Pepp.sk a Money Talks zvyšujú finančnú gramotnosť slovákov.

Podcast MONEY TALKS búra mýty o tom, že téma peňazí je v spoločnosti tabu. S hosťami hovoria o peniazoch priamo a na rovinu. Úlohou podcastu MONEY TALKS je vzdelávať a učiť o peniazoch skutočnými príbehmi ľudí. Pepp.sk a Money Talks majú teda spoločné ciele - zvyšovať finančnú gramotnosť slovákov. Preto som rád prijal pozvanie do štúdia a natočili sme s Tomášom Barčíkom hodinový rozhovor, kde odkývam viaceré profesionálne aj osobné tajomstvá.

Čo všetko sa v tomto článku a v podcaste dozviete?
 1. Čo je wealth management a prečo je pre všetkých?
 2. Ako som sa dostal k tomu, že pomáham ľuďom pri budovaní bohatstva?
 3. Ako predísť chybe pri výbere investičnej príležitosti?
 4. Štyri základné životné situácie a súvisiace investičné potreby.
 5. Tri najdôležitejšie poznatky v rámci finančnej, či investičnej gramotnosti.
 6. Aké má možnosti človek s krátkym investičným horizontom?
 7. Na čo sa pýtam každého klienta?
 8. Čo by som odkázal ľuďom, ktorých peniaze strácajú hodnotu na bežnom účte?
 9. Koľko mám dnes investovať, aby som v budúcnosti netrpel nedostatkom?

Tento rozhovor si môžete vypočuť aj ako podcast

(Tomáš) Krásný den z Bratislavy. Dnes jsme si do studia pozvali Roland Víznera. Roland je nezávislý finanční expert s 28 lety zkušeností z finančních trhů, které získal na Slovensku i v zahraničí. Pracoval v Tatra bance a Raiffeisen Bank v Rakousku a na Ukrajině, spravoval také soukromý Hedgefond. Následně založil nezávislý internetový portál Pepp.sk zaměřený na finanční gramotnost v oblasti investování a důchodů, kde se snaží vysvětlovat odborná témata lidskou řečí.

(Tomáš) Ahoj, Rolande, vítám tě ve studiu.

(Roland) Ahoj Tomáš

(Tomáš) V dnešní epizodě se díky zkušenostem našeho hosta můžeme trochu rozmáchnout a pohybovat se jak po povrchu, tak zajít i poněkud do hloubky, přesto mi nedá zarámovat naši debatu takovým jednotícím pojmem. Tím je tzv. „wealth management“, termín, který se mnohem lépe vysvětluje než vyslovuje. Co to přesně znamená?

Wealth management

(Roland) V prvom rade by som rád poslucháčom povedal, že„wealth management“ je pre všetkých. Existuje vnímanie v širšej verejnosti, že„wealth management“ je niečo pre bohatých. Ja osobne výraz „wealth management“ prekladám ako budovanie a správa bohatstva. Je pravda, že tá časť správy bohatstva bola doteraz doménou privátneho bankovníctva, kde Vás banky nevezmú, kým nemáte na účte aspoň štvrť milióna. Avšak. Kým máte bohatstvo na spravovanie, najprv ho musíte vybudovať. A práve tá časť budovania bohatstva je vďaka inováciám a technológiám dnes lacná, jednoduchá a dostupná komukoľvek.

 

Ak si viete z výplaty odložiť 100€ mesačne, môžete mať o 30 rokov vďaka trpezlivému investovanie balík 100.000€ na splnenie vašich snov alebo na dôchodok. A to už stojí za zamyslenie. Aj 50€ mesačne dnes a 50-tisícový kapitál o 30 rokov dáva zmysel.

 

(Tomáš) Super, díky za stručné vysvětlení. A teď nám prosím tě prozraď, jak ses vlastně dostal k tomu, že budeš lidem pomáhat s budováním bohatství?

(Roland) Do veľkej miery to bola zhoda okolností. Roky som pracoval v banke, v investičnej spoločnosti a v hedge fonde. Prešiel som si takmer všetkým, čo finančný trh profesne ponúka: príprava nových emisií, predaj, obchodovanie na bankovej knihe a správa aktív, teda portfólio manažment. Bavilo ma všetko, ale tá správa aktív najviac.

Aj pred rokom 2020 som ad hoc radil svojim priateľom a známym, ako investovať. Alebo častejšie ako neivestovať, lebo ľudia ku mne chodili po radu často s vecami, kde im musíte investíciu zamietnuť a povedať, že podstúpené riziko nezodpovedá výnosu alebo poplatky sú neadekvátne.

Keď sa vo februári - marci 2020 finančné trhy kvôli Corona vírusu prepadli o 30-40% tých otázok "ako investovať" od môjho okolia bolo zrazu viac. Ľudia v mojom okolí chápali, že prepad trhu je príležitosť, len nevedeli, ako ju najlepšie uchopiť. Tak som začal hľadať spôsob ako 1. zjednodušiť svoje investovanie a 2. ako inštitucionalizovať alebo lepšie povedané technicky zrealizovať starostlivosť o budovanie majetku priateľom a známym.

(Tomáš) No a jak se ti dařilo tento cíl naplňovat? Lidé mají různé a často hlavně trochu naivní představy o zbohatnutí.

(Roland) Keďže som si vedomý faktu, že pri dlhodobom budovaní majetku sú najväčším nepriateľom poplatky a dane, hľadal som cestu, ako

 1. investovať s minimálnymi poplatkami,
 2. investovať tak, aby výnosy boli oslobodené od dane.

A vtedy prišla tá zhoda okolností. V rovnakom čase ma oslovili chalani z EIC, čo je asi najväčší Slovenský obchodník s cennými papiermi, že otvárajú možnosť zverejnenia investičných stratégií na ich platforme. Investičné stratégie sú vďaka tomu dostupné širokej verejnosti a takmer každý môže do nich investovať.

Tu som si uvedomil, že to je presne to, čo potrebujem. Zabijem 4 muchy jednou ranou:

 1. Do každej stratégie, ktorú zverejním a budem sa o ňu starať, investujem vlastné peniaze. Ostatní investori, či už známy alebo neznámy, majú istotu, že mám tzv. “skin in the game”. Teda, že mám peniaze investované tam, kde aj oni. Je to taký copy trading po Slovensky 👍
 2. Investovaním do ETF mám istotu nízkych poplatkov a nulových daní.
 3. Poplatky samotného EIC sú veľmi priateľské k drobným sporiteľom.
 4. Nemám starosti s backofisom, reportingom regulátorom a inou administratívou, všetko mám outsourcenuté vďaka spolupracujúcim partnerom EIC a Finportal. Takže ja sa môžem venovať klientovi, výberu a nastaveniu investičnej stratégie a spravovaniu stratégií.

(Tomáš) Chápu tedy správně, že ses z aktivního investora stal investorem pasivním a řídíš se indexovými fondy?

(Roland) Na Slovensku je taký čierno-biely svet, že ľudia delia investovanie na pasívne a aktívne. Existuje však niečo medzi. Dodnes si pamätám, kedy som počul prvý krát výraz “tactical asset allocation”. Bolo to niekedy v roku 2002-2003. Mal som obchodného partnera vo Vilniuse, v Litve. Bol to správca penzijných fondov. Oni už v tom čase prešli na ETF-ká a taktickú alokáciu aktív.

Taktická alokácia aktív

Taktická alokácia aktív je mierne aktívny prístup k správe majetku. Stále využívate ETF-ká ako pasívny nástroj. Teda nejde o žiadny stock picking, neporovnávate či je Tesla lepšia ako VW alebo Tesco lepšie ako Wallmart. Pri TAA investujete do celých ekonomických sektorov alebo krajín. Aktívna je TAA preto, že z času na čas prehodnotíte Vašu alokáciu.

Podľa aktuálneho výhľadu na najbližšie obdobie tak reagujem na

a) na globálne makroekonomické trendy (recesia, inflácia) a
b) iné veci zásadného vplyvu, napríklad vojny, komoditné šoky a podobne.

Napríklad pridám viac Ameriky a uberiete Európu. Pridám dlhopisové ETF a uberiem akciové (túto zmenu som robil nedávno, máme pred sebou rok recesie, dlhopisy začali dávať zmysel.)

(Tomáš) V našem podcastu MONEY TALKS máme rádi čísla a fakta. Podle výzkumu investiční gramotnosti se jak Slovensko, tak Česká republika příliš nepyšní skvělými výsledky v oblasti investiční gramotnosti. Dle výzkumu agentury IPSOS mají Češi i Slováci v oblasti investic a spoření nízké sebevědomí. V Česku si nevěří tři čtvrtiny respondentů, na Slovensku je to 62 % dotazovaných. Rolande, čím to je?

(Roland) Moc tieto štatistiky nepoznám. Vidím len ich dôsledky. Finančné produkty 90% ľudí nenakupuje z vlastnej vôle. Naopak, sú im predávané. Často manipulatívne až miernym nátlakom, napríklad vyvolávaním strachu z inflácie, z chudoby na dôchodku a podobne.

Keď idete do obchodu viete, že chleba je z múky a stojí 1,5€ a smotana je z mlieka a stojí 79 centov. Idúc do obchodu viete, čo chcete. Až Vám bude niekto dávať chleba za 4€ asi sa budete pýtať, čím je ten chleba taký výnimočný, keď stojí 3x bežnej ceny.

Ak vám niekto príde predať investíciu, či je to finančný agent alebo banka a vy nie ste pripravený, často sa stane, že buď:

 1. kúpite chleba za 4€, lebo nepoznáte aké sú bežné ceny pri investovaní. (Najčastejšie finančný agent) alebo
 2. predajú vám nevhodný produkt. Často sa stáva na pobočkách bánk, že klientovi predajú zbytočne opatrný produkt, podpriemerne rizikovému profilu klienta. Opakovane stretám klientov, čo investujú cez banky, síce majú pocit, že investujú, ale nevidia výsledok. Sú v kadejakých zmiešaných fondoch a kombi produktoch, ktoré buď a) podpriemerne zhodnocujú peniaze alebo b) poplatky často tvoria tretinu až polovicu výnosu. Alebo aj aj.

Našli ste tu užitočné informácie? Poďakujete nám kliknutím na reklamu.

(Pepp.sk nezodpovedá za obsah reklám. Vyberá ich Google.)

(Tomáš) No a jak se tomu dá předejít, nebo zabránit?

(Roland) Cenotvorba pri finančných produktoch je pre lajka zdanlivo menej transparentná. Nevie posúdiť či poplatok 2% je férový alebo nie. Ale poviem Vám, vážení poslucháči, že je to naopak. Cenotvorba pri finančných produktoch je veľmi jednoduchá.

Nemusíte byť expert na pečenie chleba ani na odstreďovanie smotany, aby ste chápali, aká je adekvátna cena za hotový výrobok. Rovnako nemusíte byť expert na finančnú matematiku alebo makroekonómiu. Pýtajte sa na ceny produktov a porovnávajte. Investovanie je naozaj jednoduchý produkt, ktorý má 3-4 parametre. Cena, výnos, riziko, likvidita.

Porovnávajte ceny investičných produktov

Cena je to, čo si viete porovnať aj ako lajk. Cena za investovanie má dva základné parametre: koľko zaplatíte na vstupe za investíciu a koľko budete platiť priebežne každý rok. Veľmi jednoduché pravidlo je, že čokoľvek drahšie ako 1% na vstupe a 1% priebežne každý rok je dnes už príliš drahé. Ak si niekto pýta na začiatku investovania niekoľko sto euro ako vstupný poplatok z cieľovej sumy, tiež treba spozornieť. Aby ste prvé mesiace namiesto investovania len nesplácali agentovu províziu.

(Tomáš) Češi i Slováci jsou poměrně konzervativní investoři a drží svoje peníze na běžných a spořicích účtech v bankách, kde se určitě žádného závratného bohatství nedočkají. Současná situace s inflací kolem 15-16 % tomu navíc vůbec nepomáhá. Toho aktuálně využívají banky, které lákají drobné střadatele na historicky nejvyšší úrokové sazby spořicích účtů, minimálně za poslední dekádu. Jednoduchou matematikou se ale dopočítáme, že to stejně nevychází a peníze stále ztrácejí svou hodnotu. Máš pro takové lidi nějakou radu, jak změnit svůj přístup k osobním financím? A myslíš si, že je to otázka spíše nějakého mentálního bloku, nebo naopak nedostatečných znalostí a z toho plynoucího strachu, či odporu k investování?

(Roland) Ak v Čechách alebo aj v Maďarsku banky reálne ponúkajú 5 - 6% p.a. na CZK vkladoch a cez 10% vo Forintoch, na Slovensku, v Eurách banky platia stále rovnaké nič. Veľké banky, ktoré sú súčasťou medzinárodných sietí stále platia rovnakých nula celá málo na ročných, ale aj trojročných vkladoch. Oni vklady nechcú. Chcú väčšiu maržu, väčší zisk, keďže zdražujú úvery, ale neplatia o nič viac na termínových vkladoch. Iba malé banky, mimo medzinárodných skupín, sú dnes ochotné zaplatiť do 3% na 3 ročnom termínovom vklade.

Pre väčších a odvážnejších investorov je pomerne zaujímavé namiesto termínového vkladu si kúpiť štátne dlhopisy, napríklad Maďarské. Úrokové sadzby vo Forintoch sa stále pohybujú medzi 8 a 13% p.a. Aj keď, už im trochu ušiel vlak. Zverejňoval som túto investičnú myšlienku u seba na sociálnych sieťach ešte na jeseň roku 2022. Odvtedy forint posilnil o 10% a investori zároveň inkasovali na úrokoch dvojciferné výnosy.

Našli ste tu užitočné informácie? Poďakujete nám kliknutím na reklamu.

(Pepp.sk nezodpovedá za obsah reklám. Vyberá ich Google.)

(Tomáš) Pojďme se nyní podívat trochu detailněji na podstatu termínu „wealth management“. Lidé mají rádi silné příběhy o finančním úspěchu, rádi čtou různé success stories, sledují žebříčky nejbohatších lidí světa, ale mnozí z nich si vůbec neuvědomují, že za tím vším stojí obrovská dřina, dlouhý proces učení, vzestupy, ale i pády, otázka zisku a ztráty, že ke stabilnímu budování finančního bohatství neexistuje žádná zkratka. Je to prostě komplexní disciplína. Když si s lidmi, řekněme klienty, povídáš o tom, jaké jsou jejich pohnutky k tomu, aby si začali budovat bohatství, co ti často odpovídají?

(Roland) Na jednej strane, každý klient má svoju osobitnú životnú situáciu, ciele a potreby. Každému klientovi sa venujem individuálne. Na druhej strane ten vzor správania a potrieb sa opakuje.

Štyri základné životné situácie a súvisiace investičné potreby sú:
 1. Základnou a najrozšírenejšou potrebou je zabezpečenie sa na dôchodok. Vzhľadom na tikajúcu demografickú bombu je to viac než pochopiteľné a úprimne povedané aj nevyhnutné. Takže dôchodok je prvá potreba.
 2. Druhá potreba je zabezpečiť budúcnosť deťom. Buď vo forme kvalitného vysokoškolského vzdelania alebo štartovacieho balíčku do života.
 3. Tretia je potreba je udržiavanie rozumnej finančnej rezervy.
 4. Štvrtá hodne rozšírená potreba je “Neviem, čo chcem, ale viem, čo nechcem. Nechcem, aby moje peniaze strácali hodnotu a znehodnocovali sa infláciou.”

Takže Tomáš, ako vidíš, sú to jednoduché ľudské príbehy a potreby, žiadna veda. A teraz si to poďme parametrizovať do jednoduchých vzorcov investovania.

(Tomáš) Rolande, na co se ptáš každého klienta, když se poprvé potkáte? 

(Roland) Vďaka za opýtanie. Skvelá otázka.
Je len jedna otázka, ktorá pomôže na 80% následne určiť, ako má klient investovať: “Aký je Váš investičný horizont?”

(Tomáš) A vědí lidé, kteří se zatím nezajímají o investování, co je to ten investiční horizont?

Polovica vie a druhej polovici investičný horizont vyplýva zo spomínaných potrieb a životných situácií.
Ak je teda investičný horizont základný parameter rozhodovania, odpoveď na otázku "Ako investovať?", je pomerne jednoduchá:

 1. Ak je investičný horizont viac ako 10 rokov, kľudne 100% do akcií, samozrejme diverzifikovane, prostredníctvom globálnych ETF.
 2. Ak je cieľom dôchodok, ešte je dobré myslieť na znižovanie rizika pred skončením IH, teda ak produkt začína ako 100% akciový, mal by s blížiacim sa koncom investičného horizontu riziko znižovať presunom do menej volatilných akciových segmentov, dlhopisov a realitných investícií.
 3. Ak je investičný horizont 1 - 2 roky, nechajte peniaze v banke.
 4. Ak je investičný horizont 3 - 6 rokov to je presne tá 3. kategória, kde klient vlastne nemá presný cieľ, možno bude peniaze potrebovať, možno nie. Táto vyžaduje naj individuálnější prístup. 3 roky horizont sú pre mňa dnes 100% dlhopisy. 4 - 6 rokov už kombinácia dlhopisov, realitných fondov a trochu value equities (hodnotové investovanie).
 5. Ak je investičný horizont 7-9 rokov už ideme globálne akcie plus value akcie plus trocha dlhopisov.

Samozrejme inak namiešate portfólio, ak klient investuje 100.000€ a viac a inak ak investuje 50€ mesačne.

 

Stále platí: investujte prostredníctvom ETF/fondov, ktoré sú obchodované na burze, aby ste neplatili daň z príjmu a zároveň prostredníctvom ETF/fondov, dividendy nevyplácajú ale akumulujú, aby ste neplatili dane z dividend.

 

(Tomáš) Odchod do důchodu představuje klíčový milník v lidském životě. Pro většinu z nás má odchod do důchodu dlouhodobý časový horizont . Dostáváme se tak k oblasti osobního zajištění na důchodový věk, kdy už nebudeme produktivní, ale budeme si chtít užívat zaslouženého odpočinku. A to především důstojně, nikoli na hranici chudoby, způsobené např. další vlnou inflace, růstem spotřebitelských cen, nájmů, energií, problémy plynoucích z mimořádných zdravotních komplikací atp. Dotýkáme se tedy tématu dlouhodobého a komplexního přístupu k finančnímu zajištění, protože tohle se opravdu nevyřeší ze dne na den, ani za rok dva. Ty se tomuto tématu věnuješ celkem intenzívně. Co je pro tebe důležité, když se bavíme o finančním zajištění na stáří? A jak by se na tuto problematiku měla dívat široká, řekněme laická veřejnost?

(Roland) Pri investovaní na dôchodok hrajú rolu 3 faktory: čas, výnos, poplatky
Čas a jeho kľúčová rola pri investovaní

Čím skôr začnete investovať, tým lepšie sa na dôchodku budete mať

Vrátim sa k spomínanému príkladu:
Ak investujete 100€ mesačne, budete mať o 30 rokov 100.000€.
Ak investujete 100€ mesačne iba 20 rokov, na konci bude mať iba 47.000€.
Je to čistá matematika, ktorá predpokladá realistické čisté 6% zhodnotenie p.a.

Rozmeňme si to na drobné:

100€ mesačne 30 rokov znamená 36000 vašich vlastných vkladov. Výsledná suma 100.000€ tak predpokladá 64.000 zhodnotenia vďaka investovaniu. Inými slovami, za 30 rokov svoje pravidelné vklady ztrojnásobíte.

100€ mesačne po dobu 20 rokov znamená 24000 vašich vlastných vkladov. Výsledná suma 47.000€ tak predpokladá 23.000 zhodnotenia vďaka investovaniu. Inými slovami, za 20 rokov svoje pravidelné vklady v úvodzovkách “iba” zdvojnásobíte.

Dá sa to povedať ešte inak. Ak začnete skoro stačí vám investovať 100€ mesačne a za 30 rokov dosiahnete sumu 100.000€.

Ak začnete neskôr, povedzme 20 rokov do dôchodku, musíte mesačne investovať 215€, aby ste si o 20 rokov siahli na tých 100.000.

Mám tu na webe pepp.sk článok s názvom “Tri príbehy investovania na dôchodok, ” kde porovnávam troch kamarátov a ich odlišný prístup k zabezpečeniu sa na dôchodok.

Výnos a jeho kľúčová rola pri investovaní

Výnos musí byť adekvátny investičnému horizontu a podstúpenému riziku. Ak investujete na dôchodok, zabudnite na kadejaké kombi produkty, zmiešané fondy a podobne. Dlhodobé investovanie musí byť postavené 100% na akciovom portfóliu, aby prinieslo žiadaný efekt, teda aspoň to 6% zhodnotenie.

Poplatky a ich kľúčová rola pri investovaní

Čím nižšie poplatky, tým lepší výnos. Naozaj pozor na poplatky! Ak máte produkt, kde tretina vašeho zisku odchádza na poplatky, znamená to len jedno: vy ako investor nesiete riziko a banka berie poplatky bez ohľadu na to či zarábate alebo nie. Ak platíte 2% poplatok a trh v priemere stúpa o 7% tak Vám zostáva čistých iba 5%. Ak platíte 1% zostáva Vám čistých 6%.

Ja osobne preferujem princíp neplatiť ak nezarábam. Teda žiadny správcovský poplatok, iba odmena za úspech. Ak klient zarobí, nech zarobí aj inštitúcia. Tak sú postavené aj moje produkty. Klient platí maximálne 1/10 zo zisku alebo menej. Všetky poplatky sú prehľadne zhrnuté v časti: Wealth management sprava a budovanie bohatstva

 

Chcete odoberať užitočné informácie zo sveta investovania a dôchodkov emailom?
Marketingové povolenie (GDPR). Potvrdte prosím formu komunikácie: email

Odber môžete kedykoľvek zrušiť kliknutím na odkaz v päte našich e-mailov. Používame Mailchimp. Kliknutím na subscribe súhlasíte, že vaša informácia bude posunutá do Mailchimpu na spracovanie. Pravidlá ochrany súkromia Mailchimp nájdete tu.

(Tomáš) Moc se mi líbí tvoje důchodová kalkulačka, určená tedy výhradně Slovákům. Jakou na ni máš zpětnou vazbu? Jak často ji se svými klienty používáš?

(Roland) Ono sa tento príbeh kalkulačkou vlastne začal. Existovali dve kalkulačky dvoch komerčných bánk. No tieto fungovali len ako kalkulačky, ktoré odhadnú dôchodok zo Sociálnej Poisťovne a z II. piliera. Ich cieľom bolo generovať pre banky mailové, telefonické kontakty na klienta tak, aby banky následne predávali klientom svoj III. pilier alebo investovanie do podielových fondov. Žiaľ či tretí pilier, či podielové fondy sú na dnešnú dobu jeden produkt horší ako druhý.

(Tomáš) To zní dost pesimisticky. Proč si to myslíš?

(Roland) Tretí pilier aj podielové fondy majú dve veci spoločné. Vysoké poplatky a zdanenie výnosov zrážkovou daňou. V porovnaní s tým je to, čo ja nazývam IV. pilier, dnes bez daní a s polovičnými poplatkami.

Preto naša kalkulačka:

 1. Odhadne dôchodok zo Sociálnej Poisťovne a priráta k nemu dôchodky z 2. a 3. piliera, takže užívateľ má komplexnú predstavu o svojom budúcom príjme na penzii. No nielen to.
 2. Kalkulačka porovná výsledný dôchodok so súčasným príjmom, povie užívateľovi, koľko mu bude chýbať na dôchodku a dopočíta, koľko by mal dnes investovať, aby mu na dôchodku nič nechýbalo.
 3. Dokonca mu vypočíta koľko by mal investovať mesačne alebo jednorazovo.

(Tomáš) No a jaká je na to odezva?

Kalkulačka bola mojim prvým konkrétnym príspevkom k finančnej gramotnosti. Pomerne rýchlo sa stala populárna aj medzi finančnými sprostredkovateľmi. Od začiatku som deklaroval, že kalkulačka je bez registrácie, bez reklám a kto chce môže ju použiť aj na komerčné účely. Viacerí sprostredkovatelia si ju dali na svoju webstránku, nainštalovali si apku do mobilu a viem o celých sieťach, ktoré odporučili svojim agentom jej používanie. Takto kalkulačka pomáha nielen priamo konečnému užívateľovi, ale pomáha aj mojim kolegom a konkurentom lepšie zorientovať klienta v jeho očakávaniach budúcnosti.

Je jedna vec povedať človeku všeobecne: “veď vieš, že na dôchodok od štátu sa nemôžeš spoliehať” a  iná, dať mu kvantifikovanú odpoveď, že jeho príjem klesne o 40%. Aj keď je to len expertný odhad.

 

(Tomáš) Pojďme se ještě podívat na finanční gramotnost. Lidé mají rádi instantní rady, takže zkusme vymyslet 3 věci, které je potřeba lidi naučit?

(Roland) Osobne tvrdím, že pri učení finančnej gramotnosti stačí ľudí naučiť tri veci:

 1. Nemíňaj viac, ako zarobíš (ak na to nemáš tak si to nekúp).
 2. Ak si berieš úver, ber si ho iba ak úrok z úveru je nižší ako to, čo vďaka úveru zarobíš. To sú dva účely:
  a) hypotekárny na bývanie a
  b) ak podnikáš, tak na ziskové aktivity
 3. Pochop, ako funguje zložené úročenie. Toto zvládnu stredoškoláci.

 

Skóringový model rizika emitentov korporátnych dlhopisov

(Tomáš) Rolande, ty máš ješte jednu aktivitu v oblasti finanční gramotnosti, které stojí za zmínku, že ano?

(Roland) Áno. Okrem kalkulačky a vzdelávacích článkov si veľmi cením spoluprácu s Asociáciou obchodníkov s cennými papiermi. Vytvorili sme totiž spoločne skóringový model rizika emitentov korporátnych dlhopisov. Sorry, že to znie tak múdro, hneď vysvetlím ľudskou rečou.

Ja som obchodoval, predával a investoval do dlhopisov takmer celý svoj profesionálny život. Kreditný rating vždy bol kľúčovým faktorom pri rozhodovaní. No emitenti slovenských korporátnych dlhopisov nemajú čas, chuť a peniaze, aby platili desaťtisíce eur medzinárodným ratingovým agentúram.
Nechápal som a dodnes nechápem ako slovenské domácnosti, drobní investori, dokázali naliať cez 3 miliardy eur do korporátnych dlhopisov, ktoré sú úplne bez ratingu.

Preto, keď ma oslovila AOCP na spoluprácu, nebolo o čom Váhať. Čo je to ten skóring? Je to veľmi zjednodušená náhrada ratingu. Úplne jednoducho, zoberieme dlhopis, pozrieme sa na finančné a nefinančné údaje o firme, ktorá si chce požičať peniaze a priradíme mu farbu. Zelenú, žltú, oranžovú alebo červenú. Logika semaforu. Zelená je super a žltá celkom OK riziko. Oranžová je už zdvihnutý prst a červená je stop, veľmi dobre si zváž investovanie.

A vieš, čo je smutné? Slováci jazdia na červenú. Narazili v prípade Arca capital. Dali sme im preto nástroj, aby si sami porovnali a zvážili aké riziko sú ochotní akceptovať. Až dve tretiny dlhopisov sú v našom modeli červené a zelený nie je ani jeden.

(Tomáš) Rolande, já bych ti rád poděkoval za velmi příjemný a obsáhlý rozhovor a s vámi posluchači se těším na další díly našeho podcastu MONEY TALKS.

(Roland) Ďakujem za pozvanie.

O MONEY TALKS

V podcastoch MONEY TALKS nebudete počuť finančné definície a poučky. Získate však vzácne pohľady a názory ľudí, ktorí nadobudli materiálne bohatstvo, snažia sa oň, alebo o svoje bohatstvo vlastnými chybami prišli. Dlhodobou snahou tímu špecialistov je rozvoj finančnej gramotnosti. Podcast precádzkuje Crowdfundingová platforma Invest in Slovakia, ktorá sprostredkúva investície do slovenských realitných projektov.

Podrobný článok o Crowdfundingu nájdete tu: 12% výnos? Crowdfunding a realitný crowdfunding.

25 rokov sa venujem finančným trhom a investovaniu. Dlho som hľadal a spôsob ako zorganizovať sporenie a investovanie pre seba, svojich blízkych a priateľov. Vďaka exkluzívnej dohode s EIC, sme dosiahli poplatky výrazne nižšie ako v inde, nulové zdanenie a potenciánlne vyššie výnosy.

Vytvorili sme portfólio, do ktorého investujem svoje osobné a rodinné peniaze a za rovnako výhodných podmienok môžete investovať aj vy. Máte záruku, že o Vaše peniaze sa starám rovnako ako o svoje vlastné.  Všetky naše portfóliá v EIC nájdete tu.


0 Comments

Pridaj komentár

Avatar placeholder

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.