Je lepšie odísť do dôchodku v tomto roku alebo až v budúcom?

Ak sa tešíte na dôchodok a chcete mať pokoj od šéfa a ranného vstávania čo najskôr, ešte si prečítajte tento článok. Pár mesiacov počkať sa Vám môže oplatiť. Na konkrétnom príklade sa dozviete, kedy je lepšie odísť do starobného dôchodku.

Príklad výpočtu starobného dôchodku – predpoklady

Pani Tímea splní podmienky nároku na starobný dôchodok v novembri tohto roku. Predpokladajme, že celý život zarábala priemernú mzdu a jej priemerný osobný mzdový bod - POMB je preto rovný 1,00. Predpokladajme, že pani Tímea má odpracovaných 45 rokov. Odborne by sme mali povedať, že získala 45 rokov „obdobia dôchodkového poistenia“ - ODP. Aký bude teda jej starobný dôchodok?

Odchod do dôchodku v tomto roku

ADH - Aktuálna dôchodková hodnota na rok 2022 je 15,13 eura.
Starobný dôchodok = POMB*ODP*ADH
Starobný dôchodok = 1.00*45*15,13 = 680,85 eura mesačne

Táto suma sa následne zvýši o 1,3 percenta (tohtoročná valorizácia) o 8,85 eura na 689,70 eura mesačne

Na budúci rok bude jej dôchodok zvýšený o ďalšiu valorizáciu. Jej dôchodok sa o januára 2023 zvýši o 11,8% na sumu 771,08 eura.

 

Odchod do starobného dôchodku v novembri tohto roku znamená pre pani Timeu od januára dôchodok 771,08 eura.

 

Našli ste tu užitočné informácie? Poďakujete nám kliknutím na reklamu.

(Pepp.sk nezodpovedá za obsah reklám. Vyberá ich Google.)

Odchod do dôchodku v roku 2023

ADH na rok 2023 by mala byť 15,6938 eura a pani Timei pribudli ďalšie dva odpracované mesiace k dobru. Jej ODP tak stúpne na 45,1667.

Starobný dôchodok = POMB*ODP*ADH
Starobný dôchodok = 1.00*45,1666*15, 6938 = 708,84 eura mesačne

Táto suma sa následne zvýši o 11,8% percenta (budúcoročná valorizácia) o 8,85 eura na 792,48 eura mesačne. Zároveň pani Tímea pracovala dva mesiace po vzniku nároku na dôchodok. V zmysle Par. 66 ods. (2) sa jej dôchodok ešte zvýši o celé 1%. Výsledná suma prípade odchodu v januári 2023 tak bude 800,41 eura mesačne.

 

Odchod do starobného dôchodku v januári budúceho roku, znamená pre pani Timeu od januára dôchodok 800,41 eura.

 

Rozdiel 30€ mesačne

Zotrvať v robote o dva mesiace dlhšie tak prinesie pani Timei benefit v podobe dôchodku vyššieho o 30€. Samozrejme si na dôchodok musí dva mesiace počkať. Ak by dôchodok poberala od novembra, dostala by za november a december 2 x 771,08 eura, teda 1542,16€. Benefit vyššieho dôchodku prevýši nevýhodu neskoršieho začatia poberania dôchodku už o štyri roky a tri mesiace. Pri priemernom dožití na dôchodku 17-20 rokov, sa teda jednoznačne pani Tímei oplatí zotrvať v práci do januára budúceho roku.

Živnostníci

Ako sú na tom živnostníci? Dnes ušetria na odvodoch a zajtra budú mať biedny dôchodok. Podrobný článok o tom, ako sa zabezpečiť na dôchodok ak ste živnostník, nájdete v článku tu: Dôchodkové zabezpečenie pre živnostníkov alias naozaj sa oplatí pracovať na živnosť?

Prečítajte si aj: Od čoho závisí výška dôchodku zo Sociálnej poisťovne? Rozhodujúce obdobia a dôležité roky.

Našli ste tu užitočné informácie? Objednajte si odber noviniek emailom.

Marketingové povolenie (GDPR). Potvrdte prosím formu komunikácie: email

Odber môžete kedykoľvek zrušiť kliknutím na odkaz v päte našich e-mailov. Používame Mailchimp. Kliknutím na subscribe súhlasíte, že vaša informácia bude posunutá do Mailchimpu na spracovanie. Pravidlá ochrany súkromia Mailchimp nájdete tu.

Ďakujem, že ste sa dočítali až do konca článku. Dúfam, že vám článok priniesol hodnotné informácie.

Máte otázku? Super!

Spojte sa so mnou spojte cez LinkedIn alebo Facebook, prípadne využite kontaktný formulár. Ďakujem, Roland Vízner


0 Comments

Pridaj komentár

Avatar placeholder

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.