Štvrtý dôchodkový pilier - najlepší spôsob zabezpečiť sa na penziu

Štvrtý pilier dôchodkového zabezpečenia môže byť tým najefektívnejším nástrojom vybudovania, čo najvyššej finančnej rezervy počas rokov aktívnej práce a zabezpečenia sa na budúcnosť. Len treba mať 4. dôchodkový pilier správne nastavený. Ak si investujete na dôchodok vo štvrtom dôchodkovm pilieri prostredníctvom produktov, ktoré poskytujú vysoký výnos, dobrú diverzifikáciu, nízke poplatky, vysokú likviditu a zároveň výnosy z nich nie sú zdanené, váš 4. pilier svojou výkonnosťou vysoko prekoná všetky ostatné formy investovania.

V tomto článku sa dočítate:

  1. Čo 4. pilier nie je
  2. Čo je 4. pilier dôchodkového zabezpečenia
  3. Prečo ETF? Lebo Poplatky
  4. Prečo Indexové ETF?
    a) Lebo Indexové z investovania odstraňujú ľudský faktor
    b) Lebo sú Indexové 🙂
    c) Lebo sú široko diverzifikované
    d) Lebo sú permanentne aktuálne
    e) Lebo sú likvidné
  5. Prečo akciové indexové ETF? Lebo Dlhodobý rast.
  6. Regulácia 4. piliera a mechanizmy ochrany investora
  7. Nehnuteľnosti ako forma 4. piliera zabezpečenia sa na dôchodok
    a) Nehnuteľnosti - prečo "ÁNO"
    a) Nehnuteľnosti - prečo "NIE"
  8. Klasické Podielové fondy
  9. Stavebné sporenie
  10. Sporiace účty a termínové vklady v bankách
  11. Investičné životné poistenie

 

Slovenská vs. Európska terminológia

V Európe sa podobne, ako u nás za prvý pilier považuje štátne sociálne zabezpečenie a za druhý pilier jeho kvázi Štátna investičná sestra podobne ako u nás.

Výrazom 3. pilier sa bežne v Európe pomenúvajú všetky súkromné investície, ktorými si ľudia dlhodobo sporia a investujú na dôchodok. No na Slovensku sme si z hľadiska terminológie 3. pilierom zvykli nazývať doplnkové dôchodkové sporenie spolu s jeho predchodcom Doplnkovým dôchodkovým poistením. Preto ak hovoríme na Slovensku o súkromných investíciách, ako forme zabezpečenia sa na dôchodok v odbornej verejnosti sa postupne ustaľuje výraz 4. pilier.

Spoznajte dve ideálne  portfóliá pre váš osobný 4. pilier dôchodku, kliknite tu:

4. pilier pre dnešných tridsiatnikov (odchod do dôchodku po roku 2050)

4. pilier pre dnešných štyridsiatnikov (odchod do dôchodku po roku 2040)

Sú zložené z indexových ETF. Očakávaný čistý výnos z investície 7,2-7,7% ročne je oslobodený od dane z príjmu.

Čo je 4. pilier a čo nie je

Aj keď niekto môže 4. pilierom nazvať akúkoľvek formu súkromného sporenia či investovania s cieľom zabezpečiť sa na dôchodok ja by som rád posunul vznikajúcu terminológiu na Slovensku do bodu, kde 4. pilierom budeme nazývať iba daňovo efektívne investície, ktoré dlhodobo kumulujú hodnotu a zhodnocujú prostriedky investora.

Čo 4. pilier nie je

Za 4. pilier by som určite nepovažoval investičné životné poistenie, stavebné sporenie ani sporiace účty v bankách. Takisto by som za 4. pilier Váhal považovať klasické Podielové fondy ponúkané slovenskými bankami. V ďalšom texte vysvetlím prečo. Posledná pomerne rozšírená kategória aktív, ktorú, pri troche snahy môžme považovať za formu zabezpečia sa dôchodok, je investícia do nehnuteľností.  O tom podrobnejšie v druhej polovici článku. Venujme sa najprv tomu podstatnému: čo je štvrtý pilier a ako ho mať efektívne nastavený.

štvrtý pilier dôchodkového zabezpečenia

Prečo musí byť postavený 4. pilier na ETF?

Lebo Poplatky

Poplatky sú to najväčšie zlo, ktoré hrá pri investovaní proti vám. Z dlhodobého hľadiska vaše investované úspory neohrozuje inflácia, deflácia, vírusy, vojny či voľby politikov tak veľmi, ako vaše výnosy ohrozujú poplatky. Investovanie prostredníctvom indexových ETF pre vás znamená, že inteligentný obchodník s cennými papiermi vám nakúpi na burze fondy, ktorých manažéri si za svoju prácu berú 0,1 - 0,2 možno 0,3%. A tí "aktívni" správcovia, čo s pravdepodobnosťou 94% nedosiahnu ani priemerný výsledok si radi zoberú viac ako celé % no častejšie dve.

 

Dám vám teda matematickú úlohu. Veľmi jednoduchú. Ak sporíte 30 rokov a váš správca si účtuje dvojpercentný poplatok. Koľko percent zo svojho majetku zaplatíte za 30 rokov za neefektívnu správu?

 

A to pozor na 2% sa poplatky nekončia. Zatiaľ hovorím len o správcovskom poplatku, teda o poplatku za správu vašeho portfólia. Pozerajte samozrejme aj na výšku vstupných poplatkov poplatkov za vedenie účtu a podobne.

Prečo sú indexové ETF ideálne pre štvrtý pilier dôchodku.

Lebo Indexové ETF z investovania odstraňujú ľudský faktor

Indexové fondy obchodované na burzách majú podľa môjho názoru jednu základnú a neprekonateľnú výhodu. Nikto však o nej nehovorí. Tou výhodou je, že indexové ETF z investovania odstraňujú ľudský faktor. Patríte medzi ľudí, ktorí si ešte stále myslia, že v tých podielových fondoch či dôchodcovských správcoch sedia inteligentní ľudia, ktorí dokážu vybrať z celého investičného sveta to najlepšie? A práve Vám to najlepšie nakúpiť? Nie. Nie je to tak. Pozrite sa na ich výsledky. Napriek tomu, že správcovia fondov či dôchodkovej aktív sú ľudia skúsení a inteligentní, celosvetová Štatistika dlhodobo ukazuje, že 94% z nich neprekoná svoj index. A keď sa pozriem na Slovensko tak deväťdesiatdeväťpercent index neprekoná.

Prečo by ste mali platiť niekoho, kto vplyvom svojho rozmýšľania a ľudského faktora vlastne vaše investovanie kazí a prináša vám ako investorovi, výsledky, ktoré sú horšie, ako keby ste si jednoducho kúpili priemer trhu?

A priemer trhu je práve ten inde "index". Index meria priemernú výkonnosť celkového trhu. Napríklad index S&P 500 meria výkonnosť 500 najväčších spoločnosti listovaných v Spojených štátoch. Ak si kúpite ETF ktoré ho manažéri sa netrápia rozmýšľaním a jednoducho len nakúpia všetky spoločnosti, čo do toho indexu patria, správnom pomere, dosiahnete výnos ktorý sa rovná výnosu celého amerického trhu, resp. jeho 500 najväčších spoločnosti.

4. dôchodkový pilier

Lebo sú Indexové

Prostredníctvom ETF si teda kúpite celý trh. Môžete si kúpiť regionálne ETF: napríklad celoeurópske alebo Ázijské ETF, ETF zamerané na jednu krajinu USA, Nemecko či Malajziu. Populárne sú aj sektorové ETF. Umožnia vám investovať do špecifických sektorov ako biotechnológie, Čínske IT technológie či Európsky autmobilový sektor.

Výhody indexových ETF fondov sa nekončia spomínanou elimináciou ľudského faktora. Ďalšími výhodami sú široká diverzifikácia a neustála aktuálnosť indexových ETF.

Široká diverzifikácia indexových ETF fondov

Kúpou indexových fondov si zabezpečujete širokú diverzifikáciu vašej investície. Široká diverzifikácia znamená, že kúpou jedného ETF fondu si kúpite celý trh. Ak si, teda kúpite fond, ktorý kopíruje index Euro Stoxx 600, kúpou jedného fondu ste získali majetkový podiel v šesťsto najväčších európskych firmách obchodovaných na viacerých európskych burzách. Ak si kúpite fond kopírujúci index menších amerických spoločnosti Russel 2000, kúpou jedného fondu ste sa stali majiteľmi 2000 firiem listovaných v Amerike. Samozrejme ste tam majiteľom iba drobného podielu na každej, ale ešte vždy budete benefitovať z ich úspechu.

Lídri indexu S&P 500 v roku 1980. Zdroj: etfdb.com

5 najväčších Amerických spoločností v indexe S&P v roku 1980

Permanentná aktuálnosť indexových ETF.

Kúpou indexových fondov si zabezpečujete permanentnú aktuálnosť vašich investícií. Vysvetlím to podrobne.

Ak sa dnes pozriete na index amerických spoločnosti SNP 500 na vrchole toho indexu nájdete spoločnosti ako Google (Alphabet), Apple, Amazon, Facebook a Microsoft. Týchto 5 spoločností je dnes na vrchole indexu, to znamená, že majú v indexe najväčšiu váhu. A je to tak preto, lebo z hľadiska trhovej kapitalizácie, sú to najväčšie firmy.

No vráťme sa do osemdesiatych rokov minulého storočia. Viete ktoré firmy vtedy mali najväčšiu Váhu na indexe S&P 500?

Zloženie indexu S&P v minulosti

V roku 1980 najväčšími firmami boli: IBM, AT&T, Exxon, Standard Oil of Indiana, Schlumberger. Teda už tam boli dve „technologické“ spoločnosti a tri z energetiky – ropného priemyslu.

V 1990 sa do prvej päťky prepracoval General Electric, Philip Morris a Royal Dutch Petrol (Shell). Standard oil a Schlumberger vypadli aj z prvej desiatky a AT&T sa svojou trhovou kapitalizáciou umiestnila “len” na 9 mieste.

Ak by ste v roku 2000 už čakali na vrchole rebríčka nejaké tie technológie a internet, budete sklamaní. Napriek dotcom bubline General Electric, Exxon vedú rebríček, nasledovaný Pfizerom (diki modrá tabletka), Citigroup a ... hurá hurá Cisco na piatom mieste naznačuje, že budúcnosť je v IT. Pre zaujímavosť Microsoft sa do top 10 firiem dostal v roku 1995 a v roku 2000 obsadil 7. Miesto.

Rok 2010 už začína pripomínať súčasnosť. Nezničiteľný Exxon je stále na čele, no druhý Apple a tretí Microsoft ukazujú budúcnosť. Zaujímavosťou je Berkshire Hathaway Warena Buffeta na 4 mieste. Miliardár zjavne benefitoval z lacných nákupov počas krízy. Pätorku uzatvára veterán General Electric, ktorý následne o rok z top desiatky vypadne.

Prečo o tom tak podrobne píšem?

Ak investujete dlhodobo investujete pomocou indexových ETF. Bez námahy tak budete mať istotu, že podiel rastúcich firiem vo vašom majetku rastie a podiel (relatívne) upadajúcich firiem, klesá.

 

Lebo Likvidita

Väčšina ETF  sú pomerne likvidné. Pojmom likvidita sa označuje schopnosť investora rýchlo a za fair cenu predať svoje aktívum. ETF môžete predať každý deň, počas pracovných hodín, kedy je burza otvorená. Tým nechcem povedať, že by ste svoje dlhodobé investície mali rýchlo predávať, to nie. Ak investujete s úmyslom, že tieto peniaze použijete až na dôchodku dodržte svoj časový horizont. Ak by ste sa však ocitli vo force major situácii a boli naozaj nútení svoje úspory v 4. pilieri predať, peniaze uvidíte do 3 dní (ak ste investovali zmysle mojich odporúčaných v tomto článku).

Vysoká likvidita prináša ešte jednu neuveriteľnú výhodu a to je veľmi nízky rozdiel medzi nákupom a predajom. Predstavte si, že prídete do banky a chcete si kúpiť Chorvátske kuny. Banka vám ich predá. Za jedno Euro dostanete 7 Kún, ale keď vám nejaké zostanú tak aby ste si naspäť kúpili jedno euro budete musieť banke zaplatiť 8 Kún. Rozdiel medzi nákupom a predajom v našom prípade rozdiel medzi 7 a 8 sa nazýva bid – offer spread. Likvidné aktíva, ktoré sa obchodujú na burze, majú tento rozdiel medzi nákupom a predajom minimálny, takmer nulový. Akcie SPDR S&P 500 ETF (NYSE ticker: SPY) kúpite za 133,20 a predáte za 133,21. Na rozdiely medzi kúpou a predajom tak neprerobíte takmer nič.

 

Inými slovami likvidné aktíva majú najlepšiu cenotvorbu a vy, ako investor ich vždy nakupujete za férovú, spravodlivú cenu. A to je to, čo sa o nelikvidných a najmä netransparentných aktívach povedať nedá.

No pozor! Nie všetky ETF sú likvidné a takisto ETF likvidné na jednej burze, nemusí mať likviditu na inej burze. Pri výbere ETF sa poraďte a určite sa vašeho poradcu pýtajte na likviditu a bid - offer spread.

 

Prečo sú akciové indexové ETF ideálne pre 4. pilier dôchodku? Lebo Dlhodobý rast.

Akcie dokázali za posledných niekoľko desaťročí svoju schopnosť pretaviť výsledky výskumu vývoja a firemných investícií do zvýšenia hodnoty peňaženiek drobných investorov.

Vlastníctvo akcii predstavuje vlastníctvo podielu na firme, podiel na jej zisku a predstavuje najefektívnejší spôsob podieľať sa na globálnom úspechu veľkých firiem.

Prečo akcie dlhodobo prinášajú 6-8 až 10 percentné výnosy?

Dôvodov je niekoľko. No ten základný ekonomický dôvod je ten, že firmy investujú, rastú zarábajú a zarobené znova investujú a rastú ďalej. Tak sa z malej firmy stane stredná, zo strednej veľká a vy ako investor, teda ako majiteľ podielu na firme, sa zúčastňujete tohto rastu. Na tejto web stránke a v tomto článku hovorím najmä o dôchodkových investíciách. Dôchodkové investície sú niečo, čo má časový horizont 15, 20, ale aj viac ako 30 rokov. Žiadne iné aktívum, historicky, v minulosti, neprinieslo v tak dlhom časovom horizonte lepšie zhodnotenie peňazí ako akcie. A existujú všetky dôvody predpokladať, že to tak bude aj v budúcnosti.

A ešte pre Upresnenie: nehovorím o nejakých akciách Slovenských. Samozrejme hovorím akciách na veľkých likvidných trhoch, s dobrou reguláciou a s dobrou ochranou práv minoritného investora.

4. pilier - Regulácia a mechanizmy ochrany investora

4. dôchodkový pilier - Licencovanie a dohľad

Obchodníci s cennými papiermi (o.c.p.) na Slovensku potrebujú splniť prísne podmienky na udelenie licencie, ktorú im vydáva Národná banka Slovenska. NBS zároveň permanentne vykonáva dohľad nad fungovaním obchodníkov cennými papiermi.

Možno suverénne povedať, že obchodníci s cennými papiermi podliehajú rovnakému dohľadu, ako banky. Ich licencia na fungovanie je veľmi podobná ako licencia banková, s tým, že sa venujú len investovaniu, teda neprijímajú vklady, neposkytujú úvery, nevykonajú zmenárenskú činnosť. O.c.p. sa venujú primárne investovaniu, emitovaniu cenných papierov a poradenstvu s tým súvisiacemu.

Garančný fond investícií a 4. pilier dôchodku

Garančný fond investícií tak trochu pripomína fond ochrany vkladov, no jedna sa o inú schému ochrany investora. Garančný fond investícií vás neochráni pred poklesom cien akcií ani pred zlým rozhodnutím vašeho obchodníka. Fond vám však garantuje náhradu do 50 000 € ak by došlo ku krádeži, defraudácii, technickému zlyhaniu alebo podobným dôvodom, ktoré by spôsobili stratu, zmiznutie vašich aktív.

Oddelené účtovanie majetku vo štvrtom pilieri

Podobne ako subjekty v druhom a 3. pilieri aj obchodníci s cennými papiermi v 4. pilieri účtujú majetok svojich klientov oddelenie od majetku vlastného. V prípade úpadku obchodníka, u ktorého máte svoje investície vám, teda nehrozí, že exekútor pokryje nároky veriteľov voči obchodníkovi z vášho majetku.

Spoznajte dve ideálne  portfóliá pre váš osobný 4. pilier dôchodku, kliknite tu:

4. pilier pre dnešných tridsiatnikov (odchod do dôchodku po roku 2050)

4. pilier pre dnešných štyridsiatnikov (odchod do dôchodku po roku 2040)

Sú zložené z indexových ETF. Očakávaný čistý výnos z investície 7,2-7,7% ročne je oslobodený od dane z príjmu.

Nehnuteľnosti ako zabezpečenie na dôchodok

Nehnuteľnosti ako 4. pilier zabezpečenia sa na dôchodok

Nehnuteľnosť je najrozšírenejšia forma investovania Slovákov. Avšak ak ste čítali Roberta Kiyosakiho a jeho skvelú knižku “Bohatý otec, chudobný otec” určite tušíte, že tá nehnuteľnosť, v ktorej bývate nie je investícia. Nehnuteľnosť, v ktorej bývate prináša iba náklady musíte platiť elektrinu, plyn, fond opráv, správcu a venovať sa údržbe. To naozaj nie je investícia. Investíciou je iba nehnuteľnosť, ktorá vám prináša výnos, a teda nehnuteľnosť, ktorú ste kúpili a prenajali. Prípadne nehnuteľnosť (napr. pozemok) kúpená s cieľom ďalšieho zhodnotenia a následného predaja.

Tak, ako to už dlhé roky robia v Chorvátsku. Kúpia v dedinke na brehu mora malý pozemok postavia na ňom malý domček potom pristavia ďalšie poschodie a už je z toho penzión. Majú pár izieb, ktoré prenajímajú. Tak na staré kolená má šikovný Chorvátsky dôchodca zabezpečenú aj strechu nad hlavou, aj nenáročnú prácu a hlavne - dobrý príjem.

 

Vedeli ste, že...

V roku 2040 bude na jedného človeka vo veku nad 64 rokov pripadať iba 2.38 človeka v ekonomicky produktívnom veku. V roku 2020 nás bolo 3.77 produktívnych na jedného post-produktívneho.

 

Z dlhodobého hľadiska nehnuteľnosti boli dobrou investíciou.

Ak sa pozrieme na nehnuteľnosti z hľadiska ich výnosnosti zistíme, že historicky, nielen na Slovensku, nehnuteľnosti boli dobrou investíciou.

Podľa štatistík národnej banky Slovenska priemerný nárast cien metra štvorcového Slovenskej nehnuteľnosti za posledných 15 rokov bol 4,97%. (Zdroj NBS. Obdobie 4Q2005 – 4Q2020)

Plus výnosy z prenájmu

4,97% neznie zle. K tomu samozrejme prirátajme výnosy z prenájmu. Výnosy z prenájmu pridajú ďalšie 2-3% výnosu z investície do vašej nehnuteľnosti.

Pred 15 rokmi sa však výnos z kúpy a prenájmu nehnuteľností pohyboval a ešte medzi 6 až 8%. No dnes už kúpiť a prenajať nehnuteľnosť nie je také výhodné, ako bolo v minulosti. Môže za to kombinácia faktorov: pokles úrokových sadzieb, nárast cien nehnuteľností a vďaka väčšej ponuke aj stagnácia cien prenájmov. Ak kupujete nehnuteľnosť, aby ste ju prenajímali počítajte, preto s 2-3% percentným výnosom z prenájmu, plus možno s kapitálovým zhodnotením okolo ďalších 3%.

Podčiarknuté a spočítané: 5 až 7 percentný výnos z nehnuteľnosti z dlhodobého hľadiska nie je zlý. Preto nehnuteľnosti neodsudzujem. Určite patria k základným kameňom vášho diverzifikovaného portfólia. Nemali byť však kameňom jediným.

Ceny nehnuteľností na slovensku NBS

Aké argumenty hovoria proti nehnuteľnosti ako dlhodobému investičnému aktívu?

Starosti a náklady

Po prvé: s nehnuteľnosťou máte starosti a náklady. Aby vám nehnuteľnosť niesla svoje 2-3% z prenájmu musíte ju mať permanentne prenajatú. Teda musíte ju udržiavať v dobrom stave. Raz za 10 rokov vymeniť technické zariadenie ako plynový kotol, raz za 20 rokov vám už zastarajú aj kachličky a podlahy a kuchyňa. Počítajte s tým, že z vašeho dvoj-trojpercentného výnosu z prenájmu, budete musieť raz za 10 rokov investovať 5-10% hodnoty nehnuteľnosti do jej znovu uvedenia do atraktívneho stavu. Výnos z kúpy a prenájmu nehnuteľností sa po zarátaní týchto nákladov zníži o pol až celé jedno percento. 

 

Likvidita

Druhým dôvodom je likvidita. Veľa ľudí sa síce teší z toho, ako hodnoty nehnuteľnosti rastie no narastie iba na papieri. Vo chvíli, keď budete potrebovať vašu nehnuteľnosť predať môže, ale nemusí byť na trhu na to práve vhodná príležitosť. Rok 2020, vzhľadom na corona krízu asi nie je úplne najvhodnejší čas na predaj nehnuteľností. Roky 2018 - 19 boli skvelé. No ak si spomeniete na Časy po globálnej ekonomickej kríze počas rokov 2009 až 2015 sa nehnuteľnosti predávali len veľmi ťažko.

NBS štatistika

Vrátim sa k štatistike Národnej banky. Ceny nehnuteľností od polovice roka 2008, kedy dosiahli vrchol na úrovni 1549€/m2 klesali celých 6 rokov, až, kým v polovici roku 2014 nedosiahli dno na úrovni 1215€/m2. Pokles cien za šesť rokov tak bol -21,5%, čo predstavuje 3,3% priemerného ročného poklesu hodnoty. Takže až považujete nehnuteľnosť za najlepšiu formu investície, zvážte aj to, že sa vám ju nemusí aj niekoľko rokov podariť predať za cenu, ktorú ste za ňu zaplatili. Trvalo celých 11 rokov, kým sa ceny nehnuteľností vrátili na úroveň spred veľkej ekonomickej krízy.

Realitné fondy

Alternatívou kúpy vlastnej nehnuteľnosti je investovanie do realitného fondu. To je však oddelená téma, ktorej by som sa rád venoval v samostatnom článku. Nie je všetko zlato, čo sa blyští a nie je všetko realitný fond, čo sa tak nazýva. Prihláste sa na newsletter, aby Vám článok neušiel.

Našli ste na PEPP.SK užitočné informácie? Zanechajte nám svoju mailovú adresu a my Vám z času na čas dáme vedieť, čo nové sa deje vo svete dôchodkov a investovania.

Potvrdte prosím formu komunikácie: email (klik na prázdny štvorček)

Odber môžete kedykoľvek zrušiť kliknutím na odkaz v päte našich e-mailov.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

Čo 4. pilier nie je

Klasické podielové fondy

Na Slovensku banky ponúkajú investičné (podielové) fondy spravované ich vlastnými dcérskymi spoločnosťami, prípadne fondy z prostredia ich nadnárodnej skupiny. Finanční sprostredkovatelia a niektoré banky ponúkajú aj investičné fondy zahraničných správcov.  Sporenie a investovanie na dôchodok prostredníctvom podielových fondov asi výrazne pripomína to, čo propagujem ako 4. pilier dôchodkového zabezpečenia. No zároveň tvrdím, že investičné fondy, tak, ako ich poznáme na Slovensku  do vašeho 4. piliera vo väčšine prípadov nepatria. (Sú aj výnimky - o nich nižšie.)

Dôvod je jednoduchý: poplatky, ľudský faktor a zadnenie výnosov.

Terminológia: podielový fond vs. ETF

Viem, že mnohí čitatelia sa v terminológii investičnej nemusia vyznať a výraz investičný fond im môže veľmi pripomínať spomínaný ETF. Teda investičný fond listovaní na trhu cenných papierov. Sú to podobné, no diametrálne odlišné spôsoby investovania. Preto venujem trochu času jasnému oddeleniu hrušiek od jabĺk:

Majú jedno spoločné

Klasický investičný fond aj ETF majú jedno spoločné: sú to formy kolektívneho investovania. Teda zhromažďujú peniaze veľkého množstva investorov, ktoré pre nich následne investujú.

Zásadné rozdiely medzi ETF a podielovým fondom sú práve v poplatkoch a vplyve ľudského faktora

Klasický investičný podielový fond má vysoké poplatky. ETF má nízke poplatky. Povedzme si to inak: klasický podielový fond má obvykle päťkrát vyššie poplatky ako ETF, ktoré ponúka investovanie do rovnakej triedy aktív.

Kúpili by ste si päťkrát drahšiu vec, ktorá má horšie charakteristiky, ako jej lepšia a podstate lacnejšia alternatíva? Ja nie.

Hovoríme najmä o indexových ETF

Na výsledky klasického podielového fondu má vplyv ľudský faktor a s 87 percentnou pravdepodobnosťou má vplyv negatívny. Na výsledky ETF ľudský faktor vplyv nemá. Iba 13% správcov klasických podielových fondov prekoná svoj index zatiaľ, čo ETF-ká indexy dôsledne  kopírujú.

Chýbajúci listing na burze a zdanenie výnosov z podielových fondov 

Tu ťahajú podielové fondy skutočne za kratší koniec. Kapitálový zisk, teda rozdiel z nákupu a predaja ETF je oslobodený od dane z príjmu, zisk z podielových fondov je zdanený zrážkovou daňou 19% pri slovenských fondoch alebo ho musíte dodaniť v daňovom priznaní. (K zdaňovaniu pridám časom samostatný článok.)

Kedy podielové fondy do IV. dôchodkového piliera budú patriť a prečo

V konečnom dôsledku pri investovaní predsa vždy ide o peniaze. ETF dnes predstavujú tak silnú konkurenciu "klasickým" podielovým fondom, že tieto sa konkurencii musia prispôsobiť. Klasické podielové fondy postupne poplatky znižujú, najmä zahraničné a niektoré dokonca podstupujú aj procedúru zalistovania na burzách.

Aby ste investovali efektívne do fondu, či už klasického alebo ETF, pýtajte sa na tieto dva relevantné fakty:

  1. Poplatky, najmä nízke správcovské a nulové za zhodnotenie.
  2. Či je fond listovaný na regulovanom trhu cenných papierov.

Ak nájdete podielový fond, ktorý vyhovie týmto dvom podmienkam, bude to dôkaz, že rozdiely sa postupne stierajú. Na Slovensku ho ale budete hľadať zbytočne.

Hedžové fondy

Oddelenou kapitolou sú alternatívne investičné fondy a hedžové fondy (hedgefondy). Ak máte na investovanie voľný millión Euro a viac, má pre vás zmysel sa o ne zaujímať. Dám k tomu časom samostatný článok.

ako neinvestovat dochodkovy pilier

Stavebné sporenie

Stavebné sporenie bolo veľmi populárne v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, vďaka možnosti získať lacný úver. Až oveľa neskôr začalo byť stavebné sporenie atraktívne aj ako forma bezpečného a relatívne slušného zhodnotenia úspor. Dnes už nič z toho neplatí a stavebné sporenie, ako produkt ide dole vodou.

Prémia zo stavebného sporenia len pre nízkopríjmové skupiny

Posledné zmeny v stavebnom sporení, ktoré naviazali právo na získanie štátnej prémie na 1,3 násobok priemerné vždy by mali znamenať definitívnu smrť stavebného sporenia tak, ako ho poznáme. Vklady obyvateľov v stavebných sporiteľov skutočne začali mierne klesať no ešte vždy sa tam nachádza vyše 3 000 000 000 zle investovaných a zle uložených peňazí. Napriek niektorým zavádzajúcim marketingovým číslam sa dnes skutočné úročenie vašich vkladov v stavebných sporiteľniach pohybuje medzi 1,3 a 2,2% p.a.

To je žalostne málo najmä vzhľadom na pomerne dlhý investičný horizont 6 rokov sporenia. S 6 a viacročným časovým horizontom sa už dajú vykúzliť naozaj lepšie výnosy.

Stavebné sporenie stratilo svoj zmysel

Stavebné sporenie už dávno stratilo svoj zmysel, ktoré malo v čase jeho zakladania a kopírovanie rakúskeho systému v deväťdesiatych rokoch. Je len správne, že štát podporuje stavebné sporenie čoraz menej a čoraz viac sporiteľov by odtiaľ malo odísť a investovať svoje peniaze inteligentnejšie.

Napriek spomínaným negatívam som bol v minulosti Sporiteľom v jednej zo stavebných sporiteľni a považoval som účet tam za konzervatívnu časť portfólia. Dnes to už neplatí, svojimi výnosmi je stavebné sporenie neatraktívne a svojím minimálnym časovým horizontom sa nedá považovať ani za likvidnú formu uloženia peňazí. Považovať ho za jednu z foriem 4. piliera dôchodkového je nonsens. Investovanie sporenie na dôchodok musí prekonávať infláciu.

Stavebné sporenie iba ak

Pokiaľ máte voľný cash, vyhovuje vám 6-ročný investičný horizont a v rámci rodinného portfólia viete stavebné sporenie považovať za konzervatívnu zložku, ponechajte si stavebné sporenie pre deti.

 

Sporiace účty a termínové vklady v bankách

Vklady v bankách a v stavebných sporiteľniach sú chránené fondom ochrany vkladov predstavujú tak takmer „bezrizikovú“ formu sporenia. No banky vám toho veľa za vaše vklady nezaplatia. Niet divu. Úrokové sadzby na štátnych dlhopisoch sú mizerné alebo negatívne a banky nedokážu nájsť dostatok komerčných či hypotekárnych dlžníkov, ktorým by tie naše vklady požičali. Už dlhšie platí, že úroky v bankách sú na nule alebo v jej blízkosti.

Ak predsa len chcete hľadať výnos tu, tak Privatbanka vám dá na 5 rokov 1,3% p.a. a J&T Banka 1,8%. p.a. Poštová banka má zaujímavý produkt, kde pri 15 ročnom sporení dostanete 2% p.a. (August 2020.) To je síce fajn na pokrytie inflácie, no ak 15-ročnom časovom horizonte budete cieliť na 6%-ný a vyšší výnos, s vysokou pravdepodobnosťou ho dosiahnete. Napríklad v 4. Pilieri.

Investičné životné poistenie

Môj názor na túto "kvázi formu investovania" je úplne jednoznačný: investičné životné poistenie je dohoda medzi poisťovňou a sprostredkovateľom, že oni zarobia a klient nie. Ako inak si vysvetliť, že v IŽP dva roky posielate poisťovni peniaze, myslíte si, že investujete a poisťovňa ich vypláca sprostredkovateľovi ako odmenu? Dúfam, že nikto z čítajúcich tieto riadky ani len neuvažuje o investičnom životnom poistení! Ak áno prečítajte si ešte raz tento odsek. Je to poplatkovo úplne najhoršia forma odkladania si peňazí.

Ak chcete poistiť “život”, uzavrite životné poistenie, ale bez sporivej, teda bez investičnej zložky, len čisté poistenie.

Na záver

Pokiaľ ste pri čítaní týchto riadkov zistili, že vaše súčasné úspory ležia v neefektívnych produktoch, kde ich požiera inflácia, spravili ste prvý krok k náprave. Peniaze, ktoré už máte našetrené a neplánujete ich  použiť najbližších päť či sedem rokov, investujte dlhodobo do výnosných, daňovo a poplatkovo efektívnych ETF. A pokiaľ dokážete z výplaty odkladať 50€ na dôchodok, urobte to isté. Sila trpezlivého sporenia a zloženého úročenia Vám v konečnom dôsledku zabezpečí bohatšie “staré kolená”.

Roland Vízner

P.S: Je skvelé, že ste sa dočítali až na koniec tohto dlhého článku. Vďaka.

Máte otázku? Super!

Spojte sa so mnou spojte cez LinkedIn alebo Facebook, prípadne využite kontaktný formulár. Ďakujem, Roland Vízner


2 Comments

Peter · 26. novembra 2020 at 9:50

Ma zmysel IV pilier ked mam 2. aj 3. aj fond maximalnych vynosov v banke ako formu sporenia

    Roland Vízner · 26. novembra 2020 at 9:54

    Z dlhodobého hľadiska záleží na výnose a samozrejme výnosy sú tým menšie, čím sú vyššie poplatky a vyššie dane. Preto uprednostniť 4. pilier pred 3. pilierom určite zmysel má.
    Príklad: 50 € investovaných do 3. piliera mesačne počas 20 rokov prinesie následne dôchodok vo výške 74,8 eura na 15 rokov. No rovnaká suma v 4. pilieri prinesie dôchodok 112€.  Sila zloženého úrokovania je neúprosná.

    Samozrejme, ak vám do 3. piliera prispieva zamestnávateľ,  nemá zmysel ho rušiť.
    Čo však zmysel má, je raz za 10 rokov vybrať z 3. piliera svoje vlastné úspory a presunúť ich do 4.  
    Takisto má zmysel na nízko určených bankových vkladoch ponechať len adekvátnu rezervu, povedzme 9 mesačných príjmov a zvyšok peňazí investovať.

    Fond maximalizovaných výnosov v AM SLSP, je to jeden z najlepších fondov na trhu a napriek 1,5% spravcovskemu poplatku dosahuje slušné výnosy. Jediný problém je, že je to podielový fond. A z tých výnosov zaplatíte 19% daň z príjmu.Ak by ste mali kúpený podobný ETF, teda fond obchodvaný na burze, výnosy by po roku držania boli bez dane.

    S pozdravom a prianím pekného dňa
    Roland Vízner

Pridaj komentár

Avatar placeholder

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.