Interactive Brokers - recenzia investičnej platformy a poplatky

Interactive Brokers určite patrí k najlepším obchodným platformám na svete. Interactive Brokers ponúka nízke poplatky, širokú škálu produktov, bezpečnosť a prístup cez niekoľko platforiem.

Ak chcete investovať na burze či už do akcií, dlhopisov, ETF, opcií alebo futures nevyhnutne budete potrebovať účet u brokera. Ako spoznať dobrého brokera? Určite musí poskytovať vynikajúce služby vo všetkých oblastiach. V prvom rade spravodlivé poplatky a dobré skóre bezpečnosti. Proces otvorenie účtu a vloženia peňazí by mal byť tiež užívateľsky prívetivý. Broker musí poskytovať prístup k širokej škále produktov a mať skvelú platformu. Interactive Brokers alebo ako ho my užívatelia familárne voláme "IB-čko", exceluje vo všetkých spomínaných kategóriách.

Obsahom tohto článku je 

 1. Najprv si odpovedzte na kľúčovú otázku
 2. Interactive Brokers - bezpečnosť, regulácia a mechanizmy ochrany investora
 3. Interactive Brokers poplatky
 4. Šírka trhov a produktov ponúkaných Interactive Brokers
 5. Platformy na zadávanie obchodných príkazov a sledovanie portfólia
 6. Minimálny vklad v Interactive Brokers
 7. Výhody a nevýhody investovania a obchodovania prostredníctvom Interactive Brokers
 8. Ako otvoriť účet v Interactive Brokers
 9. Ako vložiť a vybrať peniaze z Interactive Brokers
 10. Často kladené otázky


Broker je spoločnosť disponujúca licenciou obchodovať na kapitálových trhoch. Broker sprostredkuje realizáciu transakcií (nákupov a predajov) podľa vašich pokynov. Na Slovensku ich spoznáte podľa toho, že majú za názvom spoločnosti uvedenú skratku "
o.c.p", čo znamená “obchodník s cennými papiermi”.

 

1. Najprv si odpovedzte na kľúčovú otázku: Naozaj plánujem na finančných trhoch aktívne obchodovať?

Prečo sa pýtam? Je rozdiel medzi špekulovaním, aktívnym obchodovaním, taktickou alokáciou aktív a jednoduchým pasívnym investovaním.

Pokiaľ si chcete sporiť 100€ mesačne do ETF fondov alebo chcete investovať 10000€ bez chuti a záujmu každý mesiac spraviť aspoň pár transakcií - vystačíte si s pasívnym investovaním. A to je jednoduchšie, časovo nenáročné a poplatkovo často výhodnejšie prostredníctvom slovenských obchodníkov s cennými papiermi, ako je EIC alebo Finax. Podrobnú recenziu EIC nájdete tu: EIC fondy, ETF a investovanie. Recenzia investičnej platformy.

Pokiaľ sa ešte rozhodujete či investovať samostatne alebo zveriť starostlivosť o investície niekomu inému, či investovať aktívne, či pasívne, kliknite si na tento článok: Ako investovať v roku 2021.

Pokiaľ ste rozhodnutý starať sa o svoje peniaze sám a obchodovať čo len trochu aktívne - Intractive Brokers je správna voľba.


Existuje možnosť získať bonus až do výšky 1000 USD. Interactive brokers ponúka odmenu pre nových zákazníkov vo výške 1% z vkladov vložených počas prvého roku fungovania účtu. Bonus dostanete vyplatený v akciách Interactive Brokers (IBKR). Ak máte záujemo tzv. refferal code pre získanie odmeny od Interactive Brokers, napíšte mi správu: "mám záujem o IB refferal code", cez kontaktný formulár. Mám pár kódov k dispozícii, rád sa podelím.

 

Interactive brokers poplatky recenzia

2. Interactive Brokers - bezpečnosť, regulácia a mechanizmy ochrany investora

Základom každej investície je jej bezpečnosť z hľadiska licencovania a regulácie subjektu, prostredníctvom ktorého investujete.

Licencovanie a dohľad Interactive Brokers Maďarsko

Stredoeurópsky klienti Interactive Brokers sú po brexite klientmi ich maďarskej entity: Interactive Brokers Central Europe Zrt. ("IBCE").  Maďarská dcéra Interactive Brokers tak plní licenčné podmienky vydané Maďarskou centrálnou bankou (Magyar Nemzeti Bank) a MNB vykonáva dohľad nad jej fungovaním.

Tu sa však regulácia nekončí. Za oveľa podstatnejšie považujem členstvo Interactive Brokers v NYSE (New Yorská burza), FINRA a SIPC. Zároveň IB-čko je regulované americkými US Securities and Exchange Commission a  Commodity Futures Trading Commission.

Maďarský garančný fond investícií -  Hungarian Investor Protection Fund (“IPF”).

Keďže Interactive Brokers Central Europe Zrt. je maďarská spoločnosť, maďarský garančný fond IPF garantuje náhradu do 100000 € za nedostupný klientsky majetok. Kompenzácia v rámci IPF je obmedzená na maximálne 100 000 € pre každého investora, kde IPF vyplatí 100% hodnoty až do výšky 1 milión HUF a potom 90% pohľadávky nad 1 milión HUF. Krytie poskytuje ochranu pred zlyhaním investičnej spoločnosti, nie pred stratou trhovej hodnoty finančných produktov. Inými slovami, ak by došlo ku krádeži, defraudácii, technickému zlyhaniu alebo podobným dôvodom, ktoré by spôsobili stratu, zmiznutie vašich aktív, ste chránený. IPF vás neochráni pred poklesom cien nakúpených aktív.

Oddelené účtovanie majetku

Investičné spoločnosti a brokeri ako Interactive účtujú majetok svojich klientov oddelenie od majetku vlastného. V prípade úpadku obchodníka, u ktorého máte svoje investície vám, teda nehrozí, že exekútor pokryje nároky veriteľov voči obchodníkovi z vášho majetku.

Real time sledovanie požiadavky na rizikovú maržu

Prepáčte mi trochu odbornejší text v tomto bode.
Interactive Brokers sleduje rizikovú maržu na zákazníckych účtoch v reálnom čase. Ak zákazník nemá dostatočné aktíva na pokrytie rizika svojich otvorených pozícií, IB-čko klientovi pozície po upozornení zatvorí tak, aby sa účet vrátil do súladu s maržou. Sledovanie rizikovej marže a ochranné zatváranie pozícii, minimalizujú riziko strát, ktoré by mohli spoločnosti v vzniknúť súvisiacim s nekontrolovaným obchodovaním zákazníkov. (Pamätá si niekto, ako skrachovala inak veľmi konzervatívna banka Dexia Slovensko?)

Investičný rating Interactive Brokers

Materská spoločnosť IB LLC má od ratingovej agentúry Standard & Poor's Financial Services kreditný rating na úrovni BBB+. Je to ešte jeden argument pre kredibilitu a dôveryhodnosť InteractiveBrokers.

Dvojfaktorová autorizácia

Ako dnes už samozrejmosť všade, kde ide o peniaze aj InteractiveBrokers používa pri pritupovaní k účtu dvojfaktorovú autorizáciu. Po zadaní mena a hesla vám pošle sms-ku, ktorou sa outorizujete do obchodnej platformy. Na mobiloch funguje na prihlásenie odtlačok prsta alebo tvárová identifikácia.

InteractiveBrokers - svetová № 1

Z hľadiska bezpečnosti si dovolím zhrnúť, že bezpečnejšieho brokera by ste ťažko hľadali. (Napíšte do komentára pod článkom prosím, až nájdete.)

 

Vedeli ste, že...

Ak budete investovať 100 € mesačne podobu 30 rokov priemerný výnos z Vášho portfólia dosiahne 6% ročne, odídete do dôchodku s balíkom 100 000 €. To znie dobre, však? 36 000 € sú vaše vklady a 64 000 € je zhodnotenie. Ak na dlhodobé investovanie využijete niektoré zo vzorových portfólií 4. piliera, z toho zhodnotenia neplatíte dane.

 

3. Interactive Brokers poplatky a ceny

Začnem vlastným príkladom. Hektický rok 2020 ma na poplatkoch v Interactive Brokers stál 38 Euro a 72 centov. Osobne nie som aktívny obchodník. Riadim sa skôr filozofiou taktickej alokácie aktív. No za rovnaké peniaze by som na Lynx spravil 7 obchodov, vo Fio možno štyri. V IB-čku som sa zabavil celý rok. A v tom už sú zahrnuté aj poplatky za real-time dáta.

Poplatky Interactive Brokers sú nízke

Osobne mám radšej nízke férové poplatky ako "ponuku zadarmo" v ktorej sú vždy skryté úskalia. Zadarmo je iba syr v pasci na myši.

Keďže IB-čko ponúka neuveriteľne širokú škálu trhov a produktov, nebudem podrobne rozpisovať všetky poplatky. Tie nájdete na ich webstránke tu. Zameriam sa na najdôležitejšie.

Poplatky Interactive Brokers pre akcie a ETF

V IB-čku si môžete vybrať medzi "tiered" a "fixed" poplatkami. Tiered znamená odstupňovaný. Pri väčšom objeme platíe menej. Fixed je jedno fixné feečko.

Pri "tiered" na trhoch v USA zaplatíte od 0,0005 do 0,0035 dolára za každú zobchodovanú akciu, minimum 35 centov za obchod a maximum 1% z objemu.

Európa je drahšia. Napríklad pri nákupe ETF na Xetra zaplatíte 0.050% z objemu obchodu, minimum 1.25 € a max 29 €.

Pri "fixed" na trhoch v USA zaplatíte  0,005 dolára za každú zobchodovanú akciu, minimum 1 dolár za obchod a maximum 1% z objemu.

Európa je drahšia. Napríklad pri nákupe ETF na Xetra - platíte 0.1% z objemu obchodu, minimum 4.00 € a maximum 29 €.

Activity fee Interactive Brokers - zrušené

Ešte v nedávnej minulosti Interactive Brokers účtoval takzvané Activity fee. Ja ho skôr volám poplatok za neaktivitu. Ak ste za mesiac nespravili žiadny obchod zúčtovali vám 10$ akoby za vedenie účtu. Ak ste spravili len málo obchodov, doúčtovali vám poplatok Activity fee tak, aby mali z vás mesačne aspoň tých desať dolárov.

Od 1. júla 2021 je Activity fee zrušené. Interactive Brokers sa tak stal ešte atraktívnym riešením aj pre menej aktívnych investorov.

Cena za požičané peniaze v Interactive Brokers

IB-čko ponúka možno najnižšie ceny, ak chcete obchodovať s pákovým efektom, teda okrem vlastných peňazí si na nákup ešte požičať. Podľa prieskumu StockBrokers.com z roku 2021 má IB-čko najnižšie úrokové sadzby na "margin trading" pôžičky.

Eurá na obchodovanie vám Interactive Brokers požičia za 1,5% p.a. Ak by ste si požičiavali viac ako 1 milión Euro, požičiate si ich za 0,5% p.a. To je lacnejšie ako moja hypotéka! 🙂

 

4. Šírka trhov a produktov ponúkaných Interactive Brokers

Interactive Brokers ponúka prístup na 135 trhov v 33 krajinách a obchodovanie v 23 menách.

Základné meny (base currency) v Interactive Brokers Maďarsko

Pre klientov stredoeurópskeho regiónu sú dostupné účty v nasledovných základných menách (base currency): Česká Koruna (CZK), Euro, Forint (HUF), Zlotý (PLN) a Dollár (USD). V týchto menách si viete nakreditovať účet a držať hotovosť.  "Základná mena" je menou prepočtu pre výpisy a potvrdenia, používa sa na určenie požiadaviek na maržu. Stŕhajú sa v nej poplatky za transakcie a za real-time data.

Ak ste daňový rezident Slovenska určite sa nepomýľte a zvoľte si Euro ako základnú menu. Uľahčí vám to plnenie si daňových povinností.

135 trhov ponúkaných Interactive Brokers Maďarsko

135 trhov zahŕňa nielen akciové burzy, ale aj burzy komodít a derivátov. Geograficky sú to najmä burzy z rozvinutých krajín celého sveta. Zo stredoeurópskeho regiónu je v ponuke Poľsko, Maďarsko a tri pobaltské krajiny. Ponuka rozvíjajúcich sa trhov je v IB-čku trochu skromnejšia. Nádete tu Hong Kong, Indiu, Rusko, Singapur a z Afriky len CDF-ká listované v Juhoafrickej republike.

Produkty dostupné v Interactive Brokers Maďarsko

Okrem klasický akciií, dlhopisov, podielových fondov a ETFiek v Interactive Brokers viete zobchodovať: opcie, futures, waranty, niektoré komodity a v západnej Európe populárne Štruktúrované Produkty (Turbos and Certficates).

CDF Interactive Brokers moc neponúka, čo je dobre.

IB2 (607 x 222)

5. Platformy na zadávanie obchodných príkazov a sledovanie portfólia v Interactive Brokers

Interactive Brokers ponúka štyri možnosti prístupu k obchodovaniu: Client Portal, Trader Workstation (TWS),

Interactive Brokers Client Portal

Webová aplikácia Client Portal je multifunkčná platforma slúžiaca nielen na uzatváranie obchodov a prezeranie zostatkov na účtoch. Client Portal je miesto, kde nájdete výpisy pre daňové účely, výkazy ziskov a strát, kľúčových metriky výkonnosti vášho portfólia, financovania a iné.

Client Portal je pomerne jednoduchá platforma na zadávanie obchodných príkazov. Nájdete tu samozrejme svoje portfólio, môžete zadávať príkazy na nákup/predaj a vytvárať svoje watchlist-y (zoznamy sledovaných aktív). Dostupná je aj funkcia "Portfolio analyst".

Interactive Brokers recenzia

Prehľad o vybranej akcii v Client Portal Interactive Brokers

Druhy obchodných príkazov v Interactive Brokers Client Portal

interactive brokers maďarsko

V Client portál nájdete základné obchodné príkazy:

- limit

- market

- stop

- stop limit.

Ku každému príkazu viete pripojiť s stop-loss príkaz a profit-taking príkaz.

Takisto viete pridať čas platnosti príkazu vo forme

- jeden deň

- platí kým nezruším a

- at the openning

Na základné nákupy a investovanie to stačí.

 

 

Interactive Brokers Trader Workstation (TWS)

TWS je vlajková loď Interactive Brokers vytvorená pre aktívnych a sofistikovaných obchodníkov. Rýchlo sa v nej však zorientuje aj nováčik. TWS  je program, ktorý si nainštalujete na vašom notebooku. Fičí vo Windows aj Mac prostredí.

Škála obchodných príkazov v TWS je "mind blowing". TWS ponúka vyše 100 (slovom sto) foriem ako zadať príkaz. Ak ste ešte nepočuli o príklazoch typu Dark Ice Algo alebo Funari, vôbec sa s tým netrápte. Ani ja 🙂 Spomedzi sofistikovanejších príkazov využívam hlavne Adaptive Algo a Smart Routing.

Adaptive Algo

Adaptive Algo je skvelá funkcia nápomocná pri obchodovaní aktív, ktoré majú široký bid-ask spread, teda rozdiel medzi nákupom a predajom. Adaptive Algo pomáha aby ste nakúpili alebo predali nie za ponúkanú resp. dopytovanú cenu ale niekde "medzi". Lepšiu cenu vďaka Adaptive Algo dosahuje aj predávajúci aj kupujúci.

Smart Routing

Smart Routing je inteligentné smerovanie príkazu tam, kde je najlepšia cena. Mnohé aktíva sa obchodujú na viac ako jednej burze. Interactive Brokers skontoluje ceny ceny na všetkých burzách a nakppi tam, kde je cena najlepšia. Znie to ako samozrejmosť, ale nie každá platfoma ponúka takéto možnosti.

Interactive brokers Slovensko recenzia

Zadanie príkazu na nákup / predaj v Trader Workstation ponúka stovku možností.

IBKR Mobile

IBKR Moble, mobilná aplikácia Interactive Brokers, je šikovný pomocník na sledovanie vašeho účtu a zadávanie príkazov. Samozrejme existuje pre iOS aj Android zariadenia. Apka je uživateľsky prívetivá a prehľadná. Pre začiatočníka poskytuje podobné obchodné funkcie ako Client Portal a skúsenému umožňuje udržať si prehľad kdekoľvek sa nachádza.

Pre kvalitné investičné rozhodnutie mám najradšej TWS na veľkej obrazovke. Mám tam všetko na jednom mieste a prehľadne. Mobil je dobrý na cestách, keď potrebujete dynamicky reagovaať na situáciu. Client Portal som postupne prestal používať.

IBKR APIs

Samozrejmosťou pre integrovanie automatizovaných, algoritmických obchodov je API prístup dna zadávanie príkazov do obchodnej platformy. Využívali sme ho v minuosti v jednom algoritmicky riadenom fonde a fungoval spoľahlivo. Ja osobne nemám potrebu ho nevyužívať. Každopádne IB-čko poskytuje kvalitné školiace materiály a návody pre záujemcov využiť ich API-nu.

Interactive brokers poplatky recenzia

6. Minimálny vklad v Interactive Brokers

Minimálny vklad pre fyzické osoby je nastavený na 0,00$. Áno, to nie je preklep. Minimálny vklad v IB-čku neexistuje. A odkedy neexistuje ani Activity fee znamená to, že si účet môžete otvoriť a vyskúšať investovanie bez obmedzení.

7. Výhody a nevýhody investovania a obchodovania prostredníctvom Interactive Brokers

Začnem výhodami. Tie jasne nad nevýhodami prevažujú.

Výhody investovania prostredníctvom Interactive Brokers

 1. Veľmi atraktívna štruktúra poplatkov. Tým chcem povedať, že poplatky sú skutočne nízke a transparentné.
 2. Vysoká variabilita produktov. V IB-čku si vyberiete zo 135 trhov a zobchodujete všetky relevantné investičné aktíva.
 3. Sofistikované funkcie pre profesionálov dostupné pre všetkých.

Štandard

Niektoré veci sú už dnes štandard, preto ich nepovažujem za "výhody":

 1. Vedenie investičného účtu bez poplatkov a minimálnych zostatkov
 2. Online aplikácia aj mobilná aplikácia k dispozícii
 3. Zasielanie notifikačných emailov o pohyboch na účte
 4. Vysoká bezpečnosť brokera, vďaka viacnásobnej regulácii, silnému vlastnému kapitálu a technologickej vyspelosti.

Nevýhody investovania prostredníctvom Interactive Brokers

 1. Interactive Brokers nemá slovenskú jazykovú verziu. Pre niekoho to môže byť nevýhoda.
 2. Na službu klientskej podpory je ťažké sa dovolať. So supportom je lepšie komunikovať cez ich ticketovací systém. Na odpoveď si deň - dva počkáte.

 

 

Vedeli ste, že...

V roku 2040 bude na jedného človeka vo veku nad 64 rokov pripadať iba 2.38 človeka v ekonomicky produktívnom veku. V roku 2020 nás bolo 3.77 produktívnych na jedného post-produktívneho.

 

8. Ako otvoriť účet v Interactive Brokers?

Proces otvorenia účtu v IB-čku je trochu zložitejší a zdĺhavejší, ako napríklad pri Revolute. Interactive Brokers si vás riadne preverí skôr, ako vám otvorí účet.

Aký je postup, čo budete potrebovať na otvorenie účtu v Interactive Brokers a na čo si dať pozor?

Ideálny krok pred otvorením účtu je získať refferal code. Jeden Vám venujem ja: https://ibkr.com/referral/roland153 Ak sa zaregistrujete pomocou tohto odkazu, získate bonus do výšky 1000 USD (1% z vkladov vložených počas prvéreho roku fungovania účtu). Bonus dostanete vyplatený v akciách Interactive Brokers (IBKR). Podmienky môže Interactive Brokers kedykoľvek zmeniť. 

Ako otvoriť účet v Interactive Brokers?

Dotazník pre otvorenie účtu je rozdelený do troch častí.
About you

Vyžaduje základné informácie ako meno, adresa, email, tel. č., dátum narodenia, stav, počet detí a podobne. Formulár neakceptuje špeciálne znaky. Preto ho vyplňte bez diakritiky, teda bez mäkčeňov či dĺžňov v mene, priezvisku, či adrese.

Tax Identification number pre Slovákov fyzické osoby je rodné číslo. Ak ste živnostník, môže vás to lákať zadať vaše DIČ, no nerobte tak. Dajte r.č.

Formulár pokračuje:

- Údajmi z vašich dokumentov. Zadajte údaje z občianskeho preukazu (national identity card), prípadne pasu
- Informáciami či ste zamestnaný, podnikateľ a podobne. Vyžaduje dosť podrobné informácie o zamestnávateľovi alebo charaktere podnikania
- Vyberte si základnú menu účtu, pre Slovákov Euro

Tu vás zaskočí otázka na MiFIR National Client Identifier. Vyplňte rodné číslo (bez lomítka).

Regulatory

Prvé rozhodnutie, ktoré musíte spraviť, je vybrať si typ účtu Cash alebo Margin.

- CASH účet je pre klientov, ktorí chcú investovať len vlastné peniaze, nechcú si na obchodovanie požičať, nechcú vypisovať opcie a podobne. Bezpečný účet pre začiatočníka, na ktorom nemôžete prerobiť viac, ako naň vložíte.

- Margin účet je pre skúsenejších obchodníkov, keďže umožňuje požičiavať si cudzie peniaze obchodovať s pákovým efektom. Zle volenou veľkosťou investície za cudzie zdroje sa môžete dostať do výraznej straty a prísť o všetko. Zároveň margin účet veľmi kvalitne chráni investora pred jeho vlastným zlyhaním a ceny na požičané peniaze sú nízke. Ak chcete využívať margin účet mám len jednu radu: naštudujte si "margin requirements" a buďte disciplinovaní.

Income and worth - váš príjem a hodnota majetku

Tu sa oplatí byť úprimný. Dajte pravdivé čísla. IB vám napríklad neumožní obchodovať deriváty pokiaľ zhodnotí, že váš rizikový profil vám to neumožňuje. Ak IB zistí, že "nemáte na to" aby ste obchodovali niektoré produkty, tak na to nemáte a sú tie produkty pre vás neprimerane rizikové.

Skúsenosti s finančnými produktami - Trading experience and permissions

Tu platí to isté. Nezveličujte. Ak nemáte skúsenosť tak ju nemáte. Formulár chráni vás, aby ste nekúpili vám nezrozumiteľný typ finančného nástroja. Pre bežné obchodovanie akcií a ETF, prehláste, že máte:

- 5 rokov skúseností
- Urobili ste 1-10 Obchodov ročne (Trades per Year)
- Máte aspoň obmedzenú znalosť (Limited Knowledge)

Potvrdenie krajiny daňovej rezidencie (tax residence)

Táto časť je dôležitá pre využívanie amerického daňového formulára W8-BEN. Vďaka tomu vám z amerických akcií a ETF budú strhávať daň z dividendy 15% namiesto 30%. V časti Treaty Benefits Qualifications zakliknite "I certify that I am resident…" a vyberte "Slovakia".

Nahratie dokladov - final steps to a completed application

Táto časť pozostáva z piatich krokov:

 1. vloženie prvých peňazí
 2. overienie telefónneho čísla
 3. nahratie ID (občiansky preukaz)
 4. nahratie potvrdenia adresy ... toto býva často zradné. Interactive Brokers chce bankový výpis alebo "utility bill", teda účet za elektrinu, vodu, plyn, internet. Neviem ako v Amerike, ale ja mám všetky v elektronickej forme. IB-čko ma chvíľu potrápilo, kým boli spokojní s dokumentami. Screenshot z mobilu ani neskúšajte. Najlepšie vyhrabať nejaký papierový výpis alebo faktúru. Musí sedieť meno a adresa s údajmi, ktoré ste vyplnili do formulára.
 5. Selfie foto. Skúste sa podobať na seba v občianskom preukaze 🙂

Ak vám pri každej položke svieti zelené COMPLETED - Hurá, máte to za sebou. Doba schválenia účtu môže byť rôzna – od 1 týždňa po 3 týždne. 

V prípade úspešného otvorenia účtu, dostanete uvítací mail 🙂

Interactive brokers recenzie

9. Ako vložiť a vybrať peniaze z Interactive Brokers

Možnosť vložiť a vybrať peniaze (Transfer Funds) nájdete v hlavnom menu v Client portal.

Vklad do Interactive Brokers

IB-čko je zvláštne v tom, že vklad musí prebehnúť v dvoch krokoch. Najprv jednoduchým formulárom oznámite z akej banky a akú sumu budete posielať. Až potom robíte samotný transfer. Pri každom ďalšom prevode na účet musíte opäť notifikovať Interactive Brokers vopred týmto spôsobom. Vyberajte si SEPA platbu. Je to pre vás najlacnejší spôsob prevodu.

Interactive Brokers neumožňuje nakreditovať účet kreditnou kartou.

Výber z Interactive Brokers

Výber je jednoduchý. Opäť si vyberte si SEPA platbu, zadajte číslo, sumu. Pozor len na jednu vec. Jeden výber mesačne je zdarma. Ostatné výbery sú spoplatnené 1€.

 

Našli ste tu užitočné informácie? Objednajte si odber noviniek emailom.

Potvrdte prosím formu komunikácie: email

Odber môžete kedykoľvek zrušiť kliknutím na odkaz v päte našich e-mailov.

Používame Mailchimp. Kliknutím na subscribe súhlasíte, že vaša informácia bude posunutá do Mailchimpu na spracovanie. Pravidlá ochrany súkromia Mailchimp nájdete tu.

Chcete poradiť s investovaním? Pošlite nám správu, radi pomôžeme 🙂

Máte otázku? Super!

Spojte sa so mnou spojte cez LinkedIn alebo Facebook, prípadne využite kontaktný formulár. Ďakujem, Roland Vízner

FAQ - Najčastejšie kladené otázky


14 Comments

Jaroslav Veselsky · 18. októbra 2021 at 12:44

Zdravím, mám otvorený účet vo Fio Banke kde aj obchodujem. Ako si viem preniesť svoje akcie na IB-čko?

  Roland Vízner · 18. októbra 2021 at 16:37

  Pozdravujem pán Jaroslav

  Ďakujem za otázku.

  Tak ako existuje príkaz na prevod peňazí, existuje aj príkaz na prevod cenných papierov.
  Príkaz na prevod cenných papierov zadávate obom stranám transakcie.
  Odosielajúcemu obchodníkovi dávate inštrukciu DFP (deliver free of payment) teda „dodaj bez fiančného vysporiadania“ a
  prijímajúcemu obchodníkovi dávate inštrukciu RFP (receive free of payment) teda „prijmi bez fiančného vysporiadania“.

  Nie každý obchodník je to ochotný, prípadne technicky/procesne schopný vykonať.
  Na 99% som si istý že medzi Fio a IB to pôjde.

  Len si treba uvedomiť jednu vec. Transakcia je to pomerne nákladná. Vo Fio stojí odoslanie 25$ alebo €.

  Viď časť (K) „Prevody finančných nástrojov (FN) zverených Fio“ v ich cenníku.
  FN obchodované na trhoch USA k inému obchodníkovi $ 25,00 za ISIN
  FN obchodované na trhu XETRA k inému obchodníkovi € 25,00 za ISIN

  Ak máte na účte 10 rôznych cenných papierov, bude Vás prevod stáť 250$/€
  Cenník IB som nepozeral. Je dobrým zvykom, že prijatie CP do správy je zdarma, no radšej skontrolujte aj cenník IB.

  Preto je na zváženie, či nie je lacnejšie cenné papiere predať a previesť peniaze (len pozor na ročný časový test).

  S pozdravom
  Roland Vízner

Veronika Živ · 18. novembra 2021 at 9:19

Dobrý deň, chcem sa pýtať na prípadné zdaňovanie pri nedodržaní časového testu, mám skúsenosť s investovaním do ETF ale cez prostredkovateľa, aktuálne uvažujem ísť cez brokera. Broker tú daň v prípade skoršieho predaja stiahne sám? alebo ju budem priznávať sama. Ev. kedy ju budem priznávať, až keď vyberiem z účtu brokera viac peňazí, ako som tam vložila ? Ev. situácia kúpim ETF predám pred uplynutím doby 1 rok, s nejakým ziskom, ale peniaze použijem na kúpu iného ETF -platím aj vtedy daň ? ďakujem za Vašu odpoveď.

  Roland Vízner · 18. novembra 2021 at 13:09

  Prajem dobrý deň ďakujem za otázku

  Nie broker daň z príjmu nestrhne, budete musieť príjem priznať v daňovom priznaní.

  Daňová povinnosť vzniká momentom predaja a pripísania peňazí na brokerský účet, bez ohľadu na to či ich následne vyberiete alebo reinvestujete.

  Platí však, že straty si môžte vzájomne zarátať straty so ziskami v jednom kalendárnom roku.

  Pri predaj cenných papierov ktoré nepodliehajú oslobodeniu od dane podľa paragrafu 9 ods. jedna písm. K zákona O dani z príjmov (Časový test) môžete využiť oslobodenie od dane vo výške 500 € za kalendárny rok.
  Len tu pozor, oslobodenie 500 € sa netýka iba cenných papierov ale zároveň aj príjmov z prenájmu nehnuteľností a príjmov z príležitostných činnosti. Na všetky tieto 3 druhý príjmov je jedno 500 € oslobodenie.

Ivan Mikita · 29. decembra 2021 at 17:10

Poprosim info, co som zle nastavil u brokera Interactive Brokers, ak nemozem kupovat americke ETD.
Myslel som ze musim zmenit EURa na USD a potom uz to pojde, ale nejde ani konverzia na USD.
DAkujem za info

  Roland Vízner · 29. decembra 2021 at 17:16

  Na IB nemôžete priamo nakúpiť americké ETF ako SPY či XLE, len ich Európske varianty (luxembur alebo Írsky domicil)

  Môžete však americké ETF kúpiť nepriamo a to tak, že si kúpite Call opciu a tu následne exekuujete.

  Každopádne nechávam na zamyslenie že či pre investora slovenského nie je lepšie kupovať európske ETF, ktoré sú kumulatívne teda nevyplácajú dividendu a teda nemáte starosti s daňovým priznaním

   Adam · 10. júla 2022 at 18:17

   Ake starosti s danovym priznanim mate na mysli? Nefunguje to tak, ze dan z dividend bude strhnuta priamo pri zdroji (15% pre nerezidentov US), co je viac ako na Slovensku platna dan 7%, a tym padom nie je potreba podavat priznanie?
   Dakujem.

    Roland Vízner · 25. júla 2022 at 15:35

    Konzervatívna interpretácia zákona je taká, že príjem dividend treba priznať, aj keď už bol zdanený. Netreba teda nič platiť, povinnosť je len priznať.

    Áno je skupina ľudí ktorá používa menej konzervatívnu interpretáciu a to, že ak nemusím nič platiť tak štát o nič nepripravím, tým pádom zdanené dividendy nepriznávajú.

    Keďže ma to nič nestojí ja sa osobne riadim tou konzervatívnou interpretáciou.

    Samozrejme nie som daňový poradca, preto na rozlúsknutie tohto oriešku odporúčam kontaktovať daňového poradcu, prípadne sa pozrieť na finančnú správu a ich stanoviská na webe.

Mato · 29. júla 2023 at 21:51

Zdravím, chcel by som sa opýtať keď mám etf ktoré po časovom teste teda 1 rok je oslobodené od dane teda napr pre príklad uvediem (kúpim etf 1.1.2023 predám 2.1.2024). Teda rok prsiel ja budem v zisku vyplatím si to z brokera na účet v banke treba niečo priznať na daňové? Teda ze som tam mal to etf a časový test ktorým som prešiel? Ide mi o to ci o tom musia nejakým spôsobom vedieť a overiť si to?

  Roland Vízner · 29. júla 2023 at 22:06

  Pokiaľ ste si kúpili cenný papier, ktorý je obchodovaný na regulovanom trhu (je veľmi pravdepodobné že ETF toto spĺňa) A ste slovenský daňový Resident A medzi nákupom a predajom ubehol viac ako rok -> tak príjem z predaja je od dane oslobodený. To znamená, že nikde nič nemusíte hlásiť, Di daňového priznania zapisovať.

  Len upozorňujem že nie som daňový poradca, Vychádzam len so všeobecne známych informácií a osobných skúseností.

Štefan · 6. októbra 2023 at 13:06

Pekný deň,

Roland Vízner · 29. decembra 2021 at 17:16 napísal:
Na IB nemôžete priamo nakúpiť americké ETF ako SPY

Dobre tomu rozumiem? DIA, QQQ, USO, GLD, TLT nemôžem cez IB nakúpiť?
Odkedy IB tieto nákupi zakázalo?
Ja som pred rokmi v pohode americke ETF nakupoval.
Potom som roztopil účet 🙂 a chcem sa k obchodovaniu amerických ETF znovu vrátiť.
Takže ako ďalej?

P.S. Nie nechcem nechat expirovat call opciu, kto mi nahradi premium???

  Roland Vízner · 8. októbra 2023 at 12:07

  Nie. Ak máte účet otvorený v maďarskom alebo írskom teda EU Interaktive BRokers tak tieto ETF nenakúpite priamo.

  Tá cesta cez opcie je však schodná, netreba sa jej báť.
  Likvidné ETF majú likvidné opcie jeden deň si ju kúpite a na druhý deň už môžte uplatniť. Na zaplatenéj prémii neprerobíte lebo budete mať nižší Strike.

  Za zváženie stojí aj stratégia vypisovania put opcií. Prémia vám zostane 👍😀

  Ako tip – niektoré americké ETF viete kúpiť cez EIC

   Štefan · 9. októbra 2023 at 7:04

   Nebojim sa:-)
   Ale aj ked kupim ITM alebo OTM opciu, vzdy je tam zapocitane dake grecke pismeno…

   otazka: kde si musim a mozem otvorit ucet u IB aby som nakupil (predal) americke ETF.

   Dakujem!

    Roland Vízner · 9. októbra 2023 at 8:43

    Zdravím. Kým boli účty vo Veľkej Británii dali sa kupovať. Tak predpokladám že buď tam alebo v US.

    No či Vám IB vyhovie a ako občana EU nepresmeruje do Írska to netuším.

    Ak chcete obchodovať vami vybrané ETF sú naozaj vhodné, lebo sú maximálne likvidné a majú najmenšie spready.

    Ak chcete investovať, treba si byť vedomý toho že tieto fondy vyplácajú Dividendu, čo potom komplikuje Daňové priznanie.

    Na dlhodobé držanie má každý z amerických fondov svoj európsky UCITS dokonca obchodovateľný eurách, ktorý dividendy kumuluje a nevypláca.

    Tak prajem veľa šťastia a dajte vedieť ako to dopadlo 👍🍀

Pridaj komentár

Avatar placeholder

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.