Dobrá vec: online zriadenie 2. piliera, teda starobné dôchodkové sporenie v dôchodkovej  správcovskej spoločnosti, z pohodlia domova.

Keď sa mi dostane do rúk dobrá vec tak ju rád pochválim aj verejne. Takouto dobrou vecou je aj počin Martin Vereša, ktorý  založil prvý online portál, ktorý umožňuje vstúpiť do druhého piliera online so všetkými DSS.

Zriadenie Druhého Piliera Online: Investujte do Svojej Budúcnosti Z Pohodlia Domova

V dnešnej dobe, kedy digitalizácia preniká do každého aspektu nášho života, sa nám otvára nová možnosť investovať do svojej budúcnosti rýchlo a jednoducho. Webstránka bezagenta.online predstavuje revolučný krok v oblasti doplnkového dôchodkového sporenia, umožňujúc svojim klientom zriadiť si druhý pilier online.

Zriadiť 2. pilier online: Ľahký začiatok

Zriadenie druhého piliera online nikdy nebolo jednoduchšie. Stačí navštíviť webstránku bezagenta.online a nasledovať jednoduchý proces registrácie. Online overenie identity zabezpečuje, že celý proces môžete vybaviť pohodlne z domova, bez zbytočného papierovania a časovej námahy.

Ako si otvoriť 2. pilier: Rýchle a efektívne kroky

Webstránka bezagenta.online vám poskytne všetky potrebné informácie a nástroje, aby ste mohli správne rozhodnúť o svojich investičných preferenciách. Pomôže Vám porovnať jednotlivé DSS, dôchodkové správcovské spoločnosti a nimi ponúkané dôchodkové fondy. S intuitívnym používateľským rozhraním a prehľadnými možnosťami investovania sa môžete ľahko rozhodnúť, či chcete byť v predvolenej stratégii alebo si vybrať dôchodkový fond podľa seba.

Po úspešnej registrácii nasleduje proces overenia identity a uzavretia zmluvy do 2. piliera. Po uzavretí zmluvy na webe, príde klientovi z DSS zmluva na podpis. Z troch DSS chodia dokumenty elektronicky a klient ich aj elektronicky podpisuje. Zmluvy dvoch DSS sú doručované na podpis kuriérom, s overením OP.

Automatický vstup do 2. piliera a výstup z 2. piliera.

Ako funguje vstup a výstup do a z 2. piliera? Účasť na starobnom dôchodkovom sporení vzniká automaticky. Každý občan, ktorý sa po 1.5.2023 prvý krát zamestná, sa stáva sporiteľom v druhom pilieri. To isté platí, ak mu z iných dôvodov vznikne účasť na dôchodkovom poistení v Sociálnej poisťovni. Napríklad začne podnikať a platiť odvody.

Účasť v II. pilieri po automatickom vstupe nie je povinná. Sporiteľ môže do dvoch rokov z 2.piliera vystúpiť, len ak mu DSS pridelila Sociálna poisťovňa. Ak vstúpil do 2. piliera sám, vystúpiť nemôže. Sporiteľ, ktorý raz vystúpil, má právo do II. piliera ešte raz dobrovoľne vstúpiť, najneskôr do veku 40 rokov. Nový sporiteľ si môže do 180 dní vybrať, s ktorou DSS uzatvorí prvú zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení. Ak tak neurobí, DSS mu určí Sociálna poisťovňa. (DSS-ky priraďuje sporiteľom SP abecedným poradím názvu DSS.)

Martin Vereš však odporúča, aby si každý sám vybral DSS, keďže môžu mat rôzne výnosy. Aby sa nestalo, že Sociálna Poisťovňa ho priradí do najmenej výnosného fondu.

Dobrovoľný vstup do II. piliera

Donedávna bola hranica vstupu do II. piliera 35 rokov. Posledná zmena zákona však umožňuje do II. piliera vstúpiť dobrovoľne, a to najneskôr do dovŕšenia 40 rokov veku.

Ak máte menej ako 40 rokov a ešte v druhom pilieri nie ste, odporúčam Vám doň vstúpiť. Dnes sa to už dá aj online. 

Ak si chcete otvoriť 2. pilier online, kliknite sem.

Na dôchodku strávime viac rokov a budeme potrebovať viac peňazí.

Druhý pilier a stredná dĺžka dožitia na dôchodku

Prečo sa oplatí druhý pilier

1. Vaše peniaze

Peniaze nasporené v II. pilieri sú Vaše osobné vlastníctvo. Naopak peniaze odvedené do I. piliera, teda do Sociálnej poisťovne, vaše nie sú. Použijú na výplatu dôchodkov pre dnešných dôchodcov. Vzhľadom na demografický vývoj je naivné sa domnievať, že o 20-30 rokov uvidíme zo Sociálnej poisťovne viac ako sociálne minimum.

2. Dedičnosť

Keďže úspory v druhom pilieri sú vaše peniaze, v prípade úmrtia ich zdedia vaši dediči alebo budú odkázané osobe (osobám) uvedenej na účastníckej zmluve. Dedičnosť platí počas sporiacej fázy a aj počas fázy výplatnej, až kým si nekúpite doživotný dôchodok. Ten je totiž už nie je investíciou na Vašom účte, ale poistením a poistky sa nededia.

3. Zásluhovosť

Druhý pilier je zásluhový. Čím viac počas aktívneho života zarábate, a teda čím vyššie odvody platíte, tým väčšiu sumu si nasporíte. O to väčší dôchodok z 2. piliera budete nakoniec mať. Naopak - starobný dôchodok zo Sociálnej poisťovne závisí od politicky motivovaných valorizácií dôchodkov a ohrozuje ho negatívny demografický vývoj populácie.

4. Daňová efektívnosť

Do druhého piliera sa investuje z hrubej mzdy, teda peniaze do dôchodkového fondu odvádzame ešte pred zdanením. To je podstatný rozdiel v porovnaní s investovaním do podielových fondov, do vkladov v banke alebo v porovnaní s individuálnym investovaním. Sporiteľ  v 2. pilieri investuje daňovo efektívne. Zdaňované zatiaľ nie sú ani výnosy z druhého piliera. Politici však hrozia zdanením výnosov v prípade jednorazových výberov počas výplatnej fázy (viď nižšie).

5. Automatizovaný presun do konzervatívnych portfólií

Jedna užitočná vlastnosť sporenia v dôchodkových fondoch je, že v 50 rokoch veku začne správcovská spoločnosť vaše dôchodkové úspory postupne presúvať do dlhopisového garantovaného fondu. Počas aktívneho života treba investovať do akciových – indexových fondov, no s blížiacim sa dňom odchodu do dôchodku je dobré dynamickú stratégiu postupne meniť na konzervatívnu. DSS-ky to spravia za vás - automaticky. Hovorí sa tomu "predvolená stratégia".

Je dobré, že predvolená stratégia ponecháva časť investícií v akciových indexových fondoch. Investičný horizont sa predsa nekončí odchodom do dôchodku. Priemerná dĺžka života na dôchodku je 17 rokov.

V celkovom pohľade na majetok začínajúceho dôchodcu navrhujem vnímať:

  1. pilier ako sociálnu istotu.
  2. pilier odporúčam vnímať ako konzervatívny doplnok k prvému pilieru.
  3. pilier vynechať, ak do neho neprispieva zamestnávateľ
  4. pilier - v súkromných investíciách však odporúčam naďalej zostať v rastovo orientovaných investíciách (indexových akciových fondoch) - viď záverečný zoznam odporúčaní na konci článku.
6. Relatívne nízke náklady

Dôchodková správcovská spoločnosť si účtuje "iba" 0,45% za správu dôchodkového fondu. 

7. Možnosť dobrovoľných príspevkov

Sporiť si do dôchodkových fondov dôchodkových správcovských spoločností môžete aj nad rámec zákonných odvodov. Úspory z dôchodkového fondu však uvidíte až po dovŕšení dôchodkového veku. V minulosti existovala aj daňová výhoda súvisiaca s platením dobrovoľných príspevkov. Táto skončila v roku 2016.

Pre koho majú zmysel dobrovoľné príspevky do druhého piliera

Dobrovoľné príspevky do 2. piliera majú zmysel len pri nízkych investovaných sumách. Ak zarábate priemerne či ľahko nadpriemerne a dokážete ušetriť každý mesiac 10 – 20 €, 2. pilier je svojou jednoduchosťou a pomerne nízkymi poplatkami pre vás akurát. Chcete tieto peňažné prostriedky investovať a neviete, ako to urobiť čo najvhodnejšie? Moje odporúčanie - pošlite si ich do indexového dôchodkového fondu ako dobrovoľný príspevok.

Ale - ak zarábate toľko, že dokážete odkladať 50 € a viac mesačne, prípadne jednorázovo, no opakovane investovať aspoň 500 €, určite zvážte IV pilier dôchodkového zabezpečenia.

Ak ste narodený v 70-tych rokoch 20, storočia, zvážte sporiť do tohto portfólia v IV. pilieri:

Portfólio životného cyklu a penzijného zabezpečenia 2040. IV pilier Vašeho dôchodku.

Ak ste narodený v 80-tych rokoch 20, storočia, zvážte sporiť do tohto portfólia v IV. pilieri:

Portfólio životného cyklu a penzijného zabezpečenia 2050. IV pilier Vašeho dôchodku.

Našli ste tu užitočné informácie? Poďakujete nám kliknutím na reklamu.

(Pepp.sk nezodpovedá za obsah reklám. Vyberá ich Google.)
Legislatíva sa neustále mení.

Potvrdte prosím formu komunikácie: email

Odber môžete kedykoľvek zrušiť kliknutím na odkaz v päte našich e-mailov.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

Máte otázku? Super!

Spojte sa so mnou spojte cez LinkedIn alebo Facebook, prípadne využite kontaktný formulár. Ďakujem, Roland Vízner


0 Comments

Pridaj komentár

Avatar placeholder

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.