Váš účet v banke.

Po druhé vo web app EIC si viete prezerať stav účtu, vývoj investície, nájdete tam podrobný prehľad transakcií a poplatkov. Zobrazené screenshoty sú z webovej aplikácie EIC.

V mobilnej aplikácii EIC nájdete stav účtu, vývoj investície, podrobný prehľad transakcií a poplatkov. Cez mobilnú aplikáciu zatiaľ nie je umožnené potvrdzovať príkazy.

EIC web a mobilná aplikácia recenzia investičnej platformy

Graf vývoja účtu vo webovej aplikácii EIC

Kontakt na EIC

Ak ste konečný klient, nemáte veľa dôvodov na priamy kontakt s EIC. Všetko vyriešite buď online alebo cez svojho investičného poradcu. Každopádne, kontaktné údaje online nájdete tu a fyzicky EIC nájdete na Tomášikovej 64 v Bratislave.

Moje osobné skúsenosti s EIC

Moja osobná skúsenosť s EIC je veľmi dobrá, preto som si ich zvolil na napísanie prvej takejto recenzie. Mám tam otvorených viacero účtov zameraných tak na uloženie strednodobej likvidity s horizontom 3 - 7 rokov ako aj na dlhodobé sporenie na dôchodok. Rovnako využívajú služby EIC viacerí moji rodinní príslušníci a známy. Alternatíva s porovnateľne vysokou variabilitou investičných riešení za tak nízke ceny na Slovensku, podľa mňa, neexistuje.

Aké sú Vaše skúsenosti s EIC? Pridajte komentár pod článkom a dajte vedieť ostatným.

 

Máte otázku? Super!

Spojte sa so mnou spojte cez LinkedIn alebo Facebook, prípadne využite kontaktný formulár. Ďakujem, Roland Vízner

Čo sa stane s účtom v EIC v prípade úmrtia, vážneho úrazu, choroby (kóma) majiteľa účtu. Disponent účtu v EIC.

Účet u obchodníka s cennými papiermi (teda nielen v EIC) má podobný status ako účet v banke. V prípade úmrtia je predmetom dedičského konania.

Aby ste zabezpečili, že sa vaša rodina dostane k peniazom v prípade nečakaného vážneho úrazu, choroby majiteľa účtu, je možné pridať na účet disponenta. Disponent môže meniť portfólio a môže ho vypredať. Nemôže zrušiť účet a nemôže poslať peniaze na iné ako zadané číslo bankového účtu a nemôže zmeniť zadané číslo bankového účtu.

Preto, ak chcete myslieť na variantu 2 a 3 do dôsledkov treba, aby Váš disponent účtu v EIC bol  zároveň disponentom aj v Banke na účte, ktorý je určený na prevod/výplatu prostriedkov.

Ak chcete pridať disponenta na existujúci účet, kontaktujte svojho poradcu. Stačí vyplniť tlačivo s údajmi disponenta a priložiť kópiu jeho/jej OP.

FAQ - Najčastejšie kladené otázky

Ako si otvorím účet v EIC?

EIC je B2B platforma, určená primárne pre samostatných finančných agentov. Ako klient si účet v EIC priamo otvoriť neviete, potrebujete asistenciu jedného zo 76 členov EIC. V PEPP Vám otvoríme účet v EIC bez poplatku za otvorenie účtu.

Aké sú poplatky pri investovaní prostredníctvm EIC

EIC je B2B platforma určená najmä pre finančnývh agentov. Samotné poplatky EIC sú veľmi nízke. 0,2-0,3% za transakciu, 0,12% p.a. za custody a podobne. Celkové poplatky pri investovaní prostredníctvom EIC však závisia od člena EIC /sprostredkovateľa. V PEPP Vám poskytneme kvalitné služby za cenu o 20-60% nižšie ako konkurencia.

Čo ak nie som spokojný so svojim poradcom v EIC? Môžem ho zmeniť?

Áno, môžete. V prvom kroku si vyberte nového investičného poradcu, ktorého služby vám budú vyhovovať. Je úlohou nového nový poradcu, aby pripravil žiadosť o zmenu poradcu. Žiadosť ako klient podpíšte a v priebehu niekoľkých dní EIC prevedie zmluvu do správy nového poradcu, ktorý Vám bude poskytovať želaný servis k Vášmu účtu a investičné poradenstvo.

Môj investičný poradca už nepracuje. Čo mám robiť?

Nuž, nájdite si nového investičného poradcu. Váš nový poradca pripraví žiadosť o zmenu agenta v EIC. Žiadosť ako klient podpíšte a v priebehu niekoľkých dní EIC prevedie zmluvu do správy nového poradcu.

Ako môžem sledovať vývoj mojich investícií v EIC?

EIC ponúka aplikáciu pre desktop, iOS a Android. Na počítači viete sledovať nielen stavu účtu a vývoj vaši investícií, ale použijete ju napríklad na potvrdzovanie príkazov a otvorenia nových účtov. Mobilné apky EIC pre iOS a Android sú na sledovanie stavu účtu a vývoja vaši investícií.

Je EIC výhodnejšie ako Finax?

EIC aj Finax sú dve najlepšie spoločnosti pre investovanie na Slovensku. EIC má výrazne širšiu ponuku ETF a umožňuje zvoliť si individuálne portfólia. FInax je robo-advisor. Poplatky vo Finaxe sú 1% na vstupe plus 1,2% každoročne, plus prípadný poplatok sprostredkovateľa. Poplatky v EIC závisia od sprostredkovateľa. V PEPP Vám poskytneme kvalitné služby za cenu o 20-60% nižšie ako konkurencia.


0 Comments

Pridaj komentár

Avatar placeholder

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.