Ako investovať v roku 2024?

Otázku "Ako investovať?" mi kladie čoraz viac ľudí. Teším sa, že sa ľudia zaujímajú o investovanie. Je mojou vášňou a zároveň chlebíkom už 25 rokov, a tak sa veľmi rád podelím o odpoveď na otázku: "Ako investovať?". Odpoviem z viacerých uhlov pohľadu. Samozrejmosťou je investovať bezpečne, s minimálnymi nákladmi a nulovými daňami. Chcete investovať samostatne alebo zveriť investície niekomu inému? Aké sú Vaše investičné ciele a váš investičný horizont? Investujete dlhodobo, aby ste zabezpečili na dôchodok alebo len chcete, aby vaše voľné finančné prostriedky pracovali, kým ich nebudete potrebovať?

Obsah článku

 1. A prečo vôbec investovať? Stručne a jasne.
 2. Prečo investovať do akciových trhov?
 3. Dlhopisy sú opäť atraktívne
 4. Investovať aktívne či pasívne?
 5. Dlhodobé zaostávanie aktívnych za pasívnymi
 6. Aktívne vs. Pasívne investovanie vs. Taktická alokácia aktív
 7. Investovať samostatne alebo zveriť starostlivosť o investície niekomu inému?
 8. Šikovné tipy ak chcete investovať samostatne
 9. Šikovné tipy ak chcete zveriť starostlivosť o investície niekomu inému
 10. Ako investovať ak máte voľných 100.000€ a ak máte voľný milión.
 11. OK, chcem investovať. Aké sú ďalšie kroky?

Tento článok rieši všeobecné aspekty investovania. Ak vás zaujíma konkrétny investičný výhľad na rok 2024, nájdete ho tu: Investovanie 2024 - ako to vidia na Wall Street. Esencia analytických výhľadov veľkých bánk na tento rok.

Prečo investovať?

Ak si čítate článok, ako investovať pravdepodobne ste rozhodnutí, že investovať chcete alebo minimálne túto možnosť zvažujete. Možno ste už aj investovali v minulosti, no nie ste nadšení výsledkami a chceli by ste konečne nájsť spôsob, ako investovať rozumne, výnosne a bez zbytočných poplatkov. Preto to nebudem naťahovať:

Hlavný dôvod investovania je budovanie majetku, ochrana vybudovaného majetku pred infláciou a zabezpečenie sa na penziu.

Prečo investovať do akciových trhov?

Ako majiteľ akcii vlastníte svoj malý kúsok úspešnej firmy. Pokiaľ sa rastie, zvyšuje obraty a zisky rastie aj hodnota jej akcií a tým rastie hodnota vašej investície. Investície do nových technológií, expanzia na nové trhy, to všetko pomáha firmám rásť a vy z toho môžte benefitovať ako akcionár.

Akcie sú aj dobrou ochranou proti inflácii. Ak sa zvyšuje cena tovarov a služieb, rastú aj tržby firiem, ktoré ich vyrábajú či poskytujú.

Dlhopisy sú opäť atraktívne

Po desaťročia sú dlhopisy menej rizikovou alternatívou investovania ako akcie. Ponúkajú vopred známy fixný výnos, majú menšie cenové výkyvy ako akcie a  tak stabilizujú portfólio (Vy môžete lepšie spávať). Obdobie nulových úrokov sa skončilo a dlhopisy opäť ponúkajú slušný pomer výnosu k riziku.

Ak je váš investičný horizont krátky, povedzme trojročný, tak dlhopisy sú na investovanie ideálne. Pozrite sa na túto stratégiu: Pepp.sk Solídne dlhopisové portfólio s investičným horizontom 3 roky v EUR

Články na tému dlhopisov nájdete tu:

Dlhopisy sú stále atraktívne. Je dobrý čas mať dlhopisy a dlhopisové ETF v portfóliu

Korporátne dlhopisy na Slovensku. Ako sa vyhnúť ďalšej Arca capital. Kreditné riziko a Scoring

Dlhopisy skupiny Penta. Recenzia investičnej príležitosti

Ako investovať v roku 2021

Ako investovať? Aktívne či pasívne?

Aktívne investovanie je rozhodovanie sa o nákupe či predaji jednotlivých firiem a ich porovnávanie medzi sebou. Aktívny investor sa rozhoduje či je lepší Facebook alebo Google Tesla alebo VW, Carrefour alebo Tesco.

Pasívne investovanie znamená nasledovanie indexov. Ak investujete do 500 top firiem amerického akciového trhu, sledujete index S&P. Ak investujete do automobilového priemyslu v Európe, sledujete index “Dow Jones Euro STOXX Automobile And Parts”.

Aktívne alebo pasívne investovanie nie je o tom či sa vy osobne investovaniu venujete alebo ste to nechali na niekoho iného. Pri aktívnom investovaní vyberáte konkrétne firmy, pri pasívnom investujete do celých sektorov alebo celých akciových trhov. Aj profesionálni investori investujú pasívne a aj jednotlivci môžu investovať aktívne.

Našli ste tu užitočné informácie? Poďakujete nám kliknutím na reklamu.

(Pepp.sk nezodpovedá za obsah reklám. Vyberá ich Google.)

Dlhodobé zaostávanie aktívnych za pasívnymi

Za posledných 15 rokov, zo 100 aktívne riadených akciových investičných fondov Amerike, iba 13 prekonalo svoj index a až 87 za indexom zaostalo. (Linka na S&P Indices Versus Active report)

Na Slovensku podobnú štatistiku nemáme. No dovolím si vysloviť názor, že spomedzi veľkých, na Slovensku najrozšírenejších bankových fondov a fondov v 2. a 3. pilieri index neprekonal nikto a zaostali všetci. Ospravedlňujem sa ak sa mýlim. Kontaktujte ma s konkrétnym príkladom rád ho tu zverejním.

Je to jeden z dôvodov prečo tak často čítate a počúvate, že "treba investovať do indexových fondov". Je to správna rada. Len do indexových fondov treba investovať tam, kde sú nulové dane a najnižšie poplatky. Pokiaľ hovoríme o investovaní na dôchodok tým správnym miestom je 4. pilier. Pokiaľ hovoríme o investovaní s kratším časovým horizontom, tým správnym miestom je investovanie do akciových indexových ETF prostredníctvom obchodníkov s cennými papiermi.

Výhod pasívneho investovania prostredníctvom indexových ETF je niekoľko:

- výrazne nižšie náklady
- z investovania odstraňujú ľudský faktor
- široká diverzifikácia
- permanentná aktuálnosť
- likvidita
Podrobne vysvetľujem tieto výhody v tomto článku o 4. pilieri a užitočné vysvetlenie nájdete aj tu: Ako vybrať ETF?

Ako teda investovať? Aktívne či pasívne?

Medzi profesionálmi investormi rozšírenou odpoveďou na otázku či investovať aktívne alebo pasívne je “Taktická Alokácia Aktív”. Ja súhlasím.

Čo je to “Taktická Alokácia Aktív”?

Ja tomu ľudskou rečou hovorím “aktívny prístup k pasívnemu investovaniu”. Taktická Alokácia Aktív je o rozhodovaní ako zostaviť portfólio z pasívne riadených ETF. Investovať všetky peniaze do Ameriky? Alebo rozložiť medzi Ameriku a Európu? Alebo pridať aj rýchlo rastúce rozvíjajúce sa trhy, ktoré majú perspektívu vyššieho výnosu, no za cenu vyššieho rizika? Akú čas dať do nehnuteľností a dať niečo infraštruktúrnych projektov?

A tieto rozhodnutia je potrebné pravidelne prehodnocovať.

 

Vedeli ste, že...

V roku 2040 bude na jedného človeka vo veku nad 64 rokov pripadať iba 2.38 človeka v ekonomicky produktívnom veku. V roku 2020 nás bolo 3.77 produktívnych na jedného post-produktívneho.

 

Investovať samostatne, alebo zveriť starostlivosť o investície niekomu inému?

Ak už v tejto chvíli viete, že chcete zveriť starostlivosť o investície niekomu inému - mám pre vás niekoľko tipov ako to spraviť s najnižšími rozumnými poplatkami, bez platenia daní z príjmu. Posuňte sa v článku nižšie, na "investičný horizont"

Ak zvažujete investovať samostatne - poradím vám s výberom brokra a aj s výberom tých správnych ETF na nákup. Podstatný faktor pri rozhodovaní sú poplatky.

Ak máte na investovanie k dispozícii sumu vyššiu ako 100 000 € môžete samostatným individuálnym investovaním ušetriť. Ak však máte na investovanie voľných pár 10 000 €, alebo si chcete niekam na účet posielať 50-100 € mesačne z každej výplaty, samostatné investovanie bude väčšinou drahšie, ako inteligentne zvolený sporiaci program.

Ak chcete investovať samostatne, určite si pozrite tento článok: a "Ako vybrať ETF" a pripravujem pre Vás v najbližšom čase aj článok:  "Ako vybrať brokra".

Marketingové povolenie (GDPR), potvrdte prosím formu komunikácie: email

Odber môžete kedykoľvek zrušiť kliknutím na odkaz v päte našich e-mailov. Používame Mailchimp. Kliknutím na subscribe súhlasíte, že vaša informácia bude posunutá do Mailchimpu na spracovanie. Pravidlá ochrany súkromia Mailchimp nájdete tu.

Tipy ako investovať - investičný horizont

Investičný horizont je obdobie na ktoré viete že peniaze nebudete potrebovať. Predpokladajme, že ste splatili akékoľvek drahé pôžičky a máte vytvorenú rezervu vo výške 6 až 9 mesačných príjmov. Ostatné peniaze pošlite pracovať.

Asi najkratší rozumný investičný horizont sú 3 roky, no tu treba minimalizovať riziko a preto neočakávajte vysoké výnosy. 3% ročne by však mali prekonať infláciu. Rozumne zostavené portfólio nájdete tu: Pepp.sk Solídne dlhopisové portfólio s investičným horizontom 3 roky v EUR

Investičný horizont a životné situácie

Lepšie je, ak máte investičný horizont spojený s nejakou životnou situáciou. O 7 rokov pôjde moje dieťa na vysokú školu. O 10 rokov by som chcel jednorázovo splatiť hypotéku. A najznámejší  investičný horizont (ktorému by ste mali venovať svoju pozornosť) je investovanie na dôchodok.

 

Vedeli ste, že...

Ak budete investovať 100 € mesačne podobu 30 rokov priemerný výnos z Vašeho portfólia dosiahne 6% ročne, odídete do dôchodku s balíkom 100 000 €. To znie dobre, však? 36 000 € sú vaše vklady a 64 000 € je zhodnotenie. A čo je najlepšie ak na to využijete doleuvedený 4. piler, z toho zhodnotenia neplatíte dane.

 

5 vzorových portfólií na každú životnú situáciu

Aby som vyhovel najrozšírenejším životným situáciám a investičný horizontom vytvoril som nasledovných 5 portfólií. Do každého z týchto portfólií investujem svoje vlastné peniaze a peniaze priateľov a známych a starám sa o tieto portfólia osobne. Ak do nich investujete aj vy budete mať istotu že sa o vaše peniaze postarám rovnako ako svoje vlastné.

Zároveň, podarilo sa mi uzavrieť exkluzívnu dohodu s jedným z najväčších slovenských obchodníkov s cennými papiermi, že tieto portfólia budú otvorené u nich, za extrémne nízke poplatky.

Poplatky sú nižšie ako v druhom dôchodkovom pilieri a dokonca sú nižšie, ako majú polo-profesionálni investori na špičkových platformách typu Interactive Brokers. Hľadal som riešenie pre seba osobne a dnes ho môžem smelo ponúknuť širšej verejnosti.

Sľúbené portfóliá nájdete kliknutím tu:
Portfólio na 3 roky
Portfólio na 7 rokov
Portfólio na10 až 15 rokov
4. pilier dôchodku 2040
4. pilier dôchodku 2050

Dve jednoduché lacné portfólia pre Ameriku a Európu

Okrem toho som vytvoril ešte dve jednoduché lacné portfólia, ktoré osobne využijem na to, aby som preniesol svoje staré nevýhodné investície z podielových fondov do produktu, ktorý je  niekoľkonásobne lacnejší a výnosy z neho nepodliehajú zdaneniu. A prenášam tam investície z podielových fondov typu “Európske akcie” a “Americké akcie”.

Detaily týchto portfólií nájdete kliknutím tu:

Pepp.sk portfólio Európske akcie – šikovne, lacno a bez daní.

Americké akcie – bez daní a v Euro. Portfólio pepp.sk

Ako Investovať: Diverzifikácia portfólia

OK, chcem investovať. Aké sú ďalšie kroky?

Tak si to zhrňme priatelia:

 1. Zamyslite sa, na koľko rokov peniaze nebudete potrebovať. To je váš "investičný horizont". Bude niekde medzi 3 rokmi a odchodom do dôchodku.
 2. Kliknite si na nami vytvorené vzorové portfóliá
  na 3 roky
  na 7 rokov
  na 10 až 15 rokov
  4. pilier dôchodku 2040
  4. pilier dôchodku 2050
 3. Ak chcete investovať samostatne, prečítajte si spomínaný článok "Ako vybrať ETF" a otvorte si účet u brokra a skopírujte tam vami vybrané vzorové portfólio. 
 4. Ak chete s investovaním pomôcť a starostlivosť o investície zveriť niekomu inému, napíšte mi. Rád Vám otvorím účet u najväčšieho slovenského obchodníka s cennými papiermi EIC o.c.p., a.s. a nastavím Vám tento účet na automatické a bezstarostné investovanie.

Prečítajte si aj: Ako si otvoriť účet v EIC a začať investovať bez starostí 

Chcete poradiť s investovaním? Pošlite nám správu, radi pomôžeme 🙂

Ako investovať ak máte voľných 100.000€ a ak máte voľný milión

Všetky pravidlá spísané v tomto článku platia bez ohľadu na to či si sporíte 50€ mesačne, alebo investujete milión. Aj pri veľkých peniazoch musíte dodržať časový horizont, zvážiť či budete investovať aktívne, pasívne alebo si vytvoríte vlastnú taktickú alokácia aktív. Rozhodnete, či investovať samostatne alebo zveriť starostlivosť o investície niekomu inému. A pri väčších sumách už poplatky a dane začínajú byť kľúčové.

Investovanie "veľkých" súm otvára nové možnosti

Čím viac peňazí na investovanie máte, tým viac obchodníkov bude "ochotných sa s Vami baviť" a budete mať k dispozícii širšie portfólio produktov. A to je dobre, pretože:

hlavná výhoda investovania veľkých súm je lepšia diverzifikácia.

"Diverzifikácia" je to známe nedať všetky vajíčka do jedného košíka. S rastúcou sumou rastú Vaše možnosti diverzifikácie. Môžete do portfólia pridávať:

 1. Priamy nákup dlhopisov
 2. Alternatívne investície
  Peer-to-peer pôžičky
  Crowdfunding
  Algoritmický trading
 3. Nehnuteľnosti priamo, alebo prostredníctvom realitných fondov (spomínané portfólio na 7 rokov počíta s nehnuteľnosťami).
 4. Private Equity - teda investície do firiem čo nie sú na burze
 5. Hedžové fondy
 6. Okrajové investície, napr kryptomeny.

Ak máte záujem o zostavenie portfólia pre Vás osobne, kontaktujte ma prosím. Dáme do kopy zaujímavé portfólio.

Máte otázku? Super!

Spojte sa so mnou spojte cez LinkedIn alebo Facebook, prípadne využite kontaktný formulár. Ďakujem, Roland Vízner

FAQ - Najčastejšie kladené otázky

Aký je rozdiel medzi aktívnym a pasívnym investovaním?

Aktívne investovanie je rozhodovanie sa o nákupe či predaji jednotlivých firiem a ich porovnávanie medzi sebou. Pasívne investovanie znamená Nasledovanie indexov. Aktívne alebo pasívne investovanie nie je o tom či sa vy osobne investovaniu venujete alebo ste to nechali na niekoho iného. Pri aktívnom investovaní vyberáte konkrétne firmy, pri pasívnom investujete do celých sektorov alebo celých akciových trhov.

Prečo je investovanie do pasívne riadených ETF fondov lacnejšie?

Pasívne riadené fondy majú jednoduchú stratégiu - sledovať index. Odpadá ľudský faktor. Nemusíte platiť manažérov a analytikov, ktorý rozhodujú, či nakúpiť Facebook alebo Google Teslu alebo VW, Carrefour alebo Tesco.

Čo je investičný horizont?

Investičný horizont je obdobie, na ktoré viete, že peniaze nebudete potrebovať. Investičný horizont je často spojený s nejakou životnou situáciou. Štúdium na vysokej škole, jednorázové splatenie hypotéku, alebo dôchodok.


6 Comments

Miško · 2. septembra 2022 at 10:22

Ahojte. Zaujalo ma nulový poplatok dane z príjmu. predstavme si že zainvestujem 100tis, potom napr. za pol roka tých 100tis vyberiem späť na bankový účet (ak je aktuálna hodnota majetku vtedy vyššia ako 100tis) a zisk tam nechám „zarábať“ aby tam bol aspoň rok. Keďže som predal iba toľko ako bol vklad, tak daňová povinnosť by mala byť si myslím nula, lebo zisk nula, a ak zisk nechám pracovať a vyberiem ho tak aby tam bol minimálne ten rok (v etfkach alebo iných regulovaných fondoch..), tak v podstate by mi nevznikla povinnosť platiť daň ani zdravotku, chápem to správne? A čo v prípade že počas roka budem robiť zmeny vo fondoch, teda nákupy predaje ale nevyberal by som na účet, teda niečo ako rebalancing…. a takto by som vydržal minimálne rok, vtedy tiež nevzniká daňová povinnosť? takto to chápem zatiaľ ja, som zvedavý ako to vidíte vy a ostatní

  Roland Vízner · 2. septembra 2022 at 10:24

  Zial tak ako píšete to nefunguje.

  Ak za 100tis. nakúpite 100 akcií po 1000€ každú a následne 90 akcií predáte povedzme po 1100€:

  Tak máte na 90 akciách zisk 100€ na každej, teda 9000€ zisk spolu.

  Pokiaľ k tomu predaju došlo po viac ako roku od nákupu (a aktívum je listované na regulovanom trhu) zisk je od dane oslobodený.
  Inak nie.

  A je jedno, či ten 99000€ výnos z predaja (90 akcií po 1100€) prevediete na bankový účet alebo necháte na účte u brokra.

  Každopádne, nie som daňový poradca. Iba skúsený investor. Osobnú situáciu odporúčam konzultovať s daňovým poradcom.

Jozef · 27. januára 2023 at 8:51

Dobrý deň pán Vízner,
aký máte názor na dlhopisy vydávané SLSP? Sú obchodované na burze v BA, od seriózneho emitenta, čomu zodpovedajú aj nižšie úroky. Zrejme sa nejedná úplne o klasické korporátne dlhopisy ale dali by sa skôr dať označiť ako tzv. bankové dlhopisy. Podľa mňa sú bezpečnosťou, resp. rizikovosťou niekde medzi štátnymi a klasickými korporátnymi dlhopismi (typu Penta Ja a Ty…). Skúšal som sa na to pozerať aj cez Váš scoring, ktorý ste vytvorili, ale neviem, či je možné to aplikovať aj na takéto dlhopisy. Čo si myslíte o uložení časti peňazí do nich? Páči sa mi, že sú obchodované na burze, kde si viem pozrieť aj ako tak aktuálnu trhovú cenu a zároveň je pri ich odpredaji po jednom roku oslobodenie od dane a že sú od silnej inštitúcie, ktorá ma za sebou ešte rakúsku matku. Nevýhodu, ktorú vidím sú hlavne poplatky, keďže pochopiteľne je potrebné si otvoriť a viesť majetkový účet u SLSP. Problém s poplatkami je typický pri investovaní cez banky. Som uzrozumený s daňou 19% z vyplatených kupónov. Bol som sa na to pýtať na pobočke, práve prebieha predaj jednej emisie, ktorá sa rýchlo míňa (podľa pracovníčky sa ich dlhopisy zvyknú minúť cca do 2 týždňov). Vŕta mi len jedna vec v hlave, ako čítam u dlhopisoch, tak, že pri splatení korporátnych SK dlhopisov by som mal okrem dane zaplatiť aj zdravotné odvody, vraj toto všetko zariadi SLSP a nepotrebujem riešiť daňové priznanie, je to možné?
Odkaz na produkt mi sem nejde pridať, teda nezobrazí sa mi správa, dá sa to ale ľahko vygoogliť cez „SLSP dlhopisy“. Momentálne majú s úrokom 3,75%, predpokladám, že ešte počas roka budú aj s vyššími sadzbami.

Ďakujem za Váš názor.

  Roland Vízner · 27. januára 2023 at 10:38

  Dobrý deň pán Jozef. Škoda že ste nechali mailovú adresu otvoril by som vám priamo. Čo sa týka kreditné kvality vôbec by som nemal obavu o dlhopisy slovenskej sporiteľne. Podobné dlhopisy vydáva aj Tatrabanka. Výnos je pomerne nízky ale istota návratnosti vysoká. A ako alternatívu si viem predstaviť napríklad depozit J&T banke. predsa len depozity sú garantované fondom ochrany vkladov.

  Čo by som vnímal ako dodatočnú záťaž je to že (síce cez sporiteľňu neinvestujem, no) mám veľmi veľké pochybnosti že by riešili vaše dane alebo zdravotné poistenie. Z kupónu vám zrážku dane strhnú takže to je bez starosti, ale ak by ste mali kapitálový zisk pri predaji pred splatnosťou to si budete musieť vysporiadať v daňovom priznaní sam.

   Jozef · 28. januára 2023 at 15:50

   Dobrý deň,
   ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Zanechal som teraz aj e-mailovú adresu.
   Toto som práve zisťoval, či ešte aj nejaká iná banka na našom trhu ponúka svoje dlhopisy ale akosi som nič nenašiel pre „bežných smrteľníkov“, rozumej drobných investorov (buď neponúkajú svoje dlhopisy vôbec alebo s minimálnym vstupom 50k alebo 100k). Pri tých dlhopisoch TB ale nevidím na Bratislavskej burze, že by sa s nimi vôbec obchodovalo narozdiel od SLSP a preto je tam pre mňa otázna likvidita. Viete o takýchto „bankových dlhopisoch“, ktoré sú na trhu a dá sa k nim dostať? Prípadne by ste mohli niekedy o tom spraviť článok na Vašom blogu? O dlhopisoch J&T alebo Penty sa dá toho nájsť dosť ale o týchto bankových takmer žiadne info, ani samotné banky o tom nedávajú nejaké echo.
   Čo prosím myslíte presne pod depozitom v J&T banke? Máte na mysli ich termínované vklady alebo niečo iné?

    Roland Vízner · 29. januára 2023 at 12:56

    Na bratislavskej burze nikdy poriadna likvidita nebude, na to by som sa nespoliehal.

    Je pravda, že ani Tatra ani Sporiteľňa, nie sú moc viditeľné širokej verejnosti. Napríklad cez reklamu.

    Dôvod môže byť ten, že dlhopisy skôr ponúkajú cez svoje Privátne bankovníctvo vopred vytipovaným klientom.

    Áno pod pojmom depozit mám na mysli termínované vklady 😀

Pridaj komentár

Avatar placeholder

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.