Krypto aktíva, komodity a výmenné kurzy nie. Akciové a dlhopisové ETF áno.

Dnešný článok skúsim poňať trošku netradične. Nebudeme sa baviť o tom do čoho investovať a prečo, ale do čoho ja osobne neinvestujem a prečo. Prípadne a akým spôsobom neinvestujem. Samozrejme, nechcem nikoho ani odradiť od určitej formy investovania, ani tento článok nie je investičným odporúčaním. Prijmite inšpiráciu a urobte si vlastné investičné rozhodnutia, najlepšie s asistenciou skúseného odborníka vo finančnom poradenstve.

Obsah článku:

 1. Kryptomeny” - nie. Blockchain ako technológia - áno.
 2. Ako na komodity?
 3. Meny, výmenné kurzy.
 4. Korporátne dlhopisy vs. dlhopisové ETF.
 5. Do čoho teda investujem.
 6. Štruktúrované produkty a certifikáty, peer-to-peer lending, crowdfunding.

 

 

Snažím sa o dosiahnutie dlhodobých výsledkov a hľadám optimálny pomer medzi rizikom, výnosom a likviditou na trhu.

Preto existujú niektoré aktíva, do ktorých jednoducho neinvestujem alebo investujem len obmedzene a iba za veľmi špecifických okolností.

 

“Kryptomeny” - nie. Spoločnosti využívajúce blockchain ako technológiu - áno.

Kryptomeny nepovažujem za skutočné aktíva. Je to skôr marketingovo dobre vymyslený “software", ktorý nemá reálnu hodnotu pre používateľov, ale slúži iba ako prostriedok pre prenos hodnôt bez zjavného fundamentálneho dôvodu.

Už samotný názov “kryptomeny” je zavádzajúci. Vyvoláva dojem “meny,” teda platidla. 99% kryptokotín sa nikdy platidlom nestane. Bitcoin možno. Takže nebudem používať výraz “meny”, ale “krypto aktíva” alebo len “krypto”. Kryptu chýba akákoľvek vnútorná pridaná hodnota spojená s produktivitou práce, ako to máme napríklad u dlhopisov, akcií a reálnych mien. Krypto nič neprodukuje a jeho návratnosť závisí od neustáleho prítoku nových investorov, čím pripomína pyramídovú hru, Ponziho schému.

Ba ešte horšie. Na rozdiel od pyramídových hier, kde existuje schéma vyplácania výnosov prvých “investorov” z príspevkov ďalších investorov, pri krypte takáto schéma chýba. Ceny sú tvorené len špekulatívnym dopytom a ponukou a celý systém môže fungovať len do takej doby, kým sa nájde nový investor. Čistý nezmysel.

Blockchain, ako technológiu uznávam. Mám k blockchainu aj podrobný článok ako doň investovať: Nechajte na pokoji kryptomeny. Investujte do blockchainu ako do technológie.

Našli ste tu užitočné informácie? Poďakujete nám kliknutím na reklamu.

(Pepp.sk nezodpovedá za obsah reklám. Vyberá ich Google.)

 

Ak si viete z výplaty odložiť 100€ mesačne, môžete mať o 30 rokov vďaka trpezlivému investovanie balík 100.000€ na splnenie vašich snov alebo na dôchodok. A to už stojí za zamyslenie. Aj 50€ mesačne dnes a 50-tisícový kapitál o 30 rokov dáva zmysel.

 

Nekupujem priamo ani komodity.

Komodity nie sú pre mňa obľúbeným investičným nástrojom. Akcie platia dividendy, dlhopisy úrokový výnos, avšak z komodít “netečie” žiadny úžitok. Preto nedržím ani zlato, ani iné komodity ako také. (Podrobnejší článok k zlatu som písal tu: Investičné zlato. Kedy a ako má investovanie do zlata zmysel.

Za zváženie samozrejme stojí investovať do firiem, čo komodity ťažia a spracúvajú. No historicky komoditné indexy pozitívne korelujú (rastú alebo klesajú) so sektorovým indexom S&P 500 Materials v USA. Sektor Materials (komodít) je volatilnejší a menej výnosný než hlavný index S&P 500, takže pomer rizika a výnosu tu nie je dobrý.

Komodity by mali zmysel, ak by sme očakávali nejaký dlhý komoditný supercyklus, spôsobený napríklad dlhodobo zvýšenou infláciou. Dnes skôr verím v pokles inflácie, takže myšlienka komodít zostáva mimo mojej alokácie aktív.

Meny, výmenné kurzy - nie. Dlhopisy, akcie v lokálnych menách áno.

Ako dlhodobý investor sa vyhýbam aj investovaniu do mien, v zmysle držania pozícií v menových pároch. Výmenné kurzy (cudzie meny) sú charakterizované vysokou volatilitou, nemajú jasnú dlhodobú trajektóriu a sú výrazne ovplyvnené centrálnymi bankami, ktoré riadia menovú politiku. Výmenné kurzy (cudzie meny) sú vhodné pre krátkodobé obchodovanie. Dlhodobý pomer kurzového rizika a výnosu považujem za neatraktívny.

Paradoxne, som ale fanúšikom vysokých úrokových sadzieb na rôznych lokálnych menách. Keď som spravoval hedgefond orientovaný na emerging a frontier markets (rozvíjajúce sa a rozvojové trhy) zarobil som úspešne na exotických menách ako Arménsky Dram, Ugandský Šiling či trochu bližší Srbský Dinár. Investoval som do lokálnych mien cez štátne dlhopisy týchto krajín. Inštitucionálny investor to robiť dokáže, pre drobného, neprofesionálneho investora sú takéto obchody ťažko dostupné. Viete si však zaobstarať dlhopisy alebo termínové vklady s vysokým úrokom v Maďarských Forintoch alebo v Českej Korune. Minulý rok ste vedeli zohnať maďarské štátne dlhopisy vo Forintoch so 14%-ným výnosom.

Našli ste tu užitočné informácie?

Potvrdte prosím formu komunikácie: email

Odber môžete kedykoľvek zrušiť kliknutím na odkaz v päte našich e-mailov.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

Poisťovať kurzové riziko pri investovaní do Akcií?

Tomuto sa, ako investori, nevyhneme. Otázka, či poisťovať alebo nepoisťovať menové riziko pri investovaní do akcií, si zaslúži minimálne diplomovú prácu. Raz napíšem svoj podrobný názor na túto tému.

V rozsahu debaty o NEinvestovaní a menových pároch poviem stručne nasledovné: ak kupujem české, poľské či brazílske akcie, kurzové riziko nepoisťujem. Všeobecne pri investovaní do akcií a dlhopisov z rozvíjajúcich sa trhov menové riziko akceptujem.

Kurzové riziko “majors” (hlavné svetové meny), zväčša poisťujem. Poisťujem hlavne kurzové riziko amerického dolára a japonského jenu. Dôvod je jednoduchý. Všetci sme tu €urový investori. Ak realisticky očakávam od indexu S&P 500 dlhodobú návratnosť okolo 7-8 %, je to návratnosť v dolároch. Ak dolár oslabí o 10% voči euru, zbytočne zarobím +7 % na akciách, keď prerobím 10 % na dolári, celkovo skončí moja investícia v mínuse 3 %. Samozrejme, krása rizika je v tom, že funguje na obe strany. Riziko je pozitívne aj negatívne. Ak dolár o 10% posilní, celkovo skončí moja investícia v pluse 17%.

Našli ste tu užitočné informácie? Poďakujete nám kliknutím na reklamu.

(Pepp.sk nezodpovedá za obsah reklám. Vyberá ich Google.)

Dlhopisy: Korporátne (podnikové) dlhopisy bez kreditného ratingu či scoringu - väčšinou nekupujem. Dlhopisové ETF áno.

Dlhopisy spolu s akciami sú najväčšou investovateľnou triedou aktív. Dokonca dnes si myslím, že je atraktívny čas na investovanie dlhopisov, čo som si pred 3 - 5 rokmi nemyslel. Úrokové sadzby boli blízke nule. Dnes sú späť na štandardných úrovniach.

Vyhýbam sa dlhopisom jednotlivých firiem, najmä tým ktoré nemajú žiadny rating alebo inú formu ohodnotenia kreditného rizika (Scoring). Dôvod je jednoduchý - riziko, že prídem o celú investíciu.

A to chcem zdôrazniť, že v rokoch 2000 až 2015 som na inštitucionálnej úrovni obchodoval a investoval do dlhopisov, na rôznych pozíciách v 4 rôznych zahraničných inštitúciách. V dlhopisoch som doma a napriek tomu sa poslednom období investovaniu do jednotlivých dlhopisov konkrétnych spoločností skôr vyhýbam a uprednostňujem dlhopisové ETF.

Prečo možno považovať dlhopis jednej firmy za rizikovejší ako investovanie do akcií?

Ak si kúpite dlhopis jednej firmy a tá jedna firma vám skrachuje pravdepodobne prídete o všetko alebo väčšinu peňazí. Veritelia skupiny Arca by vedeli rozprávať. Ak investujete do akciového trhu, na ktorom je 500 firiem a z nich 5 skrachuje, tých 495 funguje ďalej. Asi chápete kam mierim: Pri investovaní znižujem riziko diverzifikáciou. Ak som povedal, že dlhopisy jednotlivých firiem skôr nekupujem, jedným dychom dodávam, že dlhopisové fondy a hlavne dlhopisové ETF určite áno.
Dôvody sú aspoň 3:
 1. Diverzifikácia rizika
 2. Vysoká každodenná likvidita
 3. Nižšie transakčné náklady

Diverzifikáciu som už spomínal. Nedávajte všetky vajíčka do jedného Košíka.

Ak investujete prostredníctvom dlhopisových ETF, máte na burze každodennú likviditu. Viete predať váš dlhopisový indexový fond podstate kedykoľvek. Ak ste si kúpili jeden dlhopis, Nejakú malú emisiu môže sa vám stať tri veci:

 1. Dlhopis nie je listovaný na burze, v takom prípade s predajom môžu byť problémy.
 2. Dlhopis na burze síce listovaný je, ale neobchoduje sa s ním.
 3. A do tretice s dlhopisom sa na burze obchoduje v malých objemoch. Ak vlastníte pár kusov a s dlhopisom sa obchoduje v malých objemoch, v podstate to pre vás nie je problém.

Do čoho teda investujem

V prvom rade sú to akcie, a to najmä prostredníctvom indexových akciových ETF. Občas si kúpim aj nejaké tie “single names,” teda akcie jednotlivých firiem. Robím to však len v malých objemoch. Najčastejším dôvodom je zvedavosť, chcem prinútiť sledovať, ako sa tá ktorá firma vyvíja v čase.

Investujem aj do dlhopisov, a to najmä prostredníctvom indexových dlhopisových ETF. Občas si kúpim aj nejaké tie “single names,” teda dlhopisy jednotlivých firiem. Taký dlhopis však musí prejsť prejsť dôkladnou analýzou, na základe 12 ukazovateľov. Podrobnosti ako vyhodnotiť kreditné riziko korporátneho dlhopisu nájdete v linke tu: Korporátne dlhopisy na Slovensku, kreditné riziko a Scoring

"Satelitné" investície: Štruktúrované produkty a certifikáty, peer-to-peer lending, crowdfunding

Investičné certifikáty je hodne komplikovaná téma, ktorej sa myslím na Slovensku analyticky alebo v blogoch nikto nevenuje a zatiaľ som ani ani ja nič nenapísal. Investičné certifikáty sa na Slovensku hodne predávajú.

Certifikáty vedia byť dobrým pomocníkom najmä v čase vysokej volatility trhov. Podobne ako pri akciách, nikdy nekupujem certifikáty viazané na výkonnosť jednotlivých firiem. Vždy sa držím certifikátov naviazaných na širšie akciové indexy.

Peer-to-peer lending a crowdfunding okrajovo využívam. Aj tu sa nájdu regulované entity, niektoré dokonca s krytím (zahraničného) garančného fondu. Každá téma má na pepp.sk samostatný článok:

Alternatívne investície – Peer-to-peer pôžičky

12% výnos? Crowdfunding, realitný crowdfunding. Slovenská skúsenosť: Invest in Slovakia

 

Som Roland Vízner, investor, tvorca investičných stratégií a zakladateľ portálu o investíciách, dôchodkoch a finančnej gramotnosti pepp.sk

Viac ako 25 rokov sa profesionálne venujem finančným trhom a investovaniu. Dnes pomáham bežným ľuďom zorientovať sa v investovaní, tvorbe a zveľaďovaní bohatstva. Dlho som hľadal a spôsob ako zorganizovať sporenie a investovanie pre seba, svojich blízkych a priateľov. Vďaka exkluzívnej dohode s EIC, sme dosiahli poplatky výrazne nižšie ako inde, nulové zdanenie a potenciánlne vyššie výnosy.

Vytvoril som rodinu portfólií, do ktorých investujem svoje osobné a rodinné peniaze a za rovnako výhodných podmienok môžete investovať aj vy. Máte záruku, že o Vaše peniaze sa starám rovnako ako o svoje vlastné.  Viac o wealth manažmente a všetky naše portfóliá v EIC nájdete kliknutím sem.

Zostaňme v kontakte

Našli ste chybu? Máte otázku? Super! Využite prosím formulár na konci článku, prípadne sa so mnou spojte cez LinkedIn alebo Facebook.

Ďakujem

Roland Vízner

 


0 Comments

Pridaj komentár

Avatar placeholder

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.