Do akých aktív investovať v roku 2024? Aké investičné témy budú určovať smerovanie trhov v roku 2024.

Rok 2023 bol rokom, ktorý nás investorov držal v napätí. Vzhľadom na to, že index S&P 500 ukončil rok s nárastom 24 % (v dolároch), sa zdá, že na trhu boli príležitosti zarobiť. Teraz je však čas presunúť našu pozornosť na rok 2024! Čo nás čaká? Každoročne vydávajú banky a asset manažéri svoj analytický pohľad na rok dopredu. Je to obľúbené čítanie väčšiny investorov a analytikov. Vy ich čítať nemusíte, pozreli sme sa na 10 výhľadov na rok 2024 a zhrnuli zhrnuli niektoré z tém, kde sa očakávania zhodujú. Následne sa trochu hlbšie ponárame do jednotlivých očakávaní veľkých hráčov z Wall Street.

Obsah článku

 1. Mäkké pristátie v USA je už zarátané v cenách aktív (rozumej akcií a dlhopisov)
 2. Geopolitické riziká budú v roku 2024 zohrávať dôležitú úlohu
 3. Spotrebitelia vyčerpali svoje úspory, vytvorené počas Covidu
 4. Sektory a trhy, ktoré stratégovia vnímajú najoptimistickejšie
 5. Lazard: Sentiment okolo Číny môže byť príliš negatívny
 6. Morgan Stanley uprednostňuje Indiu pred Čínou a dlhopisy pred inými aktívami
 7. Merrill Lynch: USA si zaslúži prémiu za odolnosť
 8. JP Morgan: inflácia zostane "tvrdohlavá", Goldman Sachs: Možnosť "Fed Put"
 9. PEPP.SK, čo z toho vyplýva pre bežného slovenského investora

Výsledky pepp.sk stratégií za rok 2023 sa pohybovali od +7,2 % na dlhopisovej stratégii až po +51,1 % na blockchain stratégii. Podrobnosti nájdete tu: vysledky-roku-2023-s-komentarom

Prečo investovať?

Ak si čítate článok, ako investovať pravdepodobne ste rozhodnutí, že investovať chcete alebo minimálne túto možnosť zvažujete. Možno ste už aj investovali v minulosti, no nie ste nadšení výsledkami a chceli by ste konečne nájsť spôsob, ako investovať rozumne, výnosne a bez zbytočných poplatkov. Preto to nebudem naťahovať:

Hlavný dôvod investovania je budovanie majetku, ochrana vybudovaného majetku pred infláciou a zabezpečenie sa na penziu.

 

Tu sú 4 témy, pri ktorých sa očakávania zhodujú:

1. Mäkké pristátie v USA je už zarátané v cenách aktív (rozumej akcií a dlhopisov)

Panuje všeobecná zhoda, že trh verí, že centrálnym bankám a najmä americkému Fedu, sa podarilo dosiahnuť mäkké pristátie. Teda pribrzdiť ekonomiku dostatočne, aby klesla inflácia, ale nie príliš, aby nevyrobili recesiu.

Hoci recesia nie je vylúčená, investori už neočakávajú medvedie scenáre.

Ak je mäkké pristátie naozaj už dnes zarátané "v cene" väčšiny aktív, potom potvrdenie scenára mäkkého pristátia pravdepodobne povedie len k miernym výnosom v roku 2024. (Povedzme, že jednociferným, 7-9%)

2. Geopolitické riziká budú v roku 2024 zohrávať dôležitú úlohu

Väčšina stratégov sa domnieva, že je pravdepodobné, že geopolitické faktory budú v roku 2024 zohrávať väčšiu úlohu ako zvyčajne. Medzi hlavné geopolitické témy patria vojny na Ukrajine a v Izraeli/Palestíne, vzťahy medzi Čínou a USA, nepriateľstvo medzi Čínou a Taiwanom a rétorika pred voľbami v USA.

Čo z toho vyplýva? Portfóliá na rok 2024 musia byť vyvážené, aby sa zmiernilo riziko vyplývajúce z jedného geopolitického rizika.

3. Spotrebitelia vyčerpali svoje úspory, vytvorené počas Covidu

Ďalšou témou, ktorá sa často objavovala, bola skutočnosť, že spotrebitelia síce nie sú nadmerne zadlžení, ale už vyčerpali úspory našetrené počas Covidu a stále viac sa zadlžujú. Spoločnosti z oblasti Consumer Discretionary (výroba a predaj tovarov dlhodobej spotreby), môžu mať ťažký rok 2024.

4. Sektory a trhy, ktoré stratégovia vnímajú najoptimistickejšie

Sem patrí sektor vysokokvalitných technológií, najmä umelá inteligencia, Japonsko, India, Mexiko a zdravotníctvo v USA.

Iste, názor múdrych hláv z Wall Street láka nakúpiť práve tieto sektory. Avšak pozitívne očakávania a optimistické prognózy už môžu byť v týchto sektoroch a krajinách zarátané v cene aktív. Takže ako indikácia, kam smerovať investície je to fajn, len to neprežeňte s alokáciou.

Našli ste tu užitočné informácie? Poďakujete nám kliknutím na reklamu.

(Pepp.sk nezodpovedá za obsah reklám. Vyberá ich Google.)

Toľko k všeobecnej zhode, ktorá panuje medzi analytikmi a investormi. Ďalej zdieľam špecifické názory jednotlivých investičných gigantov, ktoré ma zaujali.

Lazard: Sentiment okolo Číny môže byť príliš negatívny

Lazard vo svojom výhľade uznáva, že Čína čelí výzvam, ale domnieva sa, že nálada môže byť príliš negatívna. Poukazujú na to, že čínska vláda iniciovala mnohé stimulačné opatrenia a zdá sa, že sektor nehnuteľností sa stabilizuje. Spotrebiteľská dôvera je na historickom minime, ale existujú náznaky, že sa ďalej nezhoršuje.

Lazard tiež poukazuje na to, že Čína sa stala kľúčovou súčasťou dodávateľského reťazca pre globálny priemysel obnoviteľných zdrojov energie, najmä veternej a solárnej.

Zároveň, Čína je v súčasnosti najväčším čistým vývozcom elektrických vozidiel. Priemyselné odvetvia spojené so sektorom elektromobility, by mali mať prospech z týchto pozitívnych trendov, a to bez ohľadu na vývoj zvyšku čínskej ekonomiky.

Možno ste zachytili, že čínsky výrobca elektromobilov BYD predal vo 4. kvartáli viac vozidiel ako Tesla. Ja som osobne na svojich čínskych investíciách už tretí rok v hlbokých stratách. Trochu optimizmu by sa mi tu šiklo.

ETF-ko "China Electric Vehicle and Battery" od Global X, je spôsob ako benefitovať z tejto investičnej témy. (Fond stratil v minulom roku 38% hodnoty.)

Celý Global Outlook od Lazarda nájdete  tu: https://www.lazard.com/media/qo1hdfy1/global-outlook-2024.pdf

Morgan Stanley uprednostňuje Indiu pred Čínou a dlhopisy pred inými aktívami

Spoločnosť Morgan Stanley zostáva opatrná smerom k roku 2024. Naznačuje, že dlhopisy v súčasnosti ponúkajú lepší pomer medzi rizikom a výnosom ako iné triedy aktív.

MS sa domnieva, že najmä problémy Číny budú naďalej brzdou pre jej vlastné hospodárstvo ako aj pre rozvíjajúce sa trhy (emerging markets) a komodity. Výnimkou sú India a Mexiko, ktoré pozitívne spomínajú aj iný stratégovia.

Nominálny rast HDP Indie podporí rast výnosov a Mexiko bude profitovať z toho, že USA približujú výrobu k domovu (téme re-shoringu ako opak off-shoringu).

Celý Global Outlook od MS nájdete  tu:

Marketingové povolenie (GDPR), potvrdte prosím formu komunikácie: email

Odber môžete kedykoľvek zrušiť kliknutím na odkaz v päte našich e-mailov. Používame Mailchimp. Kliknutím na subscribe súhlasíte, že vaša informácia bude posunutá do Mailchimpu na spracovanie. Pravidlá ochrany súkromia Mailchimp nájdete tu.

Merrill: USA si zaslúži prémiu za odolnosť

Od roku 2009 americký akciový trh prekonal väčšinu a v roku 2023 sa mu to podarilo opäť. Americká ekonomika je tiež jednou z mála, ktorá za posledných 5 rokov splnila alebo prekonala prognózy rastu, a to aj napriek vplyvu pandémie a najvyššej inflácii za desaťročie.

Táto výkonnosť odráža odolnosť americkej ekonomiky a podnikového prostredia. Ako uviedla spoločnosť Merrill: "žiadna krajina na svete nie je taká dynamická, odolná, produktívna, diverzifikovaná a bohatá ako USA."

Hoci neprajníci neustále predpovedajú jej blížiaci sa úpadok, podiel USA na svetovej ekonomike zostal za posledné štyri desaťročia stabilný, a to aj napriek rastu ekonomík, ako je Čína.

Podľa stratégov z Merillu si americké akcie si zaslúžia súčasnú značnú prémiu, teda že sa obchodujú drahšie ako akcie iných krajín a regiónov (merané ukazovateľom P/E). Aj keď Európa a Emerging markets môžu ponúkať lepšiu relatívnu hodnotu, nemali by sme očakávať, že sa rozdiel úplne odstráni.

T.RowePrice: Akcioví investori budú v roku 2024 potrebovať rozhodiť širšie siete

Zatiaľ čo Merill verí v zaslúženú prémiu pre americký akciový trh, T.RowePrice upozorňuje, že o väčšinu minuloročného rastu indexu S&P sa postarala magická sedmička a na budúci rok treba diverzifikovať oveľa širšie.

"The Magnificent 7" sú akcie spoločností Apple, Alphabet, Amazon, Meta, Microsoft, NVIDIA s Tesla

Stratégovia T.RowePrice sa domnievajú, že investori sa budú musieť zamerať na širšie spektrum sektorov, odvetví a regiónov. Vedúce postavenie 7 veľkých technologických spoločností môže slabnúť a "súbor investičných príležitostí je potrebné rozšíriť". Teda, že  výnosy v roku 2024 prídu z viacerých zdrojov než len zo skupiny The Magnificent 7.

T.RowePrice naznačuje, že príležitosti možno nájsť v americkom sektore zdravotnej starostlivosti a energetiky, na rozvíjajúcich sa trhoch, v Japonsku a v niektorých čínskych "high-tech priemyselných podnikoch".

Zdroj obrázku: T.RowePrice’s 2024 Global Market Outlook

JP Morgan sa domnieva, že inflácia zostane "tvrdohlavá" (resp. "lepkavá", teda že sa tak skoro nezníži trvalo) a sadzby zostanú vyššie dlhšie a ešte zažijeme volatilitu na trhu, kým sa dočkáme výrazného zníženia sadzieb.

Goldman Sachs: Možnosť "Fed Put"

Goldman Sachs má na pokles sadzieb podobný názor. Naznačujú, že ak sa zvýši volatilita, Fed rýchlo zníži sadzby. Toto je známe ako "Fed Put" a znamená to, že pokles finančných trhov je limitovaný, keďže kroky centrálnej banky podporia trh.

V minulosti to fungovalo, ale to neznamená, že to bude fungovať vždy.

Goldman Sachs zároveň pripomína, že dlhopisy dnes nesú kladné reálne výnosy (výnos po odrátaní inflácie) a patria do diverzifikovaného portfólia.

Čo mi z toho vyplýva pre bežného slovenského investora

Máme za sebou skvelý rok a pred sebou pozitívny rok. Neočakávajme však 2-ciferné výnosy za investovania. Tých 7 až 9% by nám však trhy mohli dopriať. Dlhopisy patria do diverzifikovaného portfólia, a to pri investičnom horizonte 7-8 rokov a kratšom. Rizikovejšia časť portfólia by mala obsahovať čínsku elektromobilitu, Indiu a Mexiko. Hlavným Rizikom už nie je inflácia a recesia, ale geopolitika.

 

Vedeli ste, že...

Ak budete investovať 100 € mesačne podobu 30 rokov priemerný výnos z Vašeho portfólia dosiahne 6% ročne, odídete do dôchodku s balíkom 100 000 €. To znie dobre, však? 36 000 € sú vaše vklady a 64 000 € je zhodnotenie. A čo je najlepšie ak na to využijete doleuvedený 4. piler, z toho zhodnotenia neplatíte dane.

 

5 vzorových portfólií na každú životnú situáciu

Aby som vyhovel najrozšírenejším životným situáciám a investičný horizontom vytvoril som nasledovných 5 portfólií. Do každého z týchto portfólií investujem svoje vlastné peniaze a peniaze priateľov a známych a starám sa o tieto portfólia osobne. Ak do nich investujete aj vy budete mať istotu že sa o vaše peniaze postarám rovnako ako svoje vlastné.

Sľúbené portfóliá nájdete kliknutím tu:
Portfólio na 3 roky
Portfólio na 7 rokov
Portfólio na10 až 15 rokov
4. pilier dôchodku 2040
4. pilier dôchodku 2050

Pre naozaj dynamických investorov je tu úspešná stratégia "Globálne Megatrendy". Táto tématická stratégia je zameraná na technológie budúcnosti. Od cloudových technológií po inovatívnu medicínu, investuje do 10 trendov, ktoré budú formovať budúcnosť ľudstva.

OK, chcem investovať. Aké sú ďalšie kroky?

Tak si to zhrňme priatelia:

 1. Zamyslite sa, na koľko rokov peniaze nebudete potrebovať. To je váš "investičný horizont". Bude niekde medzi 3 rokmi a odchodom do dôchodku.
 2. Kliknite si na nami vytvorené vzorové portfóliá
  na 3 roky
  na 7 rokov
  na 10 až 15 rokov
  4. pilier dôchodku 2040
  4. pilier dôchodku 2050
  Globálne Megatrendy
 3. Ak chcete s investovaním pomôcť rád Vás prevediem procesom a otvorím Vám účet u najväčšieho slovenského obchodníka s cennými papiermi EIC o.c.p., a.s. a nastavím Vám tento účet na automatické a bezstarostné investovanie.

Prečítajte si aj: Ako si otvoriť účet v EIC a začať investovať bez starostí 

Chcete poradiť s investovaním? Pošlite nám správu, radi pomôžeme 🙂

Máte otázku? Super!

Spojte sa so mnou spojte cez LinkedIn alebo Facebook, prípadne využite kontaktný formulár. Ďakujem, Roland Vízner


0 Comments

Pridaj komentár

Avatar placeholder

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.